Dzieje się - Kino

Front Wizualny i scena artystyczna 20. MFF Nowe Horyzonty - co zobaczymy w tym roku?

2020-10-13 11:31:11

„Śledztwo będzie dla nas rozrywką” – to słynne powiedzenie Edgara Allana Poego, uznane za najkrótszą definicję powieści detektywistycznej, jest mottem tegorocznego Frontu Wizualnego – sekcji festiwalu Nowe Horyzonty, gdzie kino przenika się z innymi formami sztuki. Filmowe śledztwa podejmowane przez artystów prowadzą nas nowymi ścieżkami patrzenia i myślenia o współczesności. O różnorodnych tropach podjętych w filmach z sekcji oraz towarzyszącym Nowym Horyzontom wystawach i działaniach artystycznych opowiada Ewa Szabłowska, kuratorka Frontu Wizualnego.

Szczypce i skorupki, reż. Isamu HirabayashiPełny program połączonych edycji Nowych Horyzontów i American Film Festival poznamy już 20 października. W tym roku festiwalowe filmy będzie można oglądać również w sieci, dzięki platformie Nowe Horyzonty Online. Uwaga: zmienia się termin rozpoczęcia sprzedaży biletów i dostępów do filmów online – z 22 października na 27 października. Tym samym wszyscy widzowie będą mieli więcej czasu na przeczytanie programu i ułożenie planu na jak najlepsze doświadczenie festiwali.

Front Wizualny na 20. MFF Nowe Horyzonty

Do japońskiego hotelu kapsułowego zabiera nas Isamu Hirabayashi w "Szczypcach i skorupkach" (Shell and Joint) – filmie, gdzie lustrem ludzkich zachowań jest świat skorupiaków. Biennale sztuki staje się terenem eksploracji Bena Riversa i Anochy Suwichakornpong. W "Krabi", 2562 poszukiwania zaginionej artystki prowadzą zygzakiem między światem rzeczywistym a nadprzyrodzonym, gdzie duchy są równie powszechne jak samochody. W "Czarodziejskiej górze" (The Magic Mountain), eseju przywołującym atmosferę powieści Tomasza Manna, Eitan Efron i Daniel Mann ruszają na wyprawę, której cel znajduje się nie na szczycie, lecz wewnątrz góry. Do delirycznych podziemi kolumbijskiego półświatka prowadzi "Po kablach" (Los conductos) Camilo Restrepo, a do Tbilisi – "Raving Riot" Stepana Polivanova, kręcony w czasie re(j)wolucji w 2018 roku.
 
W "Hurra, wciąż żyjemy" artystyczna komuna pracuje nad filmem o Róży Luksemburg, kiedy nagle znika reżyser. Gdzie się podział, kim jest i dlaczego tak mocno wpływa na życie kolektywu? W swoim debiucie, inspirowanym mitem i stylem filmów Rainera Wernera Fassbindera, Agnieszka Polska próbuje odpowiedzieć na te pytania nie pokazując artysty na ekranie, lecz skupiając się na aktorach uzależnionych od charyzmatycznego reżysera, jednocześnie nim zafascynowanych i życzących mu jak najgorzej. Inna komuna, równie mocno zainspirowana latami 70., rekonstruuje ikoniczne dzieła ucieleśniające rewolucję społeczną '68. roku: "Chinki" Godarda, "Ogień nie do ugaszenia" Haruna Farockiego i performans Any Mendiety "Bez tytułu" (Przeszczep brody) w intrygującym i wizjonerskim filmie Jazmin Lopez "Gdybym sama była zimą" (Si yo fuera el invierno mismo). A kolejny kolektyw dziewczyński kręci film o kontrkulturowej poetce z Argentyny. "Poetki z wizytą u Juany Bignozzi" (Las Poetas Visitan a Juana Bignozzi) w reżyserii Laury Citarelli i Mercedes Halfon to film układanka, w którym ludzkie historie pokazane są poprzez znalezione w pudełku rzeczy. Dla właścicielki miały specjalne znaczenie, dla spadkobierczyni są kolekcją niemych przedmiotów domagających się głosu.
 
Serię archeologicznych znalezisk z teraźniejszości prezentują David Zamagni i Nadia Ranocchi, czyli grupa filmowa Zapruder w "Maszynie Zeusa. Niezwyciężonym" (Zeus Machine. L’InvicibileIta). W dwunastu epizodach odpowiadającym dwunastu pracom herosa, Herkules – uosobienie siły i hartu – objawia nam się we współczesnych wnętrzach i wcieleniach. A w "Odysei" (Odyssey) Sabine Groenewegen, dwie sztuczne inteligencje przechwytują materiały filmowe ludzi mieszkających na obszarze znanym jako Holandia. Wymieniają się spostrzeżeniami na temat tego, co oglądają, próbując zrozumieć ludzki świat. Raport z życia na nieistniejącej wyspie przygotował baskijski reżyser i artysta Oskar Alegria w "Zumiriki", filmowym pamiętniku z czterech miesięcy życia rozbitka.

Scena artystyczna 20. MFF Nowe Horyzonty / 11. American Film Festival

Na więcej niemożliwych wysp zapraszamy do „Biura wysp znalezionych” (galeria Studio BWA; kuratorki: Ewa Szabłowska, Stach Szabłowski, Joanna Stembalska) – główną wystawę zorganizowaną w ramach tegorocznej edycji Nowych Horyzontów. Do stworzenia projektów wysp, ich topografii i geologii, zaproszone zostały artystki i artyści, ludzie filmu i różnych dyscyplin sztuk wizualnych. Każdej z osób zaproszonych do wymyślenia wyspy zadaliśmy pytanie, które jest parafrazą kwestii: co zabrałbyś ze sobą na bezludną wyspę? W tym wypadku chodzi jednak nie tyle o zabieranie, lecz pozostawienie czegoś na wyspie.

Na wystawie towarzyszącej „Trzy to już tłum” (Galeria BWA Wrocław Główny, kuratorki: Michał Grzegorzek, Anka Herbut, Gregor Różański), zorganizowanej w ramach Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH, zobaczymy samochoreografujące się protesty, improwizowane tańce społeczne i oddolne formy ruchowej organizacji ciał w tkance miejskiej. Wspólnie z IP Group zapraszamy także na czwartą odsłonę Ambient Roomu: „Lumen” – zainspirowane Solarisem Stanisława Lema interaktywne środowisko immersyjne site-specific, eksperyment poznawczy, w którym wiązki światła inicjują szereg percepcyjnych iluzji.

ip

fot. "Szczypce i skorupki", reż. Isamu Hirabayashi

Słowa kluczowe: filmy, program, reprtuar, 2020, Kino Nowe Horyzonty, Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

MÃłj syn Ezra
Bobby Cannavale, Robert De Niro i Rose Byrne w dramacie "Mój syn Ezra" [WIDEO]

To pełna serca i humoru opowieść o sile ojcowskiej miłości.

Polecamy
Dwunastu gniewnych ludzi - film 1957
Hollywood na 9 liter: druga O, jak obsada

Drugi artykuł z cyklu rozważań o hollywoodzkim kinie poświęcamy kwestii obsady w filmach.

Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie
Zobacz pierwsze zdjęcia z filmu "Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie"

Na łamach Vanity Fair opublikowano zdjęcia z bohaterami!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!