Dzieje się - Kino

Z wizytą na planie filmu animowanego "Astra". Czy to będzie polski Oscar? [FOTO]

2021-07-01 11:24:39

Jakiś czas temu pisaliśmy, że zakończono prace nad Astrą - lalką, która wyruszy w kosmos. Teraz mieliśmy okazję zobaczyć ją na własne oczy, podczas wizyty na planie filmowym w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu. O pracy nas animacją "Astra" opowiedział nam sam reżyser - Michał Łubiński. Zobaczcie naszą fotorelację zza kulis filmu "Astra" >>

Astra plan filmowy CeTAHistoria Astry

- Wszystko zaczęło się w 2018 roku w Łodzi, podczas Animarkt Stop Motion Forum, gdzie poznaliśmy Michała Łubińskiego i jego projekt „Astry”. Podjęta została decyzja o zrealizowaniu tego filmu u nas, szczególnie że chcę, aby CeTA mocniej funkcjonowała w obszarze produkcji filmów animowanych. Mamy do tego zaplecze, plan filmowy i to teraz chcemy pokazać. Plan filmowy kojarzy się z wielkimi konstrukcjami czy wirtualną rzeczywistością, ale tym razem wszystko jest w miniaturze - tłumaczy Robert Banasiak - Dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.  

- „Astra” to projekt filmu animowanego, krótkometrażowego, bo niespełna 13-minutowego. Animujemy w technice poklatkowej, czyli robimy zdjęcie, przesuwamy lalkę i robimy kolejne zdjęcie. Film będzie przeznaczony dla młodego widza. Opowiada on o tytułowej 6-latce, która wyrusza w podróż, na misję, aby uratować swoją starszą siostrę, będącą w niebezpieczeństwie podczas własnej misji na księżyc. Na Astrę czekają spore wyzwanie, jak kradzież rakiety z agencji kosmicznej, jednak mimo gór jakie przed nią stoją, sercem filmu jest relacja między dwoma siostrami. Na tym emocjonalnym aspekcie się głównie skupiamy - mówi Michał Łubiński - reżyser.

- W filmie występuje 6 postaci, a nawet 7, jeśli weźmiemy pod uwagę maleńką rybkę. One będą towarzyszyć głównej bohaterce w jej przygodach. Są to m. in. ojciec, naukowiec czy stażysta z agencji kosmicznej. Sama historia rozegra się na wielu scenografiach, w wielu miejscach, poczynając od pokoju Astry, poprzez korytarze agencji kosmicznej, aż do statku w przestrzeni kosmicznej. Rozpiętość skali jest duża i było to wyzwanie dla scenografów oraz lalkarzy, aby stworzyć lalki tak, aby wpasowały się w te scenografie. Stosujemy także bardzo ciekawą technikę tuszu w wodzie, aby odwzorować kosmos. Rozpuszczone płyny nagrywamy tak, by pokazać to w zwolnionym tempie  - dodaje Łubiński.

Wielka praca w mikroskali

- CeTA gwarantuje nam światowy standard produkcji i warunków do pracy. Tego nie mógłbym sobie zorganizować np. w domu, animując na własną rękę. Ja oraz moi współpracownicy dostajemy profesjonalne wsparcie, także to postprodukcyjne. Każda z lalek, a zwłaszcza główna bohaterka, posiada dwie części twarzy, które trzeba będzie w postprodukcji ładnie „wyczyścić”, by nie było widocznych łączeń tych wymiennych elementów. Natomiast jeśli chodzi o kolejność pracy, to musiałem mieć wszystko przygotowane przed wejściem na plan – kiedy jest jaka scena, kiedy używamy danej lalki, kiedy jest zmiana scenografii. Ciekawe jest również to, że praca montażysty jest tu przesunięta na sam początek, odwrotnie niż w aktorskich filmach fabularnych. 

Zrobiliśmy najpierw rysunki postaci, potem modele 3D, na podstawie których zostały wydrukowane w technologii 3D elementy głowy i sylwetki i one potem służyły jako podstawa do zbudowania wewnętrznych struktur mechanicznych, na których opierają się całe lalki. To pozwala na realistyczne ruchy i za to odpowiadali profesjonalni lalkarze z Łodzi. (…) Trudnością podczas pracy w skali 1:6 okazały się maleńkie dłonie Astry, które mają około 1 cm długości. Paluszki są cieniutkie, a muszą być animowane. Wewnątrz są bardzo cieniutkie druciki, które po kilku ujęciach mają tendencje do zepsucia się. Mamy 7 par wymiennych rąk dla Astry - opisuje Michał Łubiński.

Astra i Michał ŁubińskiKrótki film, ale emocji wiele

- Pomysł na fabułę to moja czysta wyobraźnia, natomiast relacja siostrzana czy brata z siostrą, to element zaczerpnięty z moich prywatnych doświadczeń z posiadania młodszej siostry. Emocje, które towarzyszyły mi w życiu mają w tym filmie swoje odbicie. Mam wrażenie, że każdy dobry film jest wzorowany na osobistej historii i mam nadzieję, że tutaj jest podobnie. Nie mam doświadczenia w realizacji filmów pełnometrażowych, ale z rozmów z kolegami, którzy takie doświadczenie mają, wyciągam wniosek, że krótki metraż pozwala bardziej skondensować historię, skupić się na esencji. Dla mnie jest to ciekawsze i bardziej efektywne opowiadanie historii - tłumaczy Łubiński.

Twórcy obecnie ciągle pracują na planie filmu. Obecnie nie wiemy kiedy "Astra" będzie ukończona, ale jest nadzieja, że premiera odbędzie się podczas następnego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Patrząc na doskonałe warunki do pracy, ogromne zaangażowanie i doświadczenie twórców tej animacji, wcale nie są przesadą nieśmiałe zdania o tym, że film będzie w stanie powalczyć nawet o nominację oscarową.

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Michał Łubiński, Ceta Wrocław, zdjęcia, animacja, produkcja filmu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

MÃłj syn Ezra
Bobby Cannavale, Robert De Niro i Rose Byrne w dramacie "Mój syn Ezra" [WIDEO]

To pełna serca i humoru opowieść o sile ojcowskiej miłości.

Polecamy
Między nami Åźywiołami
"Między nami żywiołami" - jest teaser nowej animacji Disney/Pixar [WIDEO]

Zobaczcie, jak prezentują się mieszkańcy z ognia, wody, ziemi i powietrza.

wiosna filmÃłw
Wiosna Filmów pierwszym w Polsce festiwalem filmów fabularnych online

26. edycja imprezy została przeniesiona do sieci.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!