Dzieje się - Kino

Patryk Vega o pracy nad filmem "Plagi Breslau"

2018-12-14 10:16:15

"Plagi Breslau" w reżyserii Patryka Vegi są do zobaczenia na platformie Showmax od 14 grudnia 2018. Podczas uroczystego pokazu filmu we Wrocławiu (10 grudnia), twórca opowiedział nam o pracy nad filmem i kilku trudnościach, związanych z pracą nad tak efektowną produkcją.

Patryk Vega

Patryk Vega o kosztach filmu

- Jestem producentem, który finansuje filmy wyłącznie w oparciu o prywatny kapitał. Nie mam dotacji państwowych, w związku z czym, dla mnie te pieniądze nie rosną na drzewach, tylko ja muszę każdą złotówkę oglądać ze wszystkich stron. Z tego względu, że ludzie którzy inwestują pieniądze w ten film, zwyczajnie nie chcą ich stracić. Uważam natomiast, że prawdziwym wyzwaniem jest nakręcić film w optymalnym budżecie, który wygląda na dwu-trzykrotnie droższy. Ludzie z branży filmowej, którzy są profesjonalistami w tej dziedzinie, wyceniają moje budżety na dwa, trzy razy większe. W przypadku „Plag Breslau” scenariusz miał tak wiele rozmachu i scen akcji, że wspólnie z Showmaxem od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że to nie może być tania produkcja. Nie ma sensu robić tego na pół gwizdka, zatem budżet został dostosowany do zamiarów.

O współpracy z władzami miasta

- Zainspirowany prozą Marka Krajewskiego dokonałem dokumentację we własnym zakresie i wybierałem lokacje, w których dana akcja powinna się toczyć. (…) Później musiałem to skonfrontować z rzeczywistością, bo kiedy przystąpiliśmy do przygotowań do realizacji to musieliśmy się spotkać z władzami miasta i ustalić, co z naszych założeń jest możliwe. Ja także byłem otwarty na propozycje włodarzy, którzy oczywiście znają świetnie całą logistykę miasta i wiedzą, które rejony są możliwe do czasowego wyłączenia z użytku. Wybraliśmy miejsca, których zatrzymanie nie sparaliżuje życia Wrocławia, a które będą atrakcyjne dla filmu. Były też miejsca, które zmieniliśmy, bo znalazłem fajniejsze lokacje, niż te pierwotnie zakładane.

O "reżyserowaniu konia"

- Są w filmie sceny akcji, sceny kaskaderskie, których przygotowanie trwa bardzo długo i raczej się ich nie powtarza. Choćby scena z koniem na moście była realizowana przez siedemnaście godzin, a ja zwyczajnie nie jestem zwolennikiem powtarzania w nieskończoność jednego dubla. Wracając do scen z koniem, to było to spore wyzwanie. Musieliśmy nauczyć się pracy z takim zwierzęciem, a na planie było kilka koni, gdyby któryś odmawiał współpracy, bo będzie miał gorszy moment. Ciekawe jest to, że zawiaduje się takim koniem, przywożąc na plan całe stado i ten koń ma odruch, by szybko dołączyć do tego stada. Przestawialiśmy to stado i tak kierowaliśmy biegiem tego konia. To wszystko wymagało dyscypliny, a my nie mogliśmy sobie pozwolić na brak organizacji i w trakcie kręcenia zastanawiać się co dalej. Każda minuta, kiedy to zwierzę stoi bezczynnie, powoduje, że ono zaczyna kombinować i nie mamy nad tym kontroli. Na szczęście, wszystko udało się wykonać świetnie. Mieliśmy kapitalnych specjalistów od koni i kaskaderów. Oczywiście żadne zwierzę nie ucierpiało.   

Przeczytaj też naszą recenzję filmu "Plagi Breslau" >>

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocław, reżyser, wywiad, wypowiedź, 2108
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Magdalena Cielecka
Magdalena Cielecka o roli w filmie "Ciemno, prawie noc" [WYWIAD]

Najważniejsze w ekranizacjach jest przekazanie ducha oryginału - mówi aktorka.

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
Film o Tomaszu Komendzie jak połączenie komedii romantycznej z dramatem więziennym [WIDEO]

Piotr Trojan i Agata Kulesza w teaserowym zwiastunie filmu. Czy to dobrze wyszło?

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!