Filmy
triszna1434a9cc2525d594d3f88bb000557773.jpg

Triszna. Pragnienie miłości Trishna

Ocena: 5

Opis filmu

Piękna, delikatna i zmysłowa dziewiętnastoletnia Hinduska o imieniu Triszna (co w języku hindi oznacza fizyczne pragnienie; w tej roli Freida Pinto, znana z filmu "Slumdog. Milioner z ulicy") mieszka wraz z rodziną w Osian – małej wsi w hinduskim Radżastanie. Pielęgnując tradycyjny model życia Triszna jest przywiązana do rodziny, ale żyjąc według utartych w Indiach społecznych zasad i schematów, nie do końca je akceptuje. Pewnego dnia, podczas wieczoru tradycyjnych hinduskich tańców, w leżącym nieopodal jej wioski hotelu poznaje Jay’a Singha (w tej roli Riz Ahmed, "Droga do Guantanamo"). Przystojny i bogaty dwudziestoletni Hindus, wykształcony w Wielkiej Brytanii, zawitał tam z przyjaciółmi podczas ostatniego dnia ich wspólnych hucznych wakacji.
Jay jest spełnieniem marzeń Triszny. Za chwilę zostanie menadżerem jednego z hoteli ojca w Radżastanie, ale nie ma do tego większego zapału, gdyż wolałby się bawić i pracować na własną rękę. Jay zakochuje się w czarującej Trisznie, bo jest ona dla niego uosobieniem czystości, piękna i zmysłowości tradycyjnych Indii, z którymi chciałby ponownie się zjednoczyć.
Gdy po wypadku samochodu dostawczego ojciec Triszny traci źródło utrzymania, Jay proponuje jej dobrze płatną pracę w ekskluzywnym hotelu, który w imieniu ojca prowadzi. Wyjazd z rodzinnego domu jest dla Triszny szansą na nowe życie, które wciąga ją bez opamiętania. Praca w hotelu przynosi dochody, a przede wszystkim porywającą miłość, od której nie sposób uciec. Zakochani w sobie Triszna i Jay, po krótkotrwałym rozstaniu, uciekają do kosmopolitycznego, nowoczesnego i słonecznego Mumbaju, w którym chcą odnaleźć dla siebie spokojną i wygodną przystań.
Pochłonięci namiętnością powoli zaczynają jednak dostrzegać jak poważnie różnią się od siebie. Intensywność pożądania, a także seksualne fantazje Jaya nie pozostawiają złudzeń, ale nie pozwalają się rozstać. Jay i Triszna wracają do Radżastanu, aby wspólnie pracować w pięknym hotelu w Jaipurze. Ich związek ulega jednak stopniowemu rozpadowi, a gdy wchodzi na równię pochyłą, okazuje się, że emocjonalna namiętność kończy się tragedią…
"TRISZNA." PRAGNIENIE MIŁOŚCI" to przesiąknięta atmosferą Indii współczesna love story, oparta na powieści Thomasa Hardy’ego "Tessa d’Urberville". Jest to kolejna po "Tess" Romana Polańskiego oraz miniserialu BBC z udziałem Eddie Redmayne’a, filmowa adaptacja tej klasycznej powieści XIX-wiecznej literatury brytyjskiej i zarazem trzecia w karierze Michaela Winterbottoma filmowa adaptacja powieści Thomasa Hardy’ego (wcześniejsze to: "Królowie życia" ("The Claim"), oparta na "The Mayor of Casterbridge" oraz "Więzy miłości" ("Jude"), oparte na powieści "Juda nieznany").
"TRISZNA." PRAGNIENIE MIŁOŚCI" jest piękną, ale tragiczną historią kobiety, której życie uległo destrukcji w wyniku splotu nieszczęśliwych wypadków: tragicznej miłości i niesprzyjających warunków w jakich przyszło jej żyć. Jest to również poruszająca opowieść o uzależnieniu emocjonalnym od partnera i niemożności mentalnego wyjścia ze struktur patriarchalnych, w których człowiek zmuszony jest funkcjonować.
Umieszczając "Tessę d’Uberville Hardy’ego" w realiach współczesnych Indii, Winterbottom pokazuje nie tylko malownicze i spektakularne piękno tego szybko zmieniającego się kraju, pełnego społecznych, kulturowych i ekonomicznych kontrastów, lecz wskazuje również na ponadczasowość tej historii, która pomimo upływu wieku okazuje się być dzisiaj, choć w innych realiach, równie aktualna, co kiedyś.
Muzykę do filmu napisali słynni hinduscy muzycy i Dj’e: Shigeru Umebayashi (światowej sławy kompozytor, autor muzyki do takich filmów jak: "Spragnieni miłości" Wong Kar Waia, czy "Dom latających sztyletów" Zhanga Yimou) oraz Amit Trivedi (autor ścieżek dźwiękowych do dużych hinduskich produkcji filmowych).     

Zwiastun filmu, trailer

Zwiastun (trailer) filmu "Triszna. Pragnienie miłości" (2011).

Zdjęcia, kadry z filmu

Zdjęcia do filmu: Marcel Zyskind. Najciekawsze zdjęcia (kadry) z filmu "Triszna. Pragnienie miłości" (2011).

Triszna. Pragnienie miłości (10)

Triszna. Pragnienie miłości  - Zdjęcie nr 1
Triszna. Pragnienie miłości  - Zdjęcie nr 2
Triszna. Pragnienie miłości  - Zdjęcie nr 3
Triszna. Pragnienie miłości  - Zdjęcie nr 4
Triszna. Pragnienie miłości  - Zdjęcie nr 5

Freida Pinto (16)

Freida Pinto  - Zdjęcie nr 1
Freida Pinto  - Zdjęcie nr 2
Freida Pinto  - Zdjęcie nr 3
Freida Pinto  - Zdjęcie nr 4
Freida Pinto  - Zdjęcie nr 5

Obsada i twórcy filmu

Twórcy filmu: reżyseria, muzyka, zdjęcia. Lista aktorów, pełna obsada, filmu "Triszna. Pragnienie miłości" (2011).

Twórcy filmu

Obsada filmu

Freida Pinto Freida Pinto Trishna
Riz Ahmed Riz Ahmed Jay
Roshan Seth Roshan Seth Ojciec Jay'a

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w kinach film "Triszna. Pragnienie miłości" (2011).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych z filmem "Triszna. Pragnienie miłości" (2011).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do filmu "Triszna. Pragnienie miłości" (2011).

Więcej

Spodobał Ci się film "Triszna. Pragnienie miłości"? Szukasz innych filmów z tego samego roku, gatunku albo produkcji / kraju? Zobacz: filmy z 2011 roku, filmy z gatunku dramat, filmy z gatunku dramat z 2011 roku, filmy brytyjskie (Wielka Brytania), filmy brytyjskie z 2011 roku, filmy brytyjskie z gatunku dramat, filmy brytyjskie z gatunku dramat z 2011 roku.

Inne filmy tego reżysera

Inne filmy twórców Triszna. Pragnienie miłości

Aktorzy w tym filmie zagrali również

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!