Recenzje - Kino

Civil War - recenzja

2024-04-15 09:02:45

Alex Garland to dobry reżyser i jeszcze lepszy scenarzysta, którego wcześniejsze filmy zawsze miały jakiś ciekawy koncept, ale realizacyjnie bywało różnie. Tymczasem w przypadku „Civil War” mamy do czynienia z paradoksem, bo prosty, niemal pretekstowy scenariusz ustąpił (a raczej został wyparty) rewelacyjnej reżyserii, która wbija w fotel, łapie za gardło i w zasadzie nie puszcza przez cały seans, czasem tylko lekko luzując uścisk. Po wyjściu z kina łapiemy głęboki oddech, ciesząc się, że to ultra realistyczne przeżycie miało miejsce tylko przez niespełna 2 godziny, a wszystkie te dramatyczne wydarzenia to jedynie fikcja i wymysł autora. Na razie...

Civil War film 2024Stany już nie zjednoczone

Fabuła „Civil War” jest niepokojąco możliwa. Stany Zjednoczone balansują na krawędzi upadku. Skorumpowany prezydent wzywa obywateli do walki przeciwko „sojuszowi z Florydy i zachodnim siłom Teksasu i Kalifornii”. Fotografka wojenna Lee (Kirsten Dunst) wraz z dwoma doświadczonymi dziennikarzami (w tych rolach Wagner Moura i Stephen McKinley Henderson) chce dostać się do Waszyngtonu, będącego epicentrum dramatycznych wydarzeń, by przeprowadzić ostatni wywiad z prezydentem i oczywiście uwiecznić głowę podzielonego państwa zanim ta spadnie na zawsze.

W niebezpiecznej wyprawie towarzyszy im ambitna, lecz niedoświadczona fotoreporterka Jessie (Cailee Spaeny) – zapatrzona w Lee, pragnąca uczyć się od mistrzyni, mimo początkowej niechęci, zostaje jej mentorką. Po drodze grupka bohaterów doświadcza ekstremalnych przygód i balansując na granicy życia i śmierci cały czas dokumentuje tytułową wojnę domową. Oczywiste jest, że te doświadczenia zmienią każdego, a najbardziej młodą Jessie.

"Szeregowiec Ryan" naszych czasów

Alex Garland w nie bawi się w rozwleczoną prezentację postaci i półgodzinny wstęp zanim cokolwiek zacznie się dziać. Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć - mawiał Alfred Hitchcock. „Civil War” działa dokładnie w ten sposób! Bohaterów poznajemy w akcji, a ich przemiana jest wiarygodna i naturalna. Realizm to ogólnie słowo idealnie opisujące cały seans. Kamera zawsze jest blisko postaci, śmierć wokół jest brutalna i nagła, a praca kamery i zdjęcia to istne dzieło sztuki, które spokojnie może być porównywane do kultowego „Szeregowca Ryana” czy „Helikoptera w ogniu”.

Obowiązek dla studentów dziennikarstwa

„Civil War” to film wojenny, ale też dramat i thriller polityczny. Przerażające jest nie tylko to, co aktualnie dzieje się na ekranie, ale także poczucie, że „tak właśnie by było”. Przekrój społeczeństwa i modele postępowania różnych ugrupowań, na które natrafiają bohaterowie to niemal materiał na jakąś pracę zaliczeniową. A jeśli już o studiowaniu mówimy – ten film po prostu trzeba zobaczyć jeśli chcecie związać swoją karierę z dziennikarstwem albo fotografią, zwłaszcza w tematyce wojennej. Takich Lee i takich Jessie jest wiele, a ich praca jest bezcenna, ale drugie tyle zginęło utrwalając różne konflikty zbrojne na całym świecie. Jesteście na to gotowi?

Ocena końcowa: 9/10

Michał Derkacz

Film zobaczyłem w Cinema City Wroclavia.

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, 2024, Alex Garland

Civil War - zdjęcia z filmu (13)

Civil War - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Civil War - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Civil War - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Civil War - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Civil War - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Hanka Mostkowiak wpadła w kartony [0]
    Tomasz
    2024-04-18 10:28:57
    Film patetyczny, głupkowaty i moralizatorski. Przereklamowany. Poziom realizmu godzilli. Przewidywalny. Szkoda kasy i czasu.
Zobacz także
Niepokalana film
Niepokalana - recenzja spoilerowa

Sydney Sweeney jako zakonnica w ciąży! Czy warto zobaczyć ten horror?

Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Polecamy
Egzorcysta papieÅźa
Egzorcysta papieża - recenzja

Russell Crowe w filmie o egzorcyzmach na faktach!

Koko-di Koko-da - recenzja

Czy warto obejrzeć ten pełen dziwów film grozy?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Niepokalana film
Niepokalana - recenzja spoilerowa

Sydney Sweeney jako zakonnica w ciąży! Czy warto zobaczyć ten horror?

Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!