Recenzje - Kino

Koko-di Koko-da - recenzja

2019-10-28 12:15:50

Gdy myślimy o horrorach, w głowie od razu pojawiają nam się pełne potworów, krzyków i jumpscare’ów produkcje pełne jazdy bez trzymanki. Straszenie w ten sposób wydaje się już jednak nieco wychodzić z mody, a my dostajemy coraz więcej ciekawych produkcji takich jak "Dziedzictwo. Hereditary" czy "Midsommar. W biały dzień". Filmy grozy nie zawsze muszą atakować nas ze wszystkich stron, a ciekawa historia i eksploracja nieodkrytych wcześniej obszarów strachu, potrafi wzbudzić w nas więcej emocji niż atak kolejnego kosmity. Wygląda na to, że właśnie takimi ideałami kierowali się twórcy Koko-di Koko-da.

Plakat filmu Koko-di Koko-da (2019)

O czym jest Koko-di Koko-da?

Historia przedstawiona w filmie to opowieść o ludziach, których dotknęła pewna tragedia. Na początku dowiadujemy się, co stało się w ich życiu i już tutaj Koko-di Koko-da po raz pierwszy pokazuje nam jaki to będzie film. Przepełniona prawdziwymi emocjami naturalność oraz surowość w ukazywaniu smutku i bólu robi spore wrażenie, odpowiednio nastrajając nas na dalszą część filmu.

Dalej widzimy efekty wydarzeń ukazanych na początku filmu - tego jak wpłynęły na bohaterów. A nie wpłynęły najlepiej - napięcie jakie między nimi istnieje i rozpaczliwe próby znalezienia porozumienia są mocno wyeksponowane m.in. przez bardzo wiarygodną grę aktorów i ciekawe, artystyczne ujęcia. Próba, jaką tym razem podejmują bohaterowie by na nowo odnaleźć siebie po tragedii, tym razem wiedzie ich na biwak w środku lasu, podczas którego… zaczynają się dziać dziwne rzeczy...

Ciekawy horror

Omawiana produkcja jest filmem drobnym, o niskim budżecie, ale za to dosyć pomysłowym. Wycieczka pod namiot przeradza się w piekło, choć nie jest to do końca trafne określenie. Nic dosłownie w tym filmie nie płonie, nie wybucha, ba - nawet antagoniści nie posiadają nadprzyrodzonych mocy dających im przewagę, choć pewnego oderwania od rzeczywistości nie można im odmówić. Jest to jednak paranormalność nie dająca się wyjaśnić, pozbawiona logiki i uderzająca swoim dziwacznym okrucieństwem nie tylko w ciało, ale też psychikę, co bardzo mocno oddziałuje nie tylko na bohaterów, ale też oglądającego.

Trzeba też zaznaczyć, że Koko-di Koko-da nie jest historią jednoznaczną. Nie jest to fabularna uczta, w której historię śledzimy z zapartym tchem, a kolejne szczegóły świata przedstawionego wzbudzają naszą coraz większą ciekawość. Ten film to raczej historia emocji i echa tego, co widzimy na samym początku, natomiast horror w środku to jedynie katalizator dla dającej do myślenia i bardzo udanej konkluzji.

Opinia o Koko-di Koko-da

Ostatecznie trzeba powiedzieć wyraźnie, że nie jest to film dla każdego. Przemoc w Koko-di Koko-da nie jest specjalnie brutalna i pełna krwii jak w bardziej tradycyjnych filmach grozy. Jest bardziej... niesmaczna. Z jednej strony wygląda to na celowy zabieg twórców, z drugiej jednak, nie każdemu będzie to odpowiadać. Jeżeli jednak ktoś gotów jest to zaakceptować lub przymknąć na to oko i zainteresować się innymi rzeczami w tym filmie, dostanie kawał ciekawej produkcji i momentów, które dostarczają sporo emocji.

Ocena końcowa: 7/10

Kamil Suyon Kenig

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, opinia, ciekawe horrory, groza, premiery, 2019, czy warto?
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ojcostwo film 2021
Ojcostwo - recenzja

Kevin Hart jako samotny ojciec w nowym filmie na Netflix. Czy warto zobaczyć?

Tom & Jerry - recenzja

Czy połączenie animacji z filmem aktorskim to dobry pomysł?

Obraz poÅźądania
Obraz pożądania - recenzja

Thriller, który w napięciu trzyma dopiero na końcu.

Polecamy
zegnaj moj synu
Żegnaj, mój synu - recenzja

Dramat jednego z czołowych chińskich reżyserów dostępny jest już na VOD. Czy warto zobaczyć?

Polaroid - recenzja

Sprawdź, czy warto zobaczyć historię tajemniczego aparatu?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Ojcostwo film 2021
Ojcostwo - recenzja

Kevin Hart jako samotny ojciec w nowym filmie na Netflix. Czy warto zobaczyć?

Tom & Jerry - recenzja

Czy połączenie animacji z filmem aktorskim to dobry pomysł?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!