Recenzje - Kino

Kajman bez zębów

2006-07-22 11:27:42

Zapowiadany jako ostra satyra polityczna i frontalny atak na Silvio Berlusconiego film Nanniego Morettiego, rozczarowuje. Mało w nim polityki i dobrego kina.

Przed seansem w Teatrze Muzycznym Capitol kilka słów do publiczności wygłosił, grający w „Kajmanie" polskiego producenta Sturowskiego, Jerzy Stuhr. Powiedział, że zazdrości Morettiemu odwagi i chęci komentowania politycznej rzeczywistości za pomocą sztuki filmowej. Zaznaczył również, że nie jest to wypowiedź pojedynczego reżysera, ale apel włoskiej inteligencji. Jej przedstawiciele pojawiają się w filmie w rolach epizodycznych.

Te słowa zapowiadały rzeczywiście mocny głos elit w zasadniczych dla Państwa włoskiego kwestiach. Nic z tego. Nie jest to film o mechanizmach polityki ani o partii-firmie Berlusconiego. W zasadzie „Kajman" to historia innego człowieka - Bruno Bonomo. Niespełniony producent filmowy, któremu już tylko scenariusz o megalomańskim premierze może uratować karierę, wypełnia ekran swoimi problemami.

A nie jest ich mało. Bank upomina się o swoje pieniądze, wena twórcza się nie pojawia a starzy przyjaciele odchodzą. Jakby tego było mało nasz bohater jest w trakcie rozwodu i próbuje odnaleźć się w roli ojca.

Dlatego scenariusz jest jego jedyną szansą na sukces. Sukces, którego jego marna egzystencja wyczekuje od dawna. I w końcu się doczeka, ostatni dzień procesu Kajmana zostanie nakręcony. Ale koniec filmu to wielki niedosyt. Z dwóch powodów.

Po pierwsze, niedomknięta zostaje historia Bruna. W końcówce pierwszeństwo oddane zostało Berlusconiemu, który - i to drugi powód niedosytu - przez cały film właściwie nie istniał. Postać tego bufona i politycznego kuglarza została przedstawiona niezwykle powierzchownie. Jeśli charakterystykę postaci opiera się na kilku sloganach, powszechnych sądach o polityce, to udana satyra, czy nawet przestroga, z tego nie powstanie.

Trudno uwierzyć, że ten film to głos włoskich intelektualistów. Jeśli tak, to wyjątkowo mało mają do powiedzenia. Z tak słabymi argumentami nie można stworzyć przenikliwego portretu człowieka władzy. Zwłaszcza, że dla logiki, jaką on się posługuje, słabe argumenty to tylko woda na młyn...

Marcin Gębicki
(marcin@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Rebel Moon – część 2: Zadająca rany
Rebel Moon - Część 2: Zadająca rany - recenzja

Czy ten film Zacka Snydera jest lepszy niż pierwsza część?

Polecamy
Oceniamy nową adaptację znanej ksiaÅźki pt. "Księga DÅźungli".
Mowgli: Legenda dżungli - recenzja

Oceniamy nową adaptację znanej ksiażki pt. "Księga Dżungli".

zdjecie
Miłość, sex & pandemia - recenzja

Patryk Vega przedstawia wizję miłości w obliczu pandemii. Czy warto zobaczyć ten film?

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Władca mroku
Władca mroku - recenzja

Czy warto zobaczyć nowy horror twórcy "The Boy" i "Sierota: Narodziny zła"?

abigail film
Abigail - recenzja spoilerowa

Rodzice nie mówili, żeby nie bawić się jedzeniem?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!