Dzieje się - Kino

Znamy program 12. edycji Festiwalu Filmowego Script Fiesta

2024-04-09 10:57:57

Aborcja – temat, który polaryzuje rozmówców. Skąd się wzięła Pocahontas? Jak mówić o uchodźcach. W dniach 18-21 kwietnia w stołecznym Kinie Elektronik oraz w Warszawskiej Szkole Filmowej odbędzie się 12. edycja Script Fiesty – wyjątkowego Festiwalu Filmowego poświęconego sztuce scenariuszowej. Zapraszamy na bezpłatne projekcje filmowe, warsztaty, panele dyskusyjne, a także spotkania z spotkaniach z mistrzami kina.

Festiwal Filmowy Script Fiesta 2024 Program 12. edycji Festiwalu Filmowego Script Fiesta

18 kwietnia (czwartek) – 1 dzień festiwalu

Panel: Trudny temat: Czy trzeba odwagi, żeby pisać w Polsce o aborcji? Temat aborcji stał się w ostatnich latach jednym z najbardziej dyskutowanych w Polsce. Natalia Waloch, dziennikarka „Wysokich Obcasów” porozmawia z Katarzyną Sarnowską („Miało cie nie być”/producentka, scenarzystka), Marianną Zydek („Czwartek”/aktorka) oraz Olgą Bołądź („Alicja i żabka”/aktorka, scenarzystka, reżyserka). Panel poprzedzi pokaz filmów „Alicja i żabka” scen. i reż. Olga Bołądź oraz „Czwartek” scen. i reż. Bren Cukier. 

Panel filmoterapii - Tekst, który leczy. Jak bezpiecznie przepracować własne doświadczenia w scenariuszu? Martyna Harland, psycholożka i dziennikarka „Zwierciadła” oraz TVP, będzie rozmawiać z Beatą Dzianowicz („Strzępy”/reżyserka, scenarzystka), Robertem Milczarkiem (psychoterapeuta) i Sylwią Wojtysiak (psychoterapeutka) o tym, jak podzielić się własnymi doświadczeniem z widzami i przenieść na ekran cząstkę własnego życia w bezpieczny sposób.

Pokaz filmu: „Pocahontas” scen. Philip LaZebnik, Susannah Grant, reż. Eric Goldberg, Mike Gabriel

Masterclass z Philipem LaZebnikiem: Jak powstały Pocahontas, Mulan i Shrek? Adriana Prodeus, krytyczka filmowa magazynu „Kino”, weźmie w ogień pytań Philipa LaZebnika, człowieka, który ukształtował wyobraźnię niejednej z osób za sprawą takich hitów, jak „Pocahontas”, „Mulan”, „Książę Egiptu” czy kultowy „Shrek”.

Panel - Kiedy aktor pisze, czyli co widzi aktor, czego nie widzi scenarzysta? Anna Serdiukow, krytyczka filmowa i dziennikarka magazynu „Zwierciadło” porozmawia z Leną Górą („Imago”/aktorka, scenarzystka), Gabrielą Muskałą („Błazny”/aktorka, scenarzystka, reżyserka) i  Marcinem Bortkiewiczem („Tonia”/aktor, reżyser, scenarzysta) o tym, czy doświadczenie w pracy aktorskiej otwiera oczy na to, czego nie widzą scenarzyści i scenarzystki?

Panel - Szef developmentu. Strażnik progu, mentor, czy sprzymierzeniec? Anna Bielak, szefowa developmentu Aurum Film, scenarzystka, była dyrektorka artystyczna Script Fiesty) porozmawia z Kają Jałochą (szefowa developmentu Shipsboy), Pauliną Józefiną Moczyńską (kierownik developmentu Film Produkcja, scenarzystka) oraz Karoliną Golubą (producentka Furia Film, konsultantka scenariuszowa).

Gala Otwarcia i pokaz filmuImago” scen. Lena Góra, Olga Chajdas, reż. Olga Chajdas. Po pokazie zapraszamy na panel - Jak z prawdziwej rodziny zrobić filmową? Maja Chitro, dziennikarka „Elle” i kulturoznawczyni, porozmawia z twórcami nagrodzonego Srebrnymi Lwami w Gdyni filmu „Imago”. Obraz opowiada o Eli „Malwinie" Wyczyńskiej, ikonie trójmiejskiej muzycznej sceny alternatywnej lat 80 i prywatnie mamie Leny Góry.

19 kwietnia (piątek) – drugi dzień festiwalu

Pokaz filmu „Moje stare” scen. Natasza Parzymies i Alicja Sokół, reż. Natasza Parzymies oraz panel Trudny temat: Kino wychodzi z szafy. Jak pisać o osobach LGBT+ bez stereotypów? O osobach LGBT+ jeszcze nigdy nie było w Polsce tak głośno. Nareszcie stały się widzialne dla społeczeństwa - także w scenariuszach. Gośćmi Piotra Grabarczyka, dziennikarza Wirtualnej Polski i aktywisty, będą Natasza Parzymies („Moje stare”/reżyserka, scenarzystka), Ilona Łepkowska („Na dobre i na zła”/scenarzystka, producentka, pisarka), Dawid Nickel („Komers”/reżyser, scenarzysta) oraz Małgorzata Szumowska („Kobieta z…”/reżyserka, scenarzystka, producentka).

Panel KIPA - It's a match! O dobrych praktykach współpracy scenarzysty z producentem. Relacje scenarzystów i producentów nie są łatwe. Ale wcale nie muszą być trudne! Joanna Tatko (producentka kreatywna, konsultantka scenariuszowa) porozmawia z Dorotą Schleiss (producentka, kierownik produkcji), Kingą Tasarek (kierownik produkcji) i Dawidem Torrore (reżyser, scenarzysta) o dobrych praktykach współpracy osób piszących i producentów.

Panel - Scenariusz gry to nie tylko litery! O opowieściach emergentnych, environmental storytellingu proceduralnym generowaniu scenariuszy, a także roli, jaką w kreowaniu narracji odgrywają programiści, animatorzy i graficy porozmawiają dziennikarz Mateusz Witczak, Marta Fijak (game designer), Maria Borys-Piątkowska (narrative designer) i Jędrzej Napięcek (scenarzysta, pisarz). 

Panel TVN Warner Bros. Discovery - True Fiction - prawdziwe historie w filmie i serial. Historie wychodzące od rzeczywistości to w filmach i serialach ostatnich lat prawdziwy fenomen. Ola Salwa, dziennikarka „Polityki” i krytyczka filmowa porozmawia z Martą Grelą (dyrektorka działu fabularnego), Łukaszem Ponińskim (dyrektor domu produkcji fabularnych), Ewą Popiołek (szefowa działu literackiego) z TVN Warner Bros. Discovery i Ewą Czajkowską  (managerka ds. rozwoju lokalnej produkcji) z Warner Bros. Entertainment Polska.

Panel - Zamach na świętości. Jak zmierzyć się z legendą Znachora, Pana Kleksa, Kargula i Pawlaka? Pokazanie na nowo „starych” bohaterów to nie lada wyczyn. O wyzwaniach z tym związanych Karolinie Korwin-Piotrowskiej, dziennikarce i pisarce, opowiedzą Krzysztof Gureczny („Akademia Pana Kleksa”), Mariusz Kuczewski („Znachor”) i Andrzej Gołda („Sami swoi. Początek”). 

Panel Audioteka - Jak napisać scenariusz audioserialu? Czym jest audioserial i czym się wyróżnia? Jak myśleć o dźwięku, pisząc scenariusz? Jak powstała superprodukcja „Narutowicz”? Gośćmi Beaty Kwiatkowskiej, dziennikarki radia „357”, będą: Marcin Napiórkowski (scenarzysta), Grzegorz Drojewski (reżyser), Katarzyna Szybińska (producentka, Audioteka).

Pokaz filmu „Filip” scen. Michał Kwieciński, Michał Matejkiewicz, reż. Michał Kwieciński (125') oraz Q&A: Jak udało się przerwać klątwę adaptowania Tyrmanda? Michał Kwieciński na temat Tyrmanda i klątwy związanej z adaptowaniem pisarza opowie Łukaszowi Knapowi, dziennikarzowi i autorowi kanału YT „Kanapa Knapa”.

Panel - Scenariusz pisany piosenką. Jak dopowiadać akcję i postaci z pomocą utworów muzycznych? Ilustrowanie filmu muzyką nie zawsze zaczyna się po zdjęciach. Joanna Rawska, promotorką muzyki i artystów, porozmawia z Leną Górą (aktorka, scenarzystka), Wojtkiem Urbańskim (kompozytor, producent muzyczny) oraz Patrycją Bukowską (konsultantka muzyczna).

Noc teledysków. Najlepsze klipy ostatniego roku zaprezentuje Kasia Rodek, dziennikarka radia Kampus. 

20 kwietnia (sobota) – trzeci dzień festiwalu

Panel Trudny temat: Zamach na historię. O Kościuszce, góralach i szlachcicach zdjętych z pomnika. Nowoczesne polskie kino historyczne w natarciu! Gośćmi Krzysztofa Kwiatkowskiego,  dziennikarza „Gazety Wyborczej” i krytyka filmowego, będą Jakub Rużyłło (scenarzysta „1670”), Łukasz M. Maciejewski (scenarzysta „Biała odwaga”), Michał A. Zieliński (scenarzysta „Kos”) i Marcin Koszałka (operator, reżyser, scenarzysta).  

Panel - Jakich scenariuszy szuka dziś Aurum Films? Michał Walkiewicz, redaktor naczelny Filmwebu i krytyk filmowy, przepyta Anetę Hickinbotham, producentkę Aurum Film, jednej z najprężniej działających firm produkcyjnych w Polsce („Ostatnia Rodzina”, „Boże ciało”).

Pokaz filmu „Morderstwo w Catamount” scen. Krzysztof Zanussi, Julian More, Sheila More reż. Krzysztof Zanussi oraz masterclass z Krzysztofem Zanussim: Zanussi w Hollywood. O swojej amerykańskiej przygodzie reżyser opowie Łukaszowi Maciejewskiemu, filmoznawcy, krytykowi filmowemu i teatralnemu.

Warsztat otwarty - Targowisko Twórczości Macieja Ślesickiego. Otwarte konsultacje scenariuszowe na scenie kina Elektronik. Jest to niepowtarzalna okazja, aby skonfrontować swój pomysł z dwukrotnie nominowanym do Oscara® producentem, scenarzystą, reżyserem oraz Kanclerzem Warszawskiej Szkoły Filmowej, Maciejem Ślesickim. 

Panel ZAPA - AI w kinie. Czy da się uczynić z niej pozytywnego bohatera? Sztuczna inteligencja – szansa dla branży czy jej koszmar? Marcin Radomski, krytyk filmowy i dziennikarz „Onet”, porozmawia z Michałem A. Zielińskim („Kos”/scenarzysta), Maciejem Barczewskim („Supersiostry”/reżyser, scenarzysta) i Moniką Chmielewską, ekspertką prawa autorskiego oraz radcą prawnym.

Pokaz filmu „Zielona granica” scen. Agnieszka Holland, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko, Maciej Pisuk, reż. Agnieszka Holland i Q&A: Jak napisać scenariusz będący reakcją na wydarzenia polityczne?  Dziennikarz Andrzej Rossa porozmawia ze współscenarzystami najgłośniejszego polskiego filmu ostatnich lat - Gabrielą Łazarkiewicz-Sieczko i Maciejem Pisukiem.

21 kwietnia (niedziela) – czwarty dzień festiwalu

Pokaz filmów krótkometrażowych „Shujayya” scen. i reż. Mohammed Almughanni oraz „Do raju” scen. Marta Szymanek, Piotr Szymanek, reż. Marta Szymanek

Panel Trudny temat: Ludzkie historie, a nie paliwo dla polityków. Jak pisać o uchodźcach? Anita Piotrowska, krytyczka filmowa „Tygodnika Powszechnego”, zaprosi do rozmowy Gabrielę Łazarkiewicz-Sieczko (scenarzystka), Martę Szymanek (psycholożka, scenarzystka, reżyserka), Tadeusza Łysiaka (reżyser, scenarzysta) oraz Mohammeda Almughanni (reżyser, scenarzysta). 

Panel - Proper Medical Writing: Ból tworzenia: Jak napisać zdrowy scenariusz o chorobie? Jak zobrazować stan choroby na ekranie bez popadania w skrajności opowiedzą Karolinie Wierzbińskiej, aktywistce i redaktor naczelnej „hellozdrowie.pl”, Beata Dzianowicz („Strzępy"), Monika Sobień-Górska („Lęk") i Maria Kołtowska-Häggström (dyr. med. Proper Medical Writing). 

Panel - Villas, Jędrusik, Osiecka. Jak znaleźć klucz do biografii legendarnych artystek? Czy to w ogóle możliwe, żeby napisać scenariusz o osobie, którą znają wszyscy? O wielkiej gwieździe, o której każdy ma swoje wyobrażenie? Polscy scenarzyści i scenarzystki pokazują, że można! Na panelu prowadzonym przez Agatę Passent o swoich doświadczeniach w tej materii opowiedzą Piotr Domalewski, autorka scenariusza o Kalinie Jędrusik - Katarzyna Klimkiewicz („Bo we mnie jest seks”), autora scenariusza o Agnieszce Osieckiej - Maciej Karpiński („Osiecka”) i autorka scenariusza o Violetcie Villas - Karolina Bielawska („Dzięcioł i Violetta”). 

Panel - Czeski humor, polski film. Jak uczą pisać na słynnej FAMU? O tym, czym różni się czeskiej podejście do tekstu od polskiego, opowiedzą Piotrowi Czerkawskiemu Kinga Dębska („Moje córki krowy"), Tomasz Wiński („Granice miłości”) i Piotr Jasiński („One F*cking Wish”). 

Panel - Respect Energy: W trosce o gatunek... ludzki. Jak kino gatunkowe reaguje na katastrofę klimatyczną? Katastrofa klimatyczna to jeden z ulubionych motywów kina sci-fi i jednocześnie jeden z najbardziej palących problemów współczesności. Dawid Muszyński, redaktor naczelny „naEkranie.pl”, porozmawia z Piotrem Biedroniem (reżyser, scenarzysta), Michałem Krzywickim (reżyser, scenarzysta, aktor) oraz Tomaszem Kolankiewiczem (filmoznawca, historyk filmu). 

Pokaz filmu „Chleb i sól” scen. i reż. Damian Kocur oraz Q&A: Scenariusz czy reagowanie na to, co dzieje się na planie? Tymoteusz Wójcik, dziennikarz MoviesRoom.pl porozmawia z Damianem Kocurem.

Gala Zamknięcia i rozdania nagród. Na event kończący festiwal zapraszają Artur Zaborski, dyrektor artystyczny Script Fiesty i dziennikarka TokFM Patrycja Wanat. Podczas wieczoru poznamy zwycięzcę konkursu na najlepszy zrealizowany scenariusz, który otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł – jest to najwyższa nagroda scenariuszowa w Polsce oraz laureata konkursu na koncept serialu. Zwycięzca będzie mógł cieszyć się nagrodą w wysokości 20 tys. zł. Swoją nagrodę w wysokości 10 tys. zł na najlepszy koncept scenariusza audio wręczy także Audioteka będąca partnerem Script Fiesty.

W trakcie całej Script Fiesty, przed większością paneli dyskusyjnych i spotkań z twórcami, będzie można zobaczyć dwuminutówki przygotowane przez studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej, która jest organizatorem Festiwalu. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Więcej informacji na temat Festiwalu Filmowego Script Fiesta www.scriptfiesta.pl

Warsztaty w ramach 12. edycji Festiwalu Filmowego Script Fiesta

AI w produkcji filmowej. Lokowanie produktu w scenariuszu. Jak wykorzystać potencjał branży w walce o klimat i wrażliwość społeczną? 4 kwietnia ruszają zapisy na bezpłatne warsztaty organizowane w ramach 12. edycji Festiwalu Filmowego Script Fiesta. Jest w czym wybierać!

Poniżej lista zaplanowanych warsztatów w ramach 12. edycji Festiwalu Filmowego Script Fiesta, który odbędzie się w dniach 18-21 kwietnia. Zapraszamy do udziału!

- Konstruowanie seriali fabularnych, prowadząca: Ewa Pytka. Warsztaty dla osób, które mają wstępną wiedzę i praktykę w budowaniu scenariusza, ale chcieliby je pogłębić  - jak zbudować spójny świat, dopasowywać adekwatną narrację i dramaturgię do konkretnego gatunku serialu, zaplatać wątki, a także zdradzi, na czym polega sekret konstruowania interesujących bohaterów.

- Gdzie "filmy gadane" mają akcję?, prowadzący: Marcin Bortkiewicz. Warsztat analityczny na podstawie filmu "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" reż. Paolo Genovese o dramaturgii i potrzebie akcji w filmach, w których pozornie tylko się mówi.

- Przygotuj się na Pitch (Fiestę), prowadzące: Kaja Jałocha, Monika Łuczyk. Warsztaty pomogą Ci odnaleźć klucz do atrakcyjnego zaprezentowania swojej historii w trakcie Pitch Fiesty – marketu pomysłów, na którym scenarzyści mają szansę „sprzedać” swój projekt producentom.

- ESG w świecie filmu – jak wykorzystać potencjał branży w walce o klimat i wrażliwość społeczną?, prowadzące: dr Marta Karwacka, Paulina Kubalczyk, Marta Maciejewska. Zmiany klimatu, choroby cywilizacyjne, nierówności społeczne czy konflikty zbrojne - to jedynie kilka tematów, które coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej. Jak w tę nową rzeczywistość wpisuje się branża filmowa? Jaki wpływ ma i może mieć na kształtowanie świata i realne zmiany na lepsze? W jaki sposób historie przekazywane w filmach mogą stać się medium do podnoszenia świadomości i walki o lepszy świat dla przyszłych pokoleń?

- Warsztaty Atelier Scenariuszowego – Ekspozycja projektu - co pokazać na starcie, żeby producent zakochał się od pierwszego przeczytania?, prowadzące: Kaja Jałocha, Józefina Moczyńska, Karolina Galuba

- Konsultacje indywidualne Crew United: Międzynarodowa autopromocja i networking w branży filmowej, prowadzące: Irena Gruca-Rozbicka, Anna E. Dziedzic

- Analiza scenariusza „Pocahontas”, prowadzący: Artur Wyrzykowski. Jak skonstruowana jest ta opowieść. Jakie jest główne pytanie dramaturgiczne? Jakie są punkty zwrotne, przeszkody i przekroczenia? Jakie są procesy i relacje? Jaki jest gatunek, temat i przesłanie? Jaki jest, często stosowany przez Philipa LaZebnika, podział na 8 sekwencji? Czy wszystko działa idealnie, czy coś dałoby się zrobić lepiej?

- Warsztaty KIPA: Ta scena jest za droga! - jak napisać scenariusz, który zmieści się w budżecie producenta, prowadzące: Ewa Hoffmann, Joanna Tatko. Warsztaty skierowane do młodych scenarzystów, którzy chcą przekonać się jak producent analizuje scenariusz pod kątem realiów produkcji filmu.

- Lokowanie produktu w scenariuszu, prowadząca: Urszula Chim-Parol. Jak opracować sceny z lokowaniem produktu w scenariuszu filmu, serialu lub teledysku. Jak pogodzić cele marketingowe z dbałością o jakość i naturalność scen.

- Stereotypy zostają w szafie: Jak pisać postacie i wątki LGBT+ bez powielania szkodliwych klisz? | matronat: Kampania Przeciw Homofobii, prowadzący: Piotr Grabarczyk. Warsztaty o języku i treści historii o osobach LGBT+ w filmie i serialu. Jakich klisz unikać? Dlaczego postać przyjaciela geja to nie jest (już) dobry pomysł na wprowadzenie inkluzywnego wątku i czy naprawdę teraz aktorzy hetero nie mogą już grać osób o innej orientacji?

- Pitch Fiesta - krótkie spotkania scenarzystów z producentami

- Targowisko Twórczości, prowadzący: Maciej Ślesicki. Publiczne konsultacje scenariuszowe.

- AI w produkcji filmowej, prowadzący: Grzegorz Zajączkowski. Warsztaty poświęcone wykorzystaniu modeli językowych opartych na uczeniu maszynowym (LLM) i sztucznej inteligencji (AI) w procesie tworzenia materiałów filmowych

12. edycja Festiwalu Filmowego Script Fiesty odbędzie się w dniach 18-21 kwietnia i obejmie cztery dni bezpłatnych projekcji filmowych, paneli dyskusyjnych i warsztatów, a także dwa konkursy scenariuszowe. W kapitule konkursu na scenariusz filmu zrealizowanego zasiądą znakomite postaci ze świata kultury, w tym noblistka Olga Tokarczuk, nominowani do Oscara Jerzy Skolimowski i Maciej Ślesicki, laureatka Berlinale Małgorzata Szumowska oraz tegoroczny zwycięzca Złotych Lwów i Paszportu Polityki – Paweł Maślona. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł (najwyższa nagroda scenariuszowa w Polsce). Natomiast laureata lub laureatkę konkursu na koncept serialu wyłoni jury w składzie: Juliusz Machulski, Michał Kwieciński i Kalina Alabrudzińska. Zwycięzca będzie mógł cieszyć się nagrodą w wysokości 20 tys. zł.

Panele zaplanowane podczas Festiwalu będą podejmowały dyskutowane w Polsce, istotne tematy takie jak: bohaterowie LGBT+, scenariusze o aborcji czy o uchodźcach. Wysokiej klasy specjaliści odpowiedzą na pytania, jak opisywać trudne historie? Jak mówić o sprawach ważnych, aktualnych? Nie zabraknie także rozmów o scenariuszach poświęconych odważnym interpretacjom przeszłości, przepracowaniu doświadczeń choroby, a także o dobrych praktykach we współpracy scenarzysty z producentem. Gośćmi festiwalu będą m.in. Natasza Parzymies, Ilona Łepkowska, Marianna Zydek, Olga Bołądź, Krzysztof Gureczny, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko, Kinga Dębska i Piotr Domalewski.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Philip LaZebnik, autor scenariuszy do głośnych filmów animowanych, takich jak: „Pocahontas”, Mulan”, „Książę Egiptu” i „Droga do El Dorado”. Masterclass  z Philipem odbędzie się 18 kwietnia – partnerem spotkania są  Młode Horyzonty Industry.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: filmy, warsztaty, prelekcje, festiowal filmowy Warszawa, Kino Elektronik
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Millennium Docs Against Gravity
Są już bilety na 21. Millennium Docs Against Gravity

Wrocławska odsłona festiwalu potrwa od 10 do 19 maja 2024 roku.

the strangers 2024
Maraton Strachu w Heliosie na koniec maja 2024

W programie są cztery filmy grozy, w tym dwa premierowo!

Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Polecamy
Maciej Maleńczuk
Maciej Maleńczuk jako bezczelny Królik Fong [WIDEO]

Muzyk udziela się w dubbingu bajki "Miśków 2-óch w Nowym Jorku".

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Millennium Docs Against Gravity
Są już bilety na 21. Millennium Docs Against Gravity

Wrocławska odsłona festiwalu potrwa od 10 do 19 maja 2024 roku.

the strangers 2024
Maraton Strachu w Heliosie na koniec maja 2024

W programie są cztery filmy grozy, w tym dwa premierowo!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!