Dzieje się - Kino

Kino Kosowa: zastrzyk świeżej krwi na 22. MFF Nowe Horyzonty

2022-06-21 10:13:46

To jedna z najmłodszych kinematografii na świecie, ale jej krótka historia jest odwrotnie proporcjonalna do liczby nagród i pochlebnych recenzji zdobywanych na światowych festiwalach. Kino Kosowa, pełne rozsadzającej ekrany młodzieńczej energii, będzie jednym z bohaterów 22. edycji Nowych Horyzontów. Rozliczające starsze pokolenia, ale zdecydowanie wypatrujące przyszłości; będące zaczynem nowych idei, niosące ferment, zbuntowane i poszukujące: najciekawsze filmy z Kosowa, które trafią do programu Nowych Horyzontów 2022, to przede wszystkim debiuty i produkcje, za którymi stoją kobiety. Na sekcję Fokus na Kosowo zaprasza jej kuratorka, Małgorzata Sadowska.

Wzgórze ryczących lwic, reż. Luana BajramiMiędzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty już niedługo ponownie zawita we Wrocławiu: 22. edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 21-31 lipca. O tydzień dłużej, do 7 sierpnia, trwać będzie część online’owa festiwalu. Jeszcze do 23 czerwca w sprzedaży dostępne są karnety na stacjonarną odsłonę Nowych Horyzontów.

Fokus na Kosowo

W ramach sekcji Fokus na Kosowo zobaczymy sześć nowych, uznanych na świecie filmów pełnometrażowych i zestaw krótkich metraży, dzięki którym będziemy mogli przyjrzeć się bliżej współczesnej duszy tego kraju.

Wśród wszystkich opowieści szczególnie wyróżniają się głosy kobiet, które usłyszmy w aż czterech spośród sześciu pełnometrażowych filmów. "Ul Blerty Basholli" (2021, Nagroda Jury, Nagroda Publiczności, Nagroda za reżyserię na Sundance), "Vera śni o morzu" Kaltriny Krasniqi (2021, premiera w Wenecji, w sekcji Orrizonti), "Szukając Venery" Noriki Sefy (2021 Nagroda Specjalna Jury w Rotterdamie) oraz "Wzgórze ryczących lwic" Luany Bajrami (2021, premiera w canneńskiej sekcji Quinzainne) bezszwowo łączą lokalne (a z naszej, wschodnioeuropejskiej perspektywy, wręcz swojskie) z uniwersalnym. Bohaterki tych filmów podejmują desperackie próby emancypacji, konfrontują się z matkami, a od córek odbierają lekcję gniewu i nieposłuszeństwa. Czasem w pojedynkę, a czasem tworząc stado bądź rój, wypowiadają służbę patriarchatowi. W ich historiach , jak w soczewce skupiają się nie tylko kwestie feministycznego przebudzenia, ale kluczowe obyczajowe, polityczne i ekonomiczne problemy bezustannie negocjującej swoją tożsamość europejskiej prowincji. A że sami taką jesteśmy i doświadczaliśmy lub doświadczamy podobnych kłopotów ze sobą; w tych opowieściach poczujecie się, jak w domu.

W ramach sekcji kosowskiej zaprezentowany zostanie także znakomity film, który przypomina o fatum niedawnej wojny. Ale choć kosowscy twórcy na wiele sposobów dotykali wojennych traum, to opowieść o brutalnej wojnie z lat 1998/1999 w sekcji Fokus na Kosowo będzie toczyć… Serb. "Głębina Dwa" to wstrząsający dokumentalny esej, prolog do prezentowanego w nowohoryzontowym konkursie "Ładunku" (18. NH), mocne uderzenie we własne piersi. Kino rozliczeniowe tej wagi i jakości wciąż bywa rzadkością. Ognjen Glavonić, bo o nim mowa, rekonstruuje tu trasę tajnego transportu – ciężarówki wiozącej ciała zabitych kosowskich cywilów. Ale to także rekonstrukcja zbrodniczego systemu, który zaprojektował zarówno morderstwo, jak i jego tuszowanie.

Nierozerwalnie złączony z wojną temat uchodźctwa pojawi się m.in. w "Wygnaniu Visara Moriny" (2020, premiera na Berlinale), który wyciska z niego zaskakujące konflikty i emocje. Kryzys tożsamości pozornie zasymilowanego w Niemczech Kosowara ubiera bowiem w konwencję dusznego thrillera. Bohater: dobrze sytuowany, ożeniony z Niemką, osadzony w zawodowym sukcesie, zaczyna uważać się za ofiarę hejtu motywowanego jego pochodzeniem. Gdzie kończy się realistyczna ocena sytuacji, a zaczyna paranoja? Gdzie asymilacja przechodzi w symulację? Morina zaciera tę granicę, oprowadzając nas po najmroczniejszych zakamarkach migranckiego umysłu.

- Tematy, które porusza nowe kino z Kosowa nieoczekiwanie okazują się tymi zajmującymi nas dziś najżywiej i poruszającymi najmocniej. To zastrzyk świeżej krwi w przewidywalnym obiegu europejskiego kina i niezmywalny ślad na globusie, artystyczna niepodległość, której nie można nie uznać. Cieszę się, że ów ferment narodził się na skrawku mapy, którego burzliwą historię, ambicje i błędy współdzielimy. Na naszych oczach spełniają się wschodnie obietnice - mówi Małgorzata Sadowska. Więcej o pozostałych filmach i samej sekcji przeczytasz w tekście kuratorskim.

MD/ip

fot. "Wzgórze ryczących lwic", reż. Luana Bajrami

Słowa kluczowe: kosowskie gilmy, program, Wzgórze ryczących lwic
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kod zła
Niepokojące teasery i polska data premiery horroru "Kod zła" [WIDEO]

To spowity mrokiem i wypełniony okultystycznymi zagadkami horror.

Mufasa: KrÃłl Lew
"Mufasa: Król Lew" - film o ojcu Simby ma już zwiastun [WIDEO]

Disney zapowiada niesamowitą animację!

Millennium Docs Against Gravity
Są już bilety na 21. Millennium Docs Against Gravity

Wrocławska odsłona festiwalu potrwa od 10 do 19 maja 2024 roku.

Polecamy
Nie tak miało być - film 2020
"Nie tak miało być" - szwedzki dramat z Sundance wkrótce w polskich kinach [WIDEO]

Reżyserką jest Amanda Kernell, której poprzedni film "Krew Saamów" zbierał dobre recenzje.

There Is No Evil
"There Is No Evil" - irański zdobywca Złotego Niedźwiedzia wejdzie do polskich kin

Reżserem filmu jest Mohammad Rasoulof, którego obrazy są zakazane w Iranie, a on sam jest od wielu lat prześladowany przez władze.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kod zła
Niepokojące teasery i polska data premiery horroru "Kod zła" [WIDEO]

To spowity mrokiem i wypełniony okultystycznymi zagadkami horror.

Mufasa: KrÃłl Lew
"Mufasa: Król Lew" - film o ojcu Simby ma już zwiastun [WIDEO]

Disney zapowiada niesamowitą animację!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!