Filmy
crulica06f619d023c7459943121eac09fa0e1.jpg

Droga na drugą stronę Crulic - drumul spre dincolo

Ocena:
  • Gatunek: Animacja
  • Produkcja: Polska, Rumunia
  • Dystrybucja: Fundacja Magellan
  • Czas trwania: 73 min
  •  
  • Premiera świat: 2011-08-07
  •  
  • Reżyseria: Anca Damian
  • Scenariusz: Anca Damian
  • Muzyka: Piotr Dziubek

Opis filmu

Fabuła  filmu została oparta na autentycznych wydarzeniach z  lat 2007 -  2008. Twórcy postanowili opowiedzieć historię Claudiu Crulica – rumuńskiego więźnia, który zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki  prowadzonej w krakowskim areszcie. Oskarżony o kradzież mężczyzna protestował przeciwko wątpliwym przesłankom  zatrzymania. Aby  zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczął strajk głodowy, który doprowadził go do śmierci na oczach społeczeństwa.

Twórcy filmu deklarują, że przypomnienie bulwersującej historii z pierwszych stron gazet stanowiło dla nich wyłącznie punkt wyjścia. Postać rumuńskiego mężczyzny została potraktowana jako uniwersalny symbol buntu, straceńczej walki jednostki z systemem i niemożliwej do zaspokojenia żądzy wolności. Niezwykłość historii Crulica znalazła swoje odzwierciedlenie w nowatorstwie filmowej formy. „Crulic - droga na drugą stronę”  jest połączeniem  animacji , dokumentu i fikcji.  Ironiczna narracja zza grobu przywołująca na myśl „Kasyno” lub „Bulwar zachodzącego słońca” łączy się w nim z bezkompromisową wizją świata charakterystyczną dla „Walca z Baszirem”.

Warto podkreślić, że  „Crulic – droga na drugą stronę”  nie powstałby bez istotnego wkładu Polaków. Film został stworzony w koprodukcji z  Fundacją Im. Ferdynanda Magellana, a jego polskim producentem jest Arkadiusz Wojnarowski. „Crulic – droga na drugą stronę”  był  współfinansowany przez  Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundację im. Ferdynanda Magellana oraz Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie ze środków budżetu Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków. Polski akcent stanowi również muzyka  skomponowana   do filmu przez Piotra Dziubka, a także postprodukcja dźwięku wykonana w nowoczesnej, podkrakowskiej wytwórni filmowej Alvernia Studios.  W polskiej wersji językowej głos za Claudiu Crulica  podkłada Maciej Stuhr.  Światowym agentem sprzedaży dla rumuńsko – polskiej koprodukcji jest WIDE MANAGMENT. Trwają  rozmowy odnośnie  polskiej dystrybucji  filmu.  

Obsada i twórcy filmu

Twórcy filmu "Droga na drugą stronę" (2011): reżyseria, scenariusz, muzyka.

Twórcy filmu

Piotr Dziubek Piotr Dziubek Muzyka
Anca Damian Anca Damian Reżyser
Anca Damian Anca Damian Scenariusz

Zwiastun filmu, trailer

Aktualnie nie posiadamy materiału wideo ze zwiastunem z filmu "Droga na drugą stronę" (2011).

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w kinach film "Droga na drugą stronę" (2011).

Zdjęcia, kadry z filmu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć (kadrów) z filmu "Droga na drugą stronę" (2011).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych z filmem "Droga na drugą stronę" (2011).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do filmu "Droga na drugą stronę" (2011).

Inne filmy tego reżysera

Inne filmy twórców Droga na drugą stronę

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi