Dzieje się - Kino

Polscy twórcy na 66. MFF w Cannes

2013-05-14 16:42:47

15 maja rozpocznie się 66. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. W programie imprezy znalazły się cztery polskie filmy współfinansowane przez PISF. Festiwal potrwa do 26 maja.

Film Romana Polańskiego w Konkursie Głównym

Współfinansowany przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej film "Venus in Fur" ("La Vénus à la fourrure") w reżyserii Romana Polańskiego zostanie pokazany w Konkursie Głównym. "Venus in Fur" powalczy o Złotą Palmę m.in. z nowymi filmami braci Coen, Asghara Farhadi, Stevena Soderbergha czy Nicolasa Refna. Filmy w Konkursie Głównym oceniać będzie jury w składzie: Steven Spielberg (przewodniczący), Vidya Balan, Naomi Kawase, Nicole Kidman, Lynne Ramsay, Daniel Auteuil, Ang Lee, Cristian Mungiu i Christoph Waltz. Światowa premiera filmu odbędzie się wieczorem 25 maja.
"Venus in Fur"

"Venus in Fur", będący adaptacją sztuki Davida Ivesa, który jest również współautorem scenariusza, jest kinem gatunkowym, komedią erotyczną. Głównym bohaterem filmu jest Thomas, reżyser poszukujący do swojej nowej sztuki odtwórczyni głównej roli. Żadna aktorka nie spełnia jego wymagań i kiedy zrezygnowany Thomas już chce dać za wygraną, do teatru wbiega Vanda, prawdziwy huragan nieobliczalnej i erotycznej energii. Początkowo wszystko wskazuje na to, że będzie ucieleśnieniem wszystkich bolączek Thomasa. Jest bezczelna, niewychowana, zdesperowana i nieprzygotowana. Gdy jednak Thomas niechętnie zgadza się dać jej szansę, aktorka przechodzi oszałamiającą transformację, a reżyser szybko traci dla niej głowę.
Film współfinansowany przez PISF

"Venus in Fur" jest francusko-polską koprodukcją. Producentem obrazu jest R.P. Productions, a polskim koproducentem i dystrybutorem Monolith Films. To drugi film Romana Polańskiego współfinansowany przez PISF. W role głównych bohaterów wcielili się Mathieu Amalric i Emmanuelle Seigner. Autorem zdjęć jest polski operator Paweł Edelman. Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu jest Lionsgate.

Ponadto w ramach tegorocznych canneńskich Pokazów Specjalnych widzowie będą mieli okazję zobaczyć również inny film Romana Polańskiego - zrealizowany w 1971 dokument "Weekend of a Champion". Współautorem filmu jest Frank Simon.

Daty projekcji filmu "Wenus w futrze"

    25. 05, 8:30, Palais des Festivals - pokaz prasowy
    25. 05, 19:00, Palais des Festivals -pokaz premierowy z udziałem twórców

Daty projekcji filmu "Weekend of a Champion"

    22. 05, 19:45, Palais des Festivals, Salle du Soixantième- pokaz z udziałem twórców

"Kongres"Ariego Folmana - film otwarcia Quinzaine de Realisateurs

Współfinansowany przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej film "Kongres" w reżyserii Ariego Folmana będzie filmem otwarcia sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors' Fortnight). Światowa premiera filmu odbędzie się wieczorem 16 maja.

Adaptacja prozy Stanisława Lema

Scenariusz filmu powstał na podstawie utworu Stanisława Lema "Kongres futurologiczny", wydanego po raz pierwszy w 1971 roku. Film opowiada historię aktorki (Robin Wright), która podpisuje kontrakt z wytwórnią filmową na sprzedaż swej tożsamości. Dzięki temu studio będzie mogło wykorzystywać niestarzejący się wizerunek aktorki w kolejnych produkcjach. 20 lat później kontrakt z aktorką ma być renegocjowany. Sytuacja jednak całkowicie się zmieniła. Studio zostało kupione przez koncern farmaceutyczny, który chce tożsamość aktorki przerobić na lek wprowadzony do sprzedaży na całym świecie.
Kolejny film twórcy "Walca z Baszirem"

Ari Folman jest autorem animowanego filmu dokumentalnego "Walc z Baszirem" (2008), pokazanego w Konkursie Głównym w Cannes i nagrodzonego m.in. statuetką Złotego Globu. Jego najnowsze dzieło jest połączeniem filmu fabularnego i animacji. Autorem zdjęć jest polski operator Michał Englert. Główne role zagrały międzynarodowe gwiazdy: Robin Wright, Harvey Keitel, Paul Giamatti, Danny Huston, Jon Hamm, Francis Fisher, Sami Gayle, Kodi Smit-McPhee. Za scenografię i koncepcję plastyczną animacji odpowiada David Polonsky, który współpracował z Ari Folmanem przy "Walcu z Baszirem". Głównym animatorem filmu jest Yoni Godman.
Międzynarodowa koprodukcja współfinansowana przez PISF

"Kongres" jest międzynarodową koprodukcją, w której udział biorą Opus Film (Polska), Pandora Film (Niemcy), Bridgit Folman Film Gang (Izrael), ARP Selection (Francja), EntreChien et Loup (Belgia), Paul Thiltges Distribution (Luxemburg). Film jest współfinansowany m.in. przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej i Śląski Fundusz Filmowy. Animacja została zrealizowana w Orange Studio z Bielska-Białej. Agentem sprzedaży filmu jest niemiecka firma The Match Factory.
Daty projekcji filmu "Kongres"

    16. 05, 9:00, Théâtre Croisette - pokaz prasowy z udziałem twórców
    16. 05, 19:30, Théâtre Croisette - pokaz premierowy z udziałem twórców
    17. 05, 14:00, Le Raimu -pokaz
    17. 05, 19:30, Studio 13 - pokaz
    18. 05, 22:30, Arcades 1 - pokaz

Polskie krótkie metraże

Fabuła "Olena" w reżyserii Elżbiety Benkowskiej pokazana zostanie w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Film został zrealizowany w Gdyńskiej Szkole Filmowej, opowiada historię pary młodych Ukraińców, Oleny i Dimy, która podróżuje przez Polskę do Szwecji. W pociągu kradną ich portfel. Podczas bójki z Dimą, złodziej wyrzuca paszport na tory. Muszą go znaleźć zanim odpłynie prom.
Filmy oceni jury pod przewodnictwem Jane Campion

Animacja "Danse Macabre" w reżyserii Małgorzaty Rżanek, absolwentki Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zostanie pokazana w ramach sekcji Cinéfondation. "Danse Macabre" to rytmicznie hipnotyzująca refleksja o śmierci, która pewnego dnia nieuchronnie zaprosi każdego z nas do ostatecznego tańca. Filmy w obu konkursach oceni jury w składzie: Jane Campion (przewodnicząca), Maji-da Abdi, Nicoletta Braschi, Nandita Das i Semih Kaplanoglu.

Daty projekcji filmów "Olena" i "Danse Macabre"
Olena:

    22. 05, 11:00, Bazin Théâtre - pokaz prasowy
    25. 05, 11:00, Debussy Théâtre - pokaz premierowy
    25. 05, 15:00, Bunuel Théâtre

Danse Macabre:

    23. 05, 14:30, Bunuel Théâtre, Program 3 - pokaz premierowy

Producer on the Move 2013

Agnieszka Kurzydło, producentka takich filmów jak nagrodzone na ostatnim Berlinale "W imię.."Małgorzaty Szumowskiej oraz "Baby Blues" Katarzyny Rosłaniec, jak również najnowszych polskich produkcji: "Czerwony pająk" Marcina Koszałki oraz "Kebab i horoskop" Grzegorza Jaroszuka, znalazła się w gronie uczestników prestiżowego programu "Producers on the move". W 14. edycji programu, organizowanej w Cannes przez European Film Promotion, przy wsparciu Programu MEDIA, weźmie udział 29 młodych producentów z Europy. "Producers on the move" pomaga w nawiązaniu szerszych znajomości branżowych i budowaniu sieci kontaktów między osobami, które mają coraz większy wpływ na europejską kinematografię.
Producers Network

W programie tegorocznej, dziewiątej już edycji Producers Network, programu skierowanego do producentów filmowych, znalazło się miejsce dedykowane polskiemu kinu. 22 maja, podczas Polskiego Dnia, zgromadzeni goście poznają polski system dofinansowań oraz zasady koprodukowania z Polską, które przedstawi Izabela Kiszka-Hoflik z PISF. W spotkaniu przygotowanym z okazji Polskiego Dnia udział weźmie 5 producentów z Polski:

    Agnieszka Kurzydło (MD4)
    Małgorzata Jurczak (Scorpion Arte)
    Marta Laryssa Plucińska (Federico Film)
    Mikołaj Pokromski (Pokromski Studio)
    Łukasz Dzięcioł (Opus Film)

Short Film Corner

Polskie filmy krótkometrażowe zostaną pokazane podczas 10. edycji targów filmów krótkometrażowych Short Film Corner w Cannes. W programie w sekcjach "Best of Łódź Film School", "Polish Shorts" oraz "Shorts from Munk Studio", znajdzie się ponad 20 polskich filmów, min. "Rogalik", Pawła Ziemilskiego, "Indrivaren (When the Man Comes Around"), Michaela Rendella i Arthura Izakowicza, "Święto zmarłych" Aleksandry Terpińskiej, "Zasady gry" Wojciecha Jagiełły, "Psubrat" Marii Zbąskiej oraz "Big Leap" Kristoffera Rusa.

ip

Słowa kluczowe: 66. MFF w Cannes polskie filmy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kod zła
Niepokojące teasery i polska data premiery horroru "Kod zła" [WIDEO]

To spowity mrokiem i wypełniony okultystycznymi zagadkami horror.

Mufasa: KrÃłl Lew
"Mufasa: Król Lew" - film o ojcu Simby ma już zwiastun [WIDEO]

Disney zapowiada niesamowitą animację!

Polecamy
Fallout
Hollywood na 9 liter: dziesiąta d, jak dubler

To nie koniec cyklu o różnych aspektach Hollywood. Tym razem będzie o dublerach!

Wilkołaki są wśrÃłd nas
Podwójny Maraton Strachu w kinach Helios już 13 maja 2022

Będzie strasznie i śmiesznie jednocześnie!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kod zła
Niepokojące teasery i polska data premiery horroru "Kod zła" [WIDEO]

To spowity mrokiem i wypełniony okultystycznymi zagadkami horror.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!