Filmy
glowa0db37316802effce60f1d4c2a81e86fd.jpg

Głowa do wycierania Eraserhead

Ocena:

Opis filmu

Głównym bohaterem filmu jest Henry Spencer, drukarz pracujący w fabryce ołówków, podczas filmu przebywający "na wakacjach". Zamieszkuje on skromny, jednopokojowy apartament, znajdujący się wewnątrz bloku w ponurym, obskurnym mieście przemysłowym.

W pierwszej scenie pokazany jest tajemniczy obiekt, wyglądający jak planeta. Wewnątrz niej widać Człowieka w Planecie, operującego usytuowanymi przed nim, dużymi dźwigniami. Kiedy pociąga za dwie z nich, z ust głównego bohatera wypływa dziwna, eteryczna istota, przypominająca pierwotniaka, która następnie odlatuje. Henry Spencer powraca do mieszkania, na miejscu zaś jego sąsiadka przekazuje mu zaproszenie na kolację od jego dziewczyny, Mary X, której bohater nie widział od dawna. Henry przyjmuje zaproszenie i zjawia się w domu państwa X. Tam jest świadkiem szeregu dziwnych wydarzeń - niepokojącego zachowania rodziców Mary oraz pieczonego kurczaka, otrzymanego do pokrojenia, z którego, po dotknięciu widelcem, zaczyna wypływać dziwny śluz (kurczak zaczyna ponadto poruszać nogami). Spencer dowiaduje się, że Mary zaszła z nim w ciążę i jest zobowiązany ją poślubić.

Dziecko urodzone przez Mary X nie przypomina jednak człowieka - ma wydłużoną głowę, bez małżowin usznych i z bocznie osadzonymi oczami, nienaturalnie cienką szyję oraz pozbawione kończyn ciało, owinięte bandażem. Dziecko nie chce jeść i uporczywie jęczy w nocy. Zrozpaczona i cierpiąca z niewyspania Mary opuszcza męża, przez co ten zmuszony jest sam zająć się dzieckiem (które, jak się okazuje, jest chore).

Henry jest następnie świadkiem szeregu dziwnych wydarzeń. Za swoim kaloryferem widzi małą scenę teatralną, na której pojawia się Kobieta za Kaloryferem - uśmiechnięta blondynka z nienaturalnie rozdętymi policzkami. Ta tańczy w rytm muzyki, rozdeptując spadające na scenę rzeczy, przypominające plemniki. Takie same rzeczy Henry zaczyna znajdować w swoim mieszkaniu. Następnie, po tym, jak jego żona ponownie go opuszcza, wiąże się seksualnie ze swoją sąsiadką z apartamentu naprzeciwko (oboje zdają się przy tym tonąć).

Opis: wikipedia

Obsada i twórcy filmu

Twórcy filmu: reżyseria, scenariusz, muzyka. Lista aktorów, pełna obsada, filmu "Głowa do wycierania" (1977).

Twórcy filmu

David Lynch David Lynch Muzyka
David Lynch David Lynch Reżyser
David Lynch David Lynch Scenariusz
Peter Ivers Peter Ivers Muzyka

Obsada filmu

Jack Nance Jack Nance Henry Spencer
Allen Joseph Allen Joseph Mr. X
Jeanne Bates Jeanne Bates Mrs. X
Judith Ann Roberts Judith Ann Roberts Dziewczyna
Jean Lange Jean Lange Babcia
Thomas Coulson Thomas Coulson Chłopiec

Zwiastun filmu, trailer

Aktualnie nie posiadamy materiału wideo ze zwiastunem z filmu "Głowa do wycierania" (1977).

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w kinach film "Głowa do wycierania" (1977).

Zdjęcia, kadry z filmu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć (kadrów) z filmu "Głowa do wycierania" (1977).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych z filmem "Głowa do wycierania" (1977).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do filmu "Głowa do wycierania" (1977).

Inne filmy tego reżysera

Inne filmy twórców Głowa do wycierania

Aktorzy w tym filmie zagrali również

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi