Recenzje - Kino

Zabójca - recenzja

2023-11-13 10:01:23

David Fincher to genialny reżyser, twórca kilku kultowych dzieł, które powinien zobaczyć każdy fan mocnego kina z pogranicza thrillera i kryminału. Michael Fassbender to natomiast wybitny aktor, który jednak miał ostatnio kilka większych i mniejszych potknięć z niefortunnie dobranymi rolami. Teraz ta dwójka spotkała się, by zrobić film o płatnym mordercy na zlecenie. Film „Zabójca” można już było zobaczyć w Polsce w wybranych kinach, a od 10 listopada 2023 roku także na platformie Netflix. Czy warto to zrobić? Przeczytajcie recenzję filmu!

Zabójca, Michael Fassbender

Nie będziemy trzymać was długo w niepewności. „Zabójca” to dobry film, ale nie jest to jakieś wiekopomne dzieło, do którego będziemy wracać. Jak na kolejną opowieść o płatnym mordercy, który po nieudanej akcji musi odejść, stawiając czoła byłemu pracodawcy i innym zawodowym zabójcom, to mamy tu do czynienia z czymś naprawdę się wyróżniającym. Opowieść jest banalna, można ją streścić w kilku zdaniach, ale sposób opowiadania jest już absolutnie mistrzowski.

Fincher robi to w swoim stylu – z dusznym, pełnym niepokoju i napięcia klimatem, pięknymi zdjęciami, narracją głównego bohatera, który prawie się nie odzywa i akcją, której nie ma dużo, ale jak już jest, to potrafi wywołać gęsią skórkę. 100% uwagi skupia się też na postaci tytułowego zabójcy i bez wątpienia jest to Michael Fassbender w najlepszym wydaniu.

Jego bohater jest stonowany, chłodny, bezduszny, poukładany, profesjonalny, ale też widać jego ludzką stronę, odcienie szarości, nerwy, emocje i ten niesamowity dyskomfort, kiedy musi zrezygnować z długiego planowania na rzecz niechcianej improwizacji. Trudno go polubić (bo morduje też osoby postronne jak trzeba), ale trzymamy za tę postać kciuki od początku do końca, właśnie dzięki tak subiektywnej kreacji świata płatnych morderców i wchodzimy w to wszystko bez zadawania pytań (i tak na większość dostajemy odpowiedź).

„Zabójca” doskonale kreuje rzeczywistość, która jest fascynująca, bo obca, zimna, zła, ale tak kusząca do odkrywania, z tak niezwykłym przewodnikiem, że po prostu chcemy na to patrzeć, chłonąć scena po scenie. Cała fabuła może być celnie podsumowana stwierdzeniem, że „nigdy nie kończy się dobrze sytuacja, kiedy płatny zabójca zabiera pracę do domu”, ale mimo świetnych kreacji aktorskich, trudno doszukać się w tym drugiego dna, jakiejś głębi, jakiegoś komentarza do współczesnego świata.

Jeśli nie poczujecie tej wyjątkowej atmosfery i nie wciągnie was akcja do pierwszego punktu zwrotnego, to później też możecie mieć problem z tym seansem, ale i tak polecamy „Zabójcę” zobaczyć. W ogólnym rozrachunku jest to dzieło naprawdę udane, a duet Fincher- Fassbender pokazuje, że jest aktualnie w dobrej formie.

Ocena końcowa: 7/10

Michał Derkacz

fot. materiały prasowe Netflix

Słowa kluczowe: film, 2023, Netflix, ocena, David Fincher, Michael Fassbender
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
impresjonisci film
Impresjoniści - recenzja

Film pokazuje przebieg wspólnego życia malarza Pierre Bodnarda i jego ukochanej Marthe. Czy warto to zobaczyć?

Madame Web
Madame Web - recenzja

Pajęcze uniwersum Sony zalicza kolejną wpadkę.

Sami swoi. Początek
Sami swoi. Początek - recenzja

Festiwal nostalgii, komedia czy dramat obyczajowy? Oceniamy film Artura Żmijewskiego!

Polecamy
Monument - recenzja

Film Jagody Szelc z pewnością będzie powodem do dyskusji i wywoła wiele emocji. Sprawdźcie, dlaczego?

AI Love You
AI Love You - recenzja

Inteligentny budynek przejmuje ciało mężczyzny, by podbić serce kobiety, w której się zakochał...

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
impresjonisci film
Impresjoniści - recenzja

Film pokazuje przebieg wspólnego życia malarza Pierre Bodnarda i jego ukochanej Marthe. Czy warto to zobaczyć?

Madame Web
Madame Web - recenzja

Pajęcze uniwersum Sony zalicza kolejną wpadkę.

Popularne
impresjonisci film
Impresjoniści - recenzja

Film pokazuje przebieg wspólnego życia malarza Pierre Bodnarda i jego ukochanej Marthe. Czy warto to zobaczyć?

Premiera światowego widowiska "Amadeus Live" we Wrocławiu [WIDEO]

Wrocławska Hala Stulecia dołączy do elitarnego grona, które zaprezentują to widowisko.