Dzieje się - Kino

Znamy pierwsze atrakcje programowe Ars Independent 2020

2020-08-12 10:57:37

W tym roku multimedialny festiwal Ars Independent odbędzie się już po raz dziesiąty! Od dekady przybliża on w Katowicach młodą, niszową i aktualną kulturę audiowizualną. Tym razem jednak - w czasach zarazy - impreza przeprowadza się do sieci! Poznaliśmy właśnie kilka pierwszych wydarzeń festiwalu. Ars Independent 2020 odbędzie się od 24 do 26 września. Hasłem tegorocznej edycji jest: #YouArsIndependent - ukłon w stronę publiczności wydarzenia, dzięki której festiwal może dziś obchodzić swoje 10. urodziny.

Artykuł w sieci o jutubowych wideoesejachArs Independent 2020 - pierwsze ciekawostki programowe

W tym roku program wyjątkowo odbywa się bez konkursów o nagrodę Czarnego Konia, za to wszystkie wydarzenia będą bezpłatne oraz dostępne online, m.in. na facebooku i youtubie.

Esej filmowy swoją historię rozpoczyna już w latach 20. XX wieku, choć dopiero w roku 1940 doczeka się etykiety. Przyjrzymy się w tym roku internetowemu spadkobiercy tego gatunku - wideoesejowi. Formie krótszej, kręconej nierzadko amatorsko i dużo bardziej krzykliwie. Podwójne wydarzenie - Artykuł w sieci o jutubowych wideoesejach - połączy przegląd najciekawszych kanałów popkulturowych ostatniej dekady (czyt. od zarania współczesnego wideoeseju na youtubie) oraz spotkanie z wideo-eseistami, autorami kanałów Film Radar, Films&Stuff oraz BluShades.

10 lat festiwalu i 10 twórców, których wideoklipy mogliśmy oglądać na Ars Independent przez te lata. Tym razem to oni zaproponują nam wybór teledysków, które ich inspirowały, które podziwiają, które po prostu lubią. Na Playliście na jutubie z ulubionymi klipami ulubionych muzyków usłyszycie czego na co dzień słucha Baash, Novika, Borys LBD czy zespół Drekoty.

Kolejne urodzinowe wydarzenie i kolejny przegląd - tym razem animowany. W ramach Playlisty nowych animacji arsowych twórców zobaczymy nowe, krótkometrażowe filmy animatorek i animatorów, których debiutanckie produkcje walczyły o tytuł Czarnego Konia. Tym razem, już po szkole i na poważnie w branży filmowej.

Jeśli marzy ci się praca w gamedevie czy mediach interaktywnych: Prezki w sieci o tym jak w gry (kiedyś: Game On) będzie wydarzeniem dla ciebie. Wirtualna poczekalnia? Remake katowickiego dworca? Postaci z Dungeons&Dragons albo Boskiej Komedii? Dźwięki prosto z legendarnego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia? Czeka nas wszystko to i więcej. Przeglądowi multimedialnych projektów młodych, początkujących autorek i autorów towarzyszyć będzie spotkanie, które poprowadzi Magdalena Cielecka (kierowniczka produkcji w Anshar Studios).

- W tym roku Ars będzie inną imprezą: skromniejszą w skali i eksperymentalną w formie. Niepewność co do przyszłości oraz troska o bezpieczeństwo uczestniczek i uczestników skłoniły nas by festiwal popełnić online. Nie chcieliśmy rezygnować z festiwalu, szczególnie w kontekście jubileuszu, nie ma co jednak ukrywać, że nasze pierwotne założenia finansowe czy programowe uległy gruntownej reorientacji z racji korony. Aczkolwiek mimo zmian będzie to wciąż impreza w duchu Czarnego Konia: trochę dziwna, trochę zaskakująca, idąca swoją drogą - komentuje Bartek Sołtysik, rzecznik medialny festiwalu.

To tylko kilka pierwszych wydarzeń festiwalu; pozostałe, wraz z kalendarium, poznamy we wrześniu. Więcej o programie festiwalu znajdziecie na stronie: arsindependent.pl.

Organizatorami wydarzenia są instytucja kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz Miasto Katowice.

ip

fot. materiały organizatora/artyku w sieci o jutubowych wideoesejach

Słowa kluczowe: filmy, festiwal, 2020, pokazy, sztuka, konkurs
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Anthony Mackie
Anthony Mackie gwiazdą nowego filmu akcji na Netflix

Aktor wraca do współpracy z platformą.

Possessor (2020)
Horror "Possessor" Cronenberga w grudniu na VOD [WIDEO]

Film porusza temat kontroli nad ciałami oraz umysłami wybranych jednostek. Zobaczcie polski zwiastun!

Godmothered
"Godmothered" - komedia Disneya o niedoświadczonej wróżce [WIDEO]

Film w klimatach świąt Bożego Narodzenia zadebiutuje na początku grudnia.

Polecamy
Pinokio, reÅź. Matteo Garrone
"Pinokio" w reżyserii Matteo Garrone z Roberto Benignim wkrótce w kinach [FOTO]

Filmowy Pinokio wygląda fantastycznie. Zobaczcie zdjęcia!

Mia i biały lew
"Mia i biały lew" - dzika przygoda z udziałem Martyny Wojciechowskiej [WIDEO]

Opowieść o wolności, pokonywaniu granic, poświęceniu i o tym, że niemożliwe nie istnieje.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Anthony Mackie
Anthony Mackie gwiazdą nowego filmu akcji na Netflix

Aktor wraca do współpracy z platformą.

Possessor (2020)
Horror "Possessor" Cronenberga w grudniu na VOD [WIDEO]

Film porusza temat kontroli nad ciałami oraz umysłami wybranych jednostek. Zobaczcie polski zwiastun!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!