Recenzje - Kino

Niemiłość - recenzja festiwalowa

2017-08-04 17:10:12

Uwaga: Recenzja zdradza kluczowe elementy fabuły.

Podczas 17. edycji  Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty bilety na nowy film Andrieja Zwiagincewa rozeszły się w ekspresowym tempie. Nic dziwnego, bo reżyser przyzwyczaił widownię do szalenie wysokiego poziomu swoich dzieł, zarówno pod względem wizualnym jak i znaczeniowym. Nie inaczej jest w przypadku filmu "Niemiłość". Przeczytajcie recenzję!

NiemiłośćZwiagincew ponownie sięga po tematy społeczne i rodzinne. "Niemiłość" to historia rozwodzącego się małżeństwa. Zhenya i Boris nie mogą już na siebie patrzeć. Miłości nie było tu nigdy. On zawsze był niepotrafiącym podejmować poważnych decyzji lekkoduchem, a ona pragnęła przy jego pomocy wyrwać się z piekła, jakim było mieszkanie pod jednym dachem ze znienawidzoną matką.

Teraz chcą sprzedać mieszkanie, podzielić się pieniędzmi i kontynuować swe życia w nowych związkach, z nowymi partnerami. Sprawa rozstania byłaby prosta gdyby nie Anton - ich 12-letni syn. Dorastającym chłopcem nie chce zajmować się ani Zhenya, ani Boris. Oboje uznają go za ciężar i przeszkodę w dalszym życiu, które już zaplanowali. "Szczęśliwym trafem", chłopak z dnia na dzień przepada bez śladu.

O tej pory film z dramatu rodzinnego zamienia się w rasową historię śledztwa, w której reżyser z szaloną dbałością o szczegóły prowadzi widza przez kolejne procedury, mające na celu ustalenie,  co stało się z Antonem. Widzimy wizytę policji w domu, widzimy niemoc rodziców wobec systemu i widzimy pospolite ruszenie osób, które w ramach wolontariatu organizują akcję poszukiwawczą. Całe to zamieszanie sprawia, że rodzice, którym nie było na rękę opiekowanie się nastolatkiem, zaczynają całkiem szczerze angażować się w poszukiwania dziecka.

Boris robi sobie przerwę od pracy, która zawsze była dla niego absolutnie najważniejsza, a także tymczasowo zbywa swoją nową partnerkę (młodą i naiwną kobietę, która już spodziewa się dziecka).  Zhenya korzystając ze wsparcia nowego, bogatego partnera, też robi sobie wolne od luksusowego życia i stara się szukać Antona.

Wszystko to prowadzi nas do punktu kulminacyjnego, kiedy to okazuje się, jak bardzo nasi bohaterowie byli zaangażowani emocjonalnie w szukanie chłopca i jakie emocje wywołała u nich konieczność identyfikacji zwłok. Te, jak utrzymywali rodzice, nie należały do poszukiwanego syna i ostatecznie film pozostawia widza w niewiedzy. Anton dołączył do setek nigdy nieodnalezionych dzieci, a Boris i Zhenya z czasem wrócili do swoich nowych żyć.

Zakończenie zdaje się mówić, że cała ta sprawa niczego ich nie nauczyła. Żadne z nich nie zmieniło się, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Zwiagincew ponownie stawia wiele pytań i pozwala widzom na samodzielną interpretację. Nie ma tu moralizatorstwa, patosu czy taniego dramatu. Jest natomiast zaskakująco dużo, wyśmienitego humoru (zwłaszcza w pierwszej części filmu), opartego na doskonale nam znanych sytuacjach z życia codziennego.  "Niemiłość" to inteligentny i dobrze wyważony emocjonalnie obraz współczesnej rodziny, w której nie ma problemu z alkoholem, przemocą czy pieniędzmi, ale tylko i aż z miłością.Michał Derkacz

Niemiłość, reż. Andriej Zwiagincew, prod. Belgia/Francja/Niemcy/Rosja, czas trwania 127 min

Film zobaczyłem podczas 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
   

Słowa kluczowe: film, ocena, opinia, analiza, kino
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Przemiana - film
Przemiana - recenzja

Oceniamy ekranizację bestsellerowej powieści dla młodzieży.

fot. materiały prasowe
Jurassic World: Upadłe królestwo - recenzja

Oceniamy kontynuację wielkiego przeboju z 2015 roku.

A moÅźe by tak trÃłjkÄ…cik?
A może by tak trójkącik? - recenzja

Czy kanadyjska komedia o seksie jest warta uwagi? Przeczytaj recenzję!

Polecamy
Kot jest nagi (Kot w butach 3D - recenzja)
Kot jest nagi (Kot w butach 3D - recenzja)

Spin-off Shreka może i potrafi zrobić wielkie, proszące oczy, ale nie przekonuje jak swój zielony mistrz.

Facet na skuterze może wszystko (Larry Crowne...)
Facet na skuterze może wszystko (Larry Crowne...)

Po pierwszych opiniach krytyków można się było obawiać klapy, tymczasem według mnie dostaliśmy film ciepły jak letni wiaterek, opływający postać śmigającą na skuterze.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Przemiana - film
Przemiana - recenzja

Oceniamy ekranizację bestsellerowej powieści dla młodzieży.

fot. materiały prasowe
Jurassic World: Upadłe królestwo - recenzja

Oceniamy kontynuację wielkiego przeboju z 2015 roku.