Dzieje się - Kino

Roman Polański odebrał Złotego Glana w Łodzi. Nie było spotkania ze studentami

2019-12-02 09:46:58

"Błąd systemu" Nory Fingscheidt oraz "Diagnosis" Ewy Podgórskiej to zwycięzcy 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA w Łodzi. Na uroczystej Gali Zamknięcia w kinie Helios Sukcesja Złotego Glana odebrał Roman Polański. Specjalną nagrodą dla osobowości aktorskiej uhonorowano Sebastiana Fabijańskiego.

Laureaci forum Cinergia 2019

Jury Europejskiego Konkursu Debiutów i Filmów Drugich w składzie: Maciej Pieprzyca (przewodniczący), Agnieszka Glińska, Agata Passent, Tomasz Tyndyk po obejrzeniu dziewięciu filmów konkursowych postanowiło uhonorować KRYSZTAŁOWĄ ŁÓDKĄ dla najlepszego filmu "Błąd systemu" w reżyserii Nory Fingscheidt. - Film porusza ważny temat: dorośli nie zawsze są w stanie stworzyć system, który uratuje dzieci. Reżyserka umiejętnie i w sposób dojrzały działa na emocje widzów. Wszystkie aspekty filmu, takie jak: zdjęcia, wykonawczyni roli głównej, scenariusz, montaż zrobiły na jury ogromne wrażenie. Werdykt został podjęty jednogłośnie - czytamy w uzasadnieniu Jury. "Błąd systemu" to niemiecki kandydat do Oscara. Film pojawi się w polskich kinach w styczniu, a jego dystrybutorem jest Aurora Films.

Ponadto jury zdecydowało się wyróżnić film Kantemira Bałagowa "Wysoka dziewczyna" poruszający ważne tematy takie jak: rola kobiet w czasie wojny, konsekwencje wojny, niespełnione macierzyństwo. Jury doceniło także wyrafinowaną warstwę plastyczną filmu.

W Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich filmu oceniało Jury w składzie: Joanna Kos-Krauze (przewodnicząca), Renata Pajchel i Karolina Bruchnicka. Dziełem, które wywarło największe wrażenie na jury okazało się "Diagnosis" Ewy Podgórskiej nagrodzone KRYSZTAŁOWYM JABŁKIEM oraz czekiem na 5 tysięcy złotych, ufundowanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. - Za czułość, kobiecą wrażliwość w stosunku do ludzi i niełatwego, seksownego miasta. Za dyscyplinę i skromność, a jednocześnie nowatorską formę. Za magnetyzm i mistrzowskie zdjęcia - ogłosiła ze sceny Karolina Bruchnicka. Zanim poznaliśmy zwycięzcę Konkursu, również byliśmy świadkami wyróżnienia - dla filmu "Wszystko dla mojej matki" Małgorzaty Imielskiej za podjęcie trudnego tematu w sposób delikatny i bezpretensjonalny. Za empatię w stosunku do bohaterów.

CINERGIA 2019Złoty Glan dla Romana Polańskiego

Gościem piątkowej gali był reżyser Roman Polański, który z rąk prezesa Stowarzyszenia Łódź Filmowa Sławomira Fijałkowskiego odebrał Złotego Glana - nagrodę przyznawaną od 2002 roku twórcom niezależnym z uporem przeciwstawiającym się modom i trendom dominującym w kulturze popularnej.

- Dziękuję bardzo, jestem naprawdę wzruszony, bo studiowałem w tym mieście ponad pół wieku temu, więc spróbujcie sobie z tego zdać sprawę, inaczej Łódź wyglądała, a w tej chwili jest to bardzo wzruszające i życzę temu miastu wielkiego powodzenia w swoim rozwoju - powiedział Polański ze sceny. - Mam nadzieję, bo to jest dla mnie najbardziej interesujące. Mam nadzieję, że mój ostatni film, który dzisiaj zobaczycie, wywrze na was wrażenie - dodał zapowiadając projekcję "Oficera i szpiega" wieńczącego Galę Cinergii. Pokazywany w Łodzi przedpremierowo obraz nominowany do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych w kinach pojawi się pod koniec grudnia w dystrybucji Gutek Film. Sala nagrodziła obecność reżysera rzęsistymi oklaskami. 

Ostatnim wyróżnieniem tegorocznej Gali CINERGII była Nagroda Virako Monopolis za najlepszą kreację 2019 roku. Jej laureatem został Sławomir Fabijański za przejmujące kreacje w "Mowie Ptaków" Xaverego Żuławskiego oraz "Legionach" Dariusza Gajewskiego.

Spotkania ze studentami nie było

Co ciekawe, odwołano spotkanie z Romanem Polańskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Oficjalnie podano, że taka była prośba samego reżysera, jednak faktycznym powodem jest raczej sprzeciw ze strony grupy studentów, pracowników i absolwentów uczelni. Są oni nadal przeciwni Polańskiemu, który jest oskarżany o gwałt sprzed wielu lat.

MD/ip

fot. Sebastian Szwajkowski

Słowa kluczowe: reżyser, Cinergia 2019, nagroda, gala, laureaci
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dawid Nickel
Dawid Nickel: "Ostatni Komers" zapełnia lukę braku filmów o młodzieży [Wywiad]

Postanowiłem opowiedzieć o nastolatkach, odwołując się do własnych doświadczeń z okresu gimnazjalnego - mówi reżyser.

Monster Hunter, Milla Jovovich
Ekranizacja gier "Monster Hunter" debiutuje w Polsce na VOD [WIDEO]

Milla Jovovich i Paul W.S. Anderson od lat dzielą życie na planie i w domu.

Polecamy
Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda
ENEMEF: Minimaraton Fantastycznych Zwierząt w Multikinie już 16 listopada

Premierowo zobaczymy film "Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda".

Ostatni skok w historii USA
Edgar Ramirez zrobi "Ostatni skok w historii USA" na Netflix [WIDEO]

Szykuje się niezły skok na wielką kasę!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Dawid Nickel
Dawid Nickel: "Ostatni Komers" zapełnia lukę braku filmów o młodzieży [Wywiad]

Postanowiłem opowiedzieć o nastolatkach, odwołując się do własnych doświadczeń z okresu gimnazjalnego - mówi reżyser.

Monster Hunter, Milla Jovovich
Ekranizacja gier "Monster Hunter" debiutuje w Polsce na VOD [WIDEO]

Milla Jovovich i Paul W.S. Anderson od lat dzielą życie na planie i w domu.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!