Recenzje - Kino

Wstydź się Piotrze Matwiejczyku!

2006-07-25 10:06:53

 Długo oczekiwany „Wstyd" Matwiejczyka rzeczywiście zawstydza. Moim skromnym zdaniem  przede wszystkim reżysera. Nie wiem czy jest jakiś nowy trend w polskim kinie, że kiedy ma się pomysł na sześć filmów to splata się je w jeden scenariusz i robi z tego 90 minut historii... Takie właśnie wrażenie pozostawił „Wstyd".

Zgwałcona czternastoletnia półsierota, ojciec w depresji po stracie kobiety, zimny ginekolog masowo usuwający ciąże i jego psychopatyczna żona, nafaszerowana prochami po stracie dziecka, a na dokładkę nauczyciel muzyki z brzemieniem zabicia własnej córki, którego opuściła żona. Nie za dużo troszkę jak na jeden obraz? Można z tego zrobić stuodcinkowy serialowy dramat dla znudzonych gospodyń domowych, wszystko to jednak zebrane do kupy morduje biednego widza wrzucając go w odmęty czarnej jak smoła rzeczywistości bohaterów. Po wyjściu z kina człowiek ma chęć podciąć sobie żyły (na wzór Danuty - żony filmowego lekarza). Ja miałam to szczęście, że przed seansem reżyser zapowiedział, że film jest „trudny w odbiorze", choć właściwie powinien powiedzieć, że osoby o niestabilnym poziomie optymizmu życiowego uprasza się o opuszczenie sali.

Film podobno miał rzucać na kolana, ukazywać rzeczywistość jaka może rozgrywać się za naszą ścianą. W zapowiedziach czytałam: „kontrowersyjny temat gwałtu na nieletniej dziewczynce, scenariusz cały czas trzymający w napięciu". Fakt, temat może i kontrowersyjny, ale w filmie przygwożdżony przez poboczne wątki. A co do napięcia to jest. Przez pierwsze piętnaście minut, kiedy widz zastanawia się o co chodzi. Wystarczy się tylko w miarę połapać w achronologicznie pokazanych wydarzeniach i napięcie znika jak kamfora pozostawiając tylko zmęczenie  wszechobecnym złem buchającym z ekranu.

Czytaliśmy: „Emocjonujące, niepozbawione brutalności sceny we „Wstydzie" mają ukazać zakamuflowane zawiłości ludzkiej psychiki oraz źródła agresji fizycznej, psychicznej czy erotycznej". I właściwie prawie się to udało. Tu jednak reżyser przesadził w drugą stronę. Zamiast pozostawić jakiekolwiek pole dla widza pokazuje jak na dłoni wnętrze bohaterów. Czytamy w nich jak w otwartej książce i jest to po prostu nudne.

Jedyne co ratuje ten film to aktorzy. Dorota Segda idealnie nadaje się do ról psychopatycznych kobiet w depresji, a Baka sprawdza się jako zimny skurwiel. Rozczarowuje  drewniana gra debiutującej Natalii Durczok. Jej jednak wybaczamy, może się jeszcze wiele nauczyć, bo potencjał zdecydowanie jest widoczny u tej młodej aktorki. Z bólem trzeba jednak przyznać, że po Barcisiu i Dorocińskim spodziewano się więcej. Dużo za dużo...

Jako plus można też policzyć jedną z ostatnich scen filmu, a właściwie trzy sceny rozmów, które filmowa Asia prowadzi z mężczyznami, można by rzec, jej życia. Dialogi płynnie przenikające się ze sobą prowadzą do odpowiedzi na pytanie, kto dziewczynę skrzywdził i do wyjaśnienia zawiłości fabuły. Szkoda jednak, że ten fragment ginie w oceanie bardzo średnich scen.

Podsumowując... Panie Piotrze Matwiejczyku, wstydź się.. Choć... Może, gdyby jednak zrobić z tego serial...

Marta Mielczarek
(marta@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Polecamy
OgrÃłd rodzinny. Dezerter
Ogród rodzinny. Dezerter - recenzja

Kolejna część trylogii Jana Hrebejka opowiada o trudnej historii rodzinnej samego twórcy.

Teściowie film
Teściowie - recenzja przedpremierowa

Zobacz, jak najważniejszy dzień w życiu, może stać się największym koszmarem.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!