Dzieje się - Kino

Znamy laureatów festiwalu filmowego AfryKamera 2022

2022-10-14 12:14:51

Zakończyła się warszawska odsłona festiwalu filmowego AfryKamera 2022. Podczas tegorocznej edycji jury i widzowie wyróżnili filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. 17. edycja festiwalu zawędruje również do innych miast Polski: Szczecina, Wrocławia, Łodzi, Konina, Rzeszowa, Krakowa, Białegostoku, Gorzowa Wielkopolskiego. Od 22 października filmy festiwalowe będzie można oglądać online na platformie VOD.WARSZAWA.

NAYOLA

Laureaci 17. AfryKamery

Podczas 17. AfryKamery jury i widzowie obejrzeli 33 filmy, aby następnie wyłonić spośród nich najlepszą fabułę, dokument i krótki metraż.

Jury filmów krótkometrażowych pod przewodnictwem Wiktora Bagińskiego, jak i publiczność wybrało film "NIESKAZITELNA/ FLAWLESS" w reż. Anaïs Lonkeu.

Mała dziewczynka Laura wierzy, że jeśli czarny coś zepsuje, to znika. Tak stało się z jej ulubionym prezenterem telewizyjnym. Strach powoduje, że Laura nie może poradzić sobie z nauką i odpowiadaniem przy tablicy przed całą klasą. Wskutek bycia niedoskonałą pewnego dnia znika...

Reżyserka filmu osobiście podziękowała za nagrodę podczas Gali Zamknięcia Festiwalu. Nagrodzony tytuł wraz z wybranymi produkcjami z tegorocznego repertuaru od 22 października można oglądać na platformie vod.warszawa.pl                                                

Plebiscyt publiczności wygrała animacja "NAYOLA" reż. José Miguel Ribeiro
. Debiutancka animacja reżysera została oparta na opowiadaniu “Black Box” autorstwa duetu pisarskiego Mia Couto i José Eduardo Agualusa. To historia trzech kobiet reprezentujących różne pokolenia: babci Leleny, jej córki Nayoli i jej wnuczki Yary, na których kilkudziesięcioletnia wojna w Angoli odcisnęła swe piętno. Nayola brała udział w krwawej wojnie, która zabrała jej męża, którego przez całe lata bezskutecznie poszukuje. Lelena straciła w wojnie męża i córkę, która na wiele lat przepadła i nawet później nie była w stanie powrócić do domu. I w końcu Yara, niepokorna nastolatka i raperka tworząca antysystemowe teksty, która w konflikcie zbrojnym straciła rodziców i jest wychowywana przez babcię. Bardzo ważny i trudny, wizualnie znakomicie zrealizowany film animowany, przypominający nam o wyniszczającej sile, której niestety wciąż jesteśmy świadkami i uczestnikami.

Plebiscyt publiczności w kategorii film dokumentalny wygrał film "ZASADY RUMBY, NOWE GENEALOGIE / RUMBA RULES, NEW GENEALOGIES", reż. David Nadeau-Bernatchez, Sammy Baloji, Kiripi Katembo-Siku. Dokument Davida Nadeau-Bernatcheza i Sammy’ego Baloji oferuje przyjemne i szorstkie zarazem spojrzenie na muzyczną scenę Kinszasy. Dzięki filmowi poznajemy historię zespołu Brigade Sarbati Orchestra, przenikamy w głąb świata Orkiestry, poznajemy sylwetki jej artystów i obserwujemy, jak przez lata kształtowali swój warsztat muzyczny. Podglądamy ich codzienne życie, pracę w studiu, na próbach i w trakcie koncertów. Obserwujemy tytaniczną pracę włożoną w tworzenie nowych kompozycji w myśl zasady: nie ważne, ile potu wypłynie z perkusisty, liczy się tylko to, czy dobrze czuje on rytm. Muzyka jest dla nich siłą łączącą, generowaną przez kreatywność i surową energię.

Od 22 do 31 października 2022 r. większość filmów z repertuaru festiwalu będzie dostępna na platformie vod.warszawa.pl. Dzięki temu widzowie z całej Polski będą mogli zobaczyć najnowsze i najlepsze dokonania afrykańskiej kinematografii, pokazywane podczas siedemnastej edycji festiwalu, m.in. film otwarcia festiwalu pt. PRÓBA SIŁ reż. Amil Shivji, brazylijski kandydat do Oskara MARS JEDEN, w reż. Gabriela Martinsa czy nagrodzony na festiwalach FESPACO 2021, TIFF 2021 somalijski film ŻONA GRABARZA reż. Khadar Ayderus Ahmed oraz zwycięzcę Karlowych Warów z 2021 „DOPÓKI MOGĘ IŚĆ”- serbski dramat Stefana Arsenijevića. Widzowie będą mogli zobaczyć również filmy muzyczne, które pozwolą spojrzeć na muzykę afrykańską i jej rozwój przez lata 60- te tj. dokument o Nigerii ZAUŁEK STARSZYCH, w reż. Siji Awoyinka, dokument biograficzny CESÁRIA ÉVORA, reż. Ana Sofia Fonseca o sławnej w latach lat 90. pieśniarce pochodzącej z Wysp Zielonego Przylądka oraz dokument produkcji Peru i Kongo pt. KRÓLOWIE RUMBY reż. Alan Brainr.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: zwycięzcy, najlepsze filmy afrykańskie, wyniki, nagroda publiczności, Nayola, film animowany
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Blondynka film Netflix
Ana de Armas jako "Blondynka". Jest pełny zwiastun filmu o Marilyn Monroe [WIDEO]

Skomplikowane losy legendy Hollywood poznamy już we wrześniu.

Oscary - ceremonia wręczenia
Oscary 2021: ceremonia będzie znacznie opóźniona

Laureatów 93. ceremonii wręczenia Oscarów nie poznamy 28 lutego 2021.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Lee film 2024
Kate Winslet jako fotoreporterka wojenna "Lee" Miller [WIDEO]

Biograficzny film z laureatką Oscara ma już pierwszy teaser!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!