Kino
Ukraina! 8. Festiwal Filmowy

Ukraina! 8. Festiwal Filmowy

  • 2023-10-18, do 2023-11-12
  • Warszawa oraz online

Opis

Ukraina! 8. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 18-24 października 2023 r. w Kinotece, kinie Amondo oraz w Centrum Kultury Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie, a także od października do grudnia w innych miastach Polski takich, jak: Wrocław, Kraków, Poznań, Opole, Gdańsk, Gliwice, Płock, Gorzów Wielkopolski i in. oraz online od 27 października do 12 listopada 2023 r. na platformie vod.warszawa.pl.

Na tegoroczny festiwal złożą się między innymi sekcje: OBLICZA UKRAINY, RETROSPEKTYWY: KINO NIEPODLEGŁOŚCI, WIELKI GŁÓD, ANDRZEJ WAJDA PO UKRAIŃSKU, oraz KONKURS NA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY.
W tym roku po raz pierwszy zostaną przyznane nagrody dla najlepszego filmu fabularnego
i dokumentalnego, wyłonione przez jury.

Nowością będzie również sekcja U!FF DOSTĘPNA - część filmów zostanie przygotowana
z audiodeskrypcją i napisami oraz pętlą indukcyjną dla osób niesłyszących.

W programie znajdą się między innymi:

POLSKA PREMIERA: SMAK WOLNOŚCI, reż. Alexandr Berezan

To komedia kulinarna opowiadająca losy młodej kucharki Warii, która pracuje w przydrożnej knajpie, ale marzy o byciu szefową kuchni w dobrej restauracji. Zwrot akcji następuje w momencie, kiedy Waria znajduje  w swoim mieszkaniu nieznaną jej starą książkę kucharską Olgi Franko, która zmienia jej nastawienie do własnych tradycji kulinarnych.

LA PALISIADA, reż. Philip Sotnychenko

Opowieść o dwóch strzałach i kilku śmierciach - dosłownych i metaforycznych - opowiedziana
w postsowieckim stylu neo-noir. Ukraina, 1996 rok. 5 miesięcy przed moratorium na wykonywanie kary śmierci, dwóch starych przyjaciół, detektyw policji i psychiatra sądowy, badają sprawę morderstwa swojego kolegi.

DO YOU LOVE ME?, reż. Tonya Noyabrova

Kijów, rok przed upadkiem Związku Radzieckiego. Siedemnastoletnia Kira marzy o aktorskiej karierze. Wraz z upadkiem tak dobrze znanego przez bohaterkę kraju rozpada się też jej rodzina. To drugi film w dorobku Tonii Noyabrovej, a zarazem częściowo autobiograficzna opowieść
o dojrzewaniu na tle wielkich politycznych przemian.

KAMIEŃ. PAPIER. GRANAT, reż. Iryna Tsilyk

Lżejszą tematykę reprezentuje obraz pod symptomatycznym tytułem “Kamień. Papier. Granat” odnoszący się do popularnej dziecięcej zabawy i trawestujący ów motyw w ironiczny sposób. To ukraińska, słodko-gorzka recepcja amerykańskiego schematu gatunkowego coming of age osadzonego w przaśnych postsowieckich realiach lat 90-tych XX wieku.

LUKSEMBURG LUKSEMBURG, reż. Antonio Lukich

To drugi pełnometrażowy film po MOJE MYŚLI SĄ CICHE, świetnie przyjętym przez krytyków
i publiczność debiucie młodego reżysera. Dwaj bracia wyruszają na poszukiwanie ojca, który opuścił ich, gdy byli dziećmi, po tym, jak dowiedzieli się, że umiera w Luksemburgu. Kolya uważa go za bohatera, podczas gdy Wasilij uważa go za łajdaka.

1 DZIEŃ W UKRAINIE, reż. Volodymyr Tykhyy

Akcja filmu rozgrywa się na Ukrainie jednego dnia: 14 marca 2022 roku, 2 944 dnia wojny rosyjsko-ukraińskiej. W ciągu ostatnich kilku tygodni intensywne działania wojenne surrealistycznie wymieszały miejsca i ludzi, tworząc postapokaliptyczny wymiar ujawniający nowe role. Tysiące Kijowian zamieszkało na stacjach metra. Spokojne wcześniej przedmieścia stolicy zostały przekształcone w strefy walk, zniszczeń i grabieży dokonywanych przez rosyjskich okupantów.

W UKRAINIE, reż. Tomasz Wolski, Piotr Pawlus

Wśród tych tytułów, które w szczególny i niestandardowy sposób pochylają się nad tematem wojny znajduje się nowy obraz W UKRAINIE, który pokazuje przede wszystkim skutki wojny, nie zaś wojnę jako taką sprowadzoną do działań militarnych.

„ŻYWI”, reż. Sergey Bukovsky

Głośny i monumentalny dokument Sergija Bukowskiego pod tytułem „Żywi” opowiada
o tragedii Wielkiego Głodu w Ukrainie. Tragedia Hołodomoru była częścią wielkiego światowego dramatu, który rozpoczął się w latach 30-tych: wielki kryzys w USA, Hitler w Niemczech, wojna Stalina z chłopami. Ta ostatnia odebrała chłopom własność prywatną bez możliwości wyboru. Sytuację w ZSRR pogorszyła również polityka rządu wobec wszelkich ruchów tożsamości narodowej w całym kraju, a zwłaszcza w Ukrainie.

WSCHODNI FRONT, reż. Vitaliy Manskiy, Yevhen Titarenko

Od pierwszej minuty rosyjskiej agresji na Ukrainę na wielką skalę Jewhen zaczął rejestrować wszystko, co go otaczało: własne uczucia, gdy pierwsze rakiety zaczęły bombardować

jego miasto; dziesiątki tysięcy uchodźców w pośpiechu opuszczających swoje domy,

tworząc niekończące się korki przy wyjazdach z miasta; i przyjaciół, z którymi poszedł na wojnę, która dotarła do progu jego własnego domu w Kijowie. Jewhen jest członkiem ochotniczego batalionu medycznego "Szpitalnicy" utworzonego w 2014 r., a obecnie liczącego ponad 1000 osób. Misją batalionu jest udzielanie pierwszej pomocy na linii frontu i ewakuowanie rannych do kwatery głównej lub szpitali.

SPOTKANIA Z TWÓRCAMI

Po projekcji filmów odbędą się spotkania z twórcami. Festiwal odwiedzi około 40 gości z Ukrainy i Polski.

Wśród zaproszonych twórców i twórczyń filmowych znaleźli się między innymi:

Irma Vitovska, wybitna aktorka znana z takich filmów jak: Moje Myśli Są Ciche, Smak Wolności, Królowie Rapu, Brama, Koza Nostra. Mama nadchodzi

Antonio Lukich, reżyser młodego pokolenia, którego debiut pełnometrażowy Moje Myśli Są Ciche znalazł się na liście stu najlepszych filmów ukraińskich wszechczasów stworzonej przez Centrum Dowżenki

Tonya Noyabrova, reżyserka znana polskiej publiczności z filmu Bohater Naszych Czasów, jej drugi film Do You Love Me? otrzymał nagrodę w Konkursie Głównym 16. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera.

Sergey Bukovsky, uznany ukraiński dokumentalista, autor ponad 50 filmów, laureat Nagrody Szewczenki

W tym roku po raz trzeci odbędzie się KONKURS NA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY. To doskonała okazja do prezentacji młodych, niezależnych twórców, którzy związani są z polską i ukraińską kinematografią. Do udziału w konkursie zgłoszonych zostało 218 filmów, z których zakwalifikowało się do selekcji 195. Ostatecznie do konkursu wybrane zostały 23 filmy, które zostaną zaprezentowane w Kinotece w czasie festiwalu.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

W ramach imprez towarzyszących odbędą się spotkania z twórcami, debaty, wystawy, warsztaty w tym:

DEBATY:

PRACA FILMOWCÓW NA WOJNIE– spotkanie z dziennikarzami i twórcami filmowymi działającymi w Ukrainie w warunkach wojennych.

KOBIETY FILMU – spotkanie z twórczyniami z Polski i Ukrainy, poświęcone sytuacji
w ukraińskiej branży filmowej oraz możliwościach współpracy z polskimi twórcami i pozyskania finansowania na projekty filmowe.

ZROZUMIEĆ UKRAINĘ POPRZEZ LITERATURĘ - spotkanie wokół literatury polsko-ukraińskiej.

WOJNA Z PERSPEKTYWY DZIECKA - jak dzieci postrzegają otaczającą je rzeczywistość i jak próbują ją sobie wytłumaczyć, aby normalnie żyć.

HISTORIE NADZWYCZAJNEJ TROSKI. ŚWIADECTWO JAKO TREŚĆ PRACY DOKUMENTALISTÓW CENTRUM LEMKINA - Zaproszeni goście przybliżą poszczególne etapy pracy z historią a także różnych form przełożenia świadectw historycznych w formie storytellingu -  m.in. pod postacią filmu, reportażu książkowego czy publicystyki.

WYKŁAD PERFORMATYWNY

CYBER ELF - po wybuchu wojny 24 lutego 2022 roku, reżyserka teatralna Magda Szpecht postanowiła wrócić do swojego pierwszego zawodu – dziennikarstwa. Porzucając dotychczasowe zajęcia, wybrała drogę Cyber Elfa. Walczącej z rosyjskimi trollami, fake-newsami i dezinformacją cyber-aktywistki.

WYSTAWY:

Wystawa fotografii polskiego artysty Sebastiana Płocharskiego, dotycząca sytuacji mieszkańców Donbasu.

Wystawa Kultura vs Wojna - Autorskie wystawy fotograficzne Serhija Mykhalchuka (operatora, który służy w Siłach Zbrojnych od pierwszych dni pełnoskalowej inwazji) oraz Konstantina
i Vlady Liberovyh - wojskowych fotografów dokumentalnych.

WARSZTATY:

WARSZTATY MISTRZOWSKIE – spotkania warsztatowe z uznanymi reżyserkami i reżyserami ukraińskimi nagradzanymi na międzynarodowych festiwalach filmowych

WARSZTATY TWORZENIA UKRAIŃSKICH WYCINANEK: WYCINANKI JAKO ART TERAPIA

U!FF DLA DZIECI – zabawy z animatorami i pokazy filmowe dla najmłodszych widzów

W czasie festiwalu ogłoszony zostanie plebiscyt publiczności, która wybierze najlepszy film festiwalu.

Karnety na warszawską odsłonę festiwalu można kupić w aplikacji Going i w kasie Kinoteki, a bilety na poszczególne seanse w kasach i na stronie kin: www.kinoteka.pl, www.kinoamondo.pl

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!