Dzieje się - Kino

John Waters przyjedzie do Polski. "Papież kampu" gościem American Film Festival 2021

2021-10-14 10:00:04

John Waters, tzw. „papież kampu” odwiedzi Wrocław. Artysta będzie gościem specjalnym 12. American Film Festival (9-14 listopada 2021). Znamy szczegóły jego wizyty!

Różowe flamingiJohn Waters na American Film Festival 2021

Oburza, rozśmiesza, uświadamia (w różnych dawkach i niekoniecznie w tej kolejności) – tak można podsumować kino Johna Watersa, jednego z najbarwniejszych przedstawicieli amerykańskiej kontrkultury. Autora Różowych flamingów będzie można spotkać osobiście już za niecały miesiąc: Waters odwiedzi po raz pierwszy Polskę jako gość specjalny wrocławskiego American Film Festival, gdzie odbierze nagrodę Indie Star Award. John Waters weźmie udział w masterclassie poświęconym swojej twórczości i zaprezentuje stand-up This Filthy World. W programie festiwalu znalazło się pięć kultowych dzieł reżysera, a także zrealizowany w 2007 roku remake klasycznego Lakieru do włosów (prezentowany równolegle z oryginałem) i dokument I Am Divine, prezentujący historię muzy Watersa, jednej z najsłynniejszych drag queens w historii USA.

Sprzedaż biletów na wydarzenia z udziałem reżysera rozpocznie się 22 października o godz. 12:00. 

Retrospektywa twórczości Johna Watersa

Publiczność American Film Festival będzie miała unikatową możliwość zobaczenia na wielkim ekranie pięciu filmów ekscentrycznego artysty, którego twórczość przeszła do kanonu kina, w towarzystwie ich autora. A sam skandalista z Baltimore otrzyma Indie Star Award – nagrodę przyznawaną twórcom bezkompromisowo niezależnym (nagroda zostanie wręczona 9 listopada, w dniu rozpoczęcia festiwalu). W programie 12. AFF-u znalazły się: Różowe flamingi (Pink Flamingos, 1972), Kobiece kłopoty (Female Trouble, 1974), Lakier do włosów (Hairspray, 1977), W czym mamy problem? (Serial Mom, 1994) oraz Cecil B. Demented (2000). Widzowie i widzki festiwalu będą mogli zobaczyć także zrealizowany w 2007 roku remake Lakieru do włosów w reżyserii Adama Shankmana (z Johnem Travoltą w roli głównej) oraz dokument Jeffreya Schwarza I Am Divine.

Stand-up This Filthy World

John Waters to jeden z niewielu reżyserów, których twórczość filmowa jest spójna z osobowością samego twórcy, a jego poglądy są widoczne jak na dłoni – czemu daje wyraz jeżdżąc po świecie ze stand-upem pod znaczącym tytułem This Filthy World (Ten sprośny świat). W trakcie tegorocznej odsłony American Film Festival stand-up Watersa będzie można zobaczyć po raz pierwszy w Polsce.

Autor Różowych flamingów opowie m.in. o odbiorze swoich filmów, przypomni dykteryjki z czasu ich powstawania, wyjawi tajemnice alkowy planów filmowych oraz odkryje przed widzami, co dziś go kręci i podnieca, a co wzbudza odrazę. W dostosowywanym specjalnie do polskiej rzeczywistości występie pojawią się także żarty m.in. z rodzimych prób zwalczania tęczowej kultury, o których głosy docierają za Ocean. Nie zabraknie również bardziej niewinnych, erudycyjnych opowieści o fascynacjach artystycznych z innych dziedzin (Waters namiętnie kolekcjonuje obrazy i jest miłośnikiem różnych gatunków muzyki).

Podczas stand-upu na pewno pojawi się temat przyjaźni z Divine, ulubioną muzą Watersa, która stała się inspiracją dla drugiej części polskiego występu: drag show We Are Divine, przygotowanego przez wrocławską divę drag, Twoją Starą. Podczas show We are Divine najlepsze drag queens i kings z Polski zaprezentują siedem różnych wcieleń dragu. Show powstaje we współpracy z wrocławskim stowarzyszeniem Kultura Równości.

Na stand-up This Filthy World oraz występ We Are Divine zapraszamy 10 listopada (środa) o godz. 20:30 do wrocławskiego klubu Vertigo, który jest wyjątkowym partnerem tegorocznej odsłony American Film Festival. Sprzedaż biletów w cenie 75 zł rozpocznie 22 października poprzez stronę internetową klubu Vertigo. 25 zł od każdego sprzedanego biletu przekażemy na realizację celów statutowych stowarzyszenia Kultura Równości.

Masterclass z mistrzem "kina śmieciowego"

O kulisach realizacji „najobrzydliwszych filmów świata” będzie można posłuchać także w trakcie masterclassu, który poprowadzi Piotr Czerkawski, kurator retrospektywy twórczości Johna Watersa. Podczas spotkania dowiemy się m.in. co gość specjalny AFF-u sądzi o amerykańskim biznesie filmowym oraz poznamy szczegóły rozwoju jego kariery twórcy niezależnego, jednocześnie flirtującego z Hollywoodem. Waters przybliży również historię funkcjonowania barwnego środowiska artystycznego, które rozkręcił w Baltimore w latach 80. Na masterclass z Johnem Watersem zapraszamy w środę, 11 listopada, o godz. 18:00 do Kina Nowe Horyzonty. Bilety w cenie 10 zł będzie można kupić od 22 października poprzez stronę americanfilmfestival.pl.

12. American Film Festival

Na 12. American Film Festival zapraszamy od 9 do 14 listopada do wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty. Karnety w cenach 290 zł lub 275 zł (dla osób posiadających Kartę Klubu Przyjaciół KNH) można kupić poprzez stronę americanfilmfestival.pl. Również tam od 30 września dostępne są akredytacje dziennikarskie (w cenie 200 zł) i akredytacje branżowe (w cenie 290 zł). Na online’ową część 12. AFF zapraszamy w dniach od 1 do 14 grudnia 2021.

Uwaga! Karnety i akredytacje nie uprawniają do udziału w masterclassie oraz stand-upie z udziałem Johna Watersa.

ip

fot. "Różowe flamingi"/materiały prasowe AFF

Słowa kluczowe: Wrocław, filmy, program, spotkanie, Kino Nowe Horyzonty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
NMF: Maraton Halloween 2021
Maraton Halloween w Multikinie z 4 horrorami już 29 października 2021

Każdy film zaprezentuje inne oblicze strachu.

Dziewczyny z Dubaju plakaty
Gorące plakaty "Dziewczyn z Dubaju" [FOTO]

Luksus, żądza i brak miłości.

Godspeed, Los Polacos!
"Godspeed, Los Polacos" - dokument o słynnej wyprawie studentów wkrótce w Multikinie [WIDEO]

Ekipa studentów z Polski jako pierwsza na świecie pokonała kajakami Kanion Colca w Peru.

Polecamy
Płomienie
Na co do kina w weekend [PREMIERY]

Ostatni weekend 2018 roku przynosi nam kilka ciekawych premier.

"Ostra": Zobacz pierwsze zdjęcia z komedii obyczajowej [FOTO]

Maciej Zakościelny, Julia Kamińska i Urszula Dudziak jako bezwzględne jury muzycznego talent show.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
NMF: Maraton Halloween 2021
Maraton Halloween w Multikinie z 4 horrorami już 29 października 2021

Każdy film zaprezentuje inne oblicze strachu.

Dziewczyny z Dubaju plakaty
Gorące plakaty "Dziewczyn z Dubaju" [FOTO]

Luksus, żądza i brak miłości.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!