Dzieje się - Kino

Jakie filmy na Dniach kina kazachskiego?

2012-11-02 09:54:08

Między 14 a 16 listopada w warszawskim kinie Luna zobaczymy najciekawsze produkcje filmowe z Kazachstanu. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

„Dni kina kazachstańskiego” organizowane przez Stowarzyszenie kazachstańskiej młodzieży w Polsce „BARS” w ramach projektu „Dni kultury kazachstańskiej w Polsce” w ciągu półtora miesiąca odwiedzi cztery miasta Polski.

Plan przeglądu:
14-16 listopada w Kinie Luna w Warszawie,
20-22 listopada w Kinie Apollo w Poznaniu,
7-13 grudnia w Kino Agrafka w Krakowie
17-19 grudnia w Kinie Charlie w Łodzi.

Te filmy zobaczysz na Dniach kina kazachstańskiego:

Podarunek dla Stalina
Rustiem Abdraszow, dramat, 2008

Kazachstan, 1949 rok. Nadeszła nowa fala represji — kaźń i deportacja. Tymczasem zbliża się siedemdziesiąty jubileusz Stalina. Główny bohater — osierocony żydowski chłopiec Sasza razem z dziadkiem jadą do Kazachstanu w wagonie dla deportowanych. W drodze dziadek sieroty umiera, a pozostawiony samemu sobie malec ani na minutę nie przestaje myśleć o aresztowanych rodzicach. Podejrzewa on, że nie ma ich już wśród żywych. Po przybyciu do odciętego od świata kazachskiego aułu Saszę wybawia od śmierci dróżnik Kasym - jednooki starzec, który utracił żonę i dzieci w czasie głodu i został ranny na froncie. Żyje on w chatce sąsiadującej z piękną Wierą - byłą więźniarką AŁŻIRa, zesłanym polskim lekarzem Jerzym, Dunganką Faty.

Pojawienie się chłopca rozjaśnia ich dotychczasowe surowe życie. Rzeczywistość bohaterów jest okrutna, a władze bezlitosne. Jednak w aulu Sasza znajduje rodzinę i przyjaciół. Teraz nazywa on Kasyma "ata", co oznacza "dziadek", zaczyna rozmawiać po kazachsku, śpiewa piosenki.

Pewnego dnia zauważa w gazecie artykuł dotyczący jubileuszu Stalina. Wszystkie dzieci chcą podarować wodzowi jak najlepszy prezent z okazji urodzin. Sasza jest przekonany, że jego "niespodzianka" - ulubione jagniątko Kipiatok (tak je nazwał) pomoże zwrócić mu rodziców. Niedługo potem odbywa się wesele Jerzego i Wierki, na którą przychodzi pijany Bałgabaj i w czasie bijatyki z  Bałgabajem Jerzy ginie. Po jego śmierci ktoś zabija Bałgabaja. W związku z podejrzeniami o zabójstwo aresztowano szajkę bezdomnych, u których znaleziono pistolet oraz kazachskiego chłopaka, którego ukochaną zgwałcił Bałgabaj. Do listy "podejrzanych" mógłby dołączyć sam Sasza, gdyby Kasym nie wysłał go pociągiem do jego krewnych w Rosji. Przed wyjazdem starzec daje Saszy fotografię jego rodziców, na drugiej stronie której były zapisane adresy jego krewnych i stary modlitewnik, który dziadek Saszy oddał mu przed śmiercią. W tym czasie zakończyły się przygotowania wielkiego prezentu dla Stalina. Stała się nim próba pierwszej bomby atomowej, która wybuchła 29 sierpnia 1949 roku w pobliżu aułu, w którym mieszkali Sasza, Kasym i inne postaci występujące w filmie. Wiele lat później, już w czasach współczesnych, odbywszy pielgrzymkę do Jerozolimy, Sasza udaje się w kolejną "pielgrzymkę" w jeszcze jedno święte dla niego miejsce - do tego samego aułu (właściwie do miejsca, gdzie ów auł się znajdował, ponieważ po wybuchu jądrowym nic po nim ani po jego mieszkańcach nie pozostało oprócz pamiątkowych płyt na ich grobach), który na zawsze pozostał w jego pamięci.

Produkcja: Wytwórnia filmowa ALDONGAR Productions przy wsparciu Kazachfilm im. Sz. Ajmanowa
Rok: 2008
Czas: 97 min
Reżyser: Rustiem Abdraszow
Scenarzyści: Paweł Finn
Operator: Alija Uwalżanowa
Scenografia: Aleksander Rorokin, z udziałem Sabita Kurmanbiekowa
Kompozytor: Kuat Szyldiebajew
Montaż: Silwan Kutandin, Siergiej Wilkowiskij
Dźwiękowiec: Andriej Włazniew
Producent: Borys Czerdabajew

Opowieść o różowym zającu
Farhat Szaripow, dramat młodzieżowy, 2010
               
Jest to historia chłopaka z prowincji, który przypadkiem wchodzi w towarzystwo "złotej młodzieży", dzieci bogatych i wpływowych rodziców. Erłana oślepia blask życia, jakie prowadzą jego rówieśnicy.  Im więcej czasu upływa mu w kręgu nowych znajomych, tym bardziej sztuczny patos i iluzja szczęścia uzależniają go i zmieniają jego charakter. Erłan wbrew swoim zasadom ubija interes z nowym kolegą Loko. Interes ten kusi dużą ilością pieniędzy za niezbyt brudną, lecz absolutnie niemoralną robotę.  
Zadanie Erłana polega na znalezieniu podstawionego człowieka, który zgodziłby się odsiedzieć cudzy wyrok w więzieniu w zamian za pieniądze.

Produkcja: Kazachfilm im. Sz. Ajmanowa
Rok: 2010
Reżyser: Farhat Szaripow
Operator: Aleksander Płotnikow
Dźwiękowiec: Rusłan Sakiew

Mustafa Czokaj
Satybałdy Narymbietow, dramat historyczny, 2008

Film o życiu i losie Mustafy Czokaja - wybitnego polityka początku 20 wieku, człowieka, który zjednoczył narody Azji Środkowej pod jednym turkmeńskim sztandarem. Marzył on o wolności i dobrobycie dla swojego narodu, niestety temu marzeniu nie było przeznaczone się spełnić za jego życia. Film opisuje kręte drogi jego emigranckiego losu - Turkiestan, Kaukaz, Turcję, Francję.

Obraz ukazuje widzowi Mustafę Czokaja nie tylko jako postać polityczną, lecz również jako człowieka, osobowość, kochającego męża. Małżonka Mustafy, śpiewaczka operowa Maria Gorina, towarzyszyła mu w tej niełatwej podróży, poświęcając dla ukochanej osoby swoją karierę. Miłość Mustafy i Marii cienką nicią przeplata cały film. Akcja obrazu dzieje się w pierwszej połowie dwudziestego wieku.

Produkcja: Kazachfilm im. Sz. Ajmanowa
Rok: 2008
Czas: 140 min.
Język: kazachski, rosyjski, angielskie napisy
Reżyser: Satybałdy Narymbietow
Scenarzyści: Akim Tarazi, Jermek Tursunow, Siergiej Bodrow-starszy
Operator: Chasan Kydryraliew, Murat Aliew
Scenografia: Rustam Odinajew, Julia Lewickaja
Kompozytor: Kuat Szyldiebajew
   
Likwidator
Akan Satajew, sensacyjny, 2011
Młody człowiek o imieniu Arsien, z zawodu ochroniarz, zaraz po tym, jak zginął jego brat dowiaduje się, że jego śmierć nie była  przypadkowa. W tym samym czasie losy głównego bohatera splatają się z pewną organizacją z agentami bezpieczeństwa na czele, co tylko potwierdza jego przypuszczenia. Arsien postanawia, że bez względu na wszystko odnajdzie prawdę w tej łamigłówce. Krąg odpowiedzialnych za śmierć jego brata coraz bardziej się poszerza. Czy Arsienowi starczy sił by doprowadzić sprawę do końca?

Produkcja: Kazachfilm im. Sz. Ajmanowa i wytwórnia filmowa "Satajfilm"
Rok: 2011
Czas: 94 min.
Reżyser: Akan Satajew
Scenarzyści: Timur Żaksyłykow
Operator: Chasan Kydryraliew
Scenografia: Dastan Żangarszew
Kompozytor: Renat Gajsin

Żeruijyk - Ziemia obiecana
Słambek Tauekeł, dramat narodowy, 2011

Film jest poświęcony wszystkim emigrantom świata i wyraża szczególną wdzięczność dla świętej kazachskiej ziemi, która stała się ojczyzną wszystkich do niej przybyłych, pomimo własnych problemów spowodowanych głodem w latach 30.

Produkcja: Kazachfilm im. Sz. Ajmanowa
Rok: 2011
Czas: 110 min.
Reżyser: Słambek Tauekieł
Scenarzyści: Ławrientij Son, Słambek Tauekieł
Operator: Pawieł Kazakow, Aleksander Kostyliew
Scenografia: Julia Lewickaja

Niebo mojego dzieciństwa
Rustiem Abdraszow, dramat, 2011

Unikalny artystyczny obraz Rustiema Abdraszowa o dzieciństwie i młodości pierwszego prezydenta RK Nazarbajewa. Historia jest oparta na motywach książek "Bez prawych i lewych", "Epicentrum świata", "W centrum Eurazji" .
Sułtan, główny bohater filmu, od małego marzył o niebie - chciał zostać pilotem. Pod koniec nauki w szkole dostaje szansę wstąpienia do Kijowskiego Instytutu Lotnictwa, lecz los kieruje go gdzie indziej. Film opowiada o kształtowaniu się osobowości i charakteru bohatera, jego pierwszych zwycięstwach, nadziejach i spełnionych marzeniach.

Produkcja: Kazachfilm im. Sz. Ajmanowa
Rok: 2011
Czas: 110 min
Reżyser: Rustiem Abdraszow
Scenarzyści: Szachimardien Kusainow, Rustiem Abdraszow
Operator: Aleksander Rubanow
Scenografia: Sabit Kurmanbiekow
Producent: Tasbołat Mieriekienow

MAS/ip

Słowa kluczowe: dni kina kazachskiego bars warszawa poznań łodź kraków
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth
Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth brylują na premierze "Furiosy" w Cannes [FOTO]

To jedna z najbardziej wyczekiwanych produkcji roku!

Las, reÅź. Lidia Duda
21. MDAG: znamy laureatów Grand Prix Dolnego Śląska

Do kogo trafiła Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego?

Polecamy
PowrÃłt do liceum film
Jak komedia "Powrót do liceum" buduje obraz idealnej szkoły?

Film z Rebel Wilson ma w sobie niespodziewaną wartość!

48 Hour Film Project
Ruszyły zgłoszenia do 48 Hour Film Project 2021

Zrób własny film w dwie doby!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!