Dzieje się - Kino

"W obronie prawa", czyli 6. dzień Festiwalu Docs Against Gravity 2020

2020-09-12 12:23:14

Trwający 14 dni Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to wydarzenie odbywające się w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu, podczas którego przedstawiane są liczne filmy dokumentalne. Ich tematyka porusza nie tylko kwestie polityczne, naukowe, czy psychologiczne, ale również sportu, mody i sztuki. W dniu 11 września 2020 roku mieliśmy okazję brać udział w jednym z pokazów, dotyczących praworządności w Stanach Zjednoczonych, a następnie uczestniczyć w debacie o podobnej tematyce.

The Fight MDAG 2020

Opis filmu "W obronie prawa"

Film dokumentalny "W obronie prawa" pokazuje historię prawników z American Civil Liberties Union walczących o ochronę praw obywatelskich w Stanach Zjednoczonych. Każdy z nich związany jest z inną sprawą, podczas której doszło do dyskryminacji i braku uszanowania praw poszkodowanych osób. Do wszystkich przedstawionych wydarzeń dochodzi po wyborach prezydenckich w 2016 roku, kiedy Donald Trump objął stanowisko głowy państwa. Polityka nowego rządzącego szczególnie dotknęła wiele rodzin, które legalnie przybyły do USA z nadzieją na lepszą przyszłość dla siebie i swoich dzieci.

Zobacz też: Gwiazdy obsady i reżyser omawiają prace nad nową "Diuną" [WIDEO]

Problematyka poruszana w filmie "W obronie prawa"

Chociaż film porusza kontrowersyjne tematy jak aborcja, problemy osób LGBT+, czy też imigracji, to sposób, w jaki zostały one przedstawione, nie obciąża widza. Produkcja w inspirujący i emocjonujący sposób przedstawia zmagania prawników, którzy walczą przeciwko systemowi oraz zmianom wprowadzonym przez rządzących. Dokument pokazuje, jak istotną rolę mają właśnie takie pojedyncze jednostki, które w imieniu zwykłych ludzi pragną zmienić rzeczywistość na lepsze.

Do filmu wstawione zostały niezwykle wzruszające archiwalne fragmenty programów informacyjnych, pokazują jakie nastroje towarzyszyły tym procesom w Stanach Zjednoczonych. Daje to widzowi nie tylko wgląd na sytuację od strony przygotowujących się do rozpraw sądowych prawników, ale również możliwość wyobrażenia sobie, ile osób liczyło na ich wygraną. Dokument do ostatnich chwil trzyma w napięciu i pozostawiając widza z nadzieją, że są jeszcze ludzie, którzy nawet kosztem swojego życia osobistego, podejmą walkę w imieniu krzywdzonej mniejszości.

Czego dotyczyła debata po projekcji?

Chociaż sam film jasno przedstawiał poruszane w nim problemy, to jego interesującym uzupełnieniem była debata przeprowadzona po projekcji. Dotyczyła ona nie tylko radykalnych sytuacji w Stanach Zjednoczonych, ale również obejmowała swoją tematyką walki o wolne sądy, czy też prawa kobiet w Polsce. Goście dr Karina Stasiuk-Krajewska, prof. Anna Pacześniak i dr hab. Ryszard Balicki, starali się odpowiedzieć na pytanie: czy sama konstytucja może bronić obywatela, czy zaniedbaliśmy edukację dotyczącą świadomego poruszania się w mediach, oraz jakie znaczenie przyjmują media w obszarze politycznym i doby szerzenia informacji.

Całe wydarzenie w bardzo ciekawy sposób przedstawiło problemy praworządności nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w Polsce. Widzowie filmu, jak i późniejsi uczestnicy debaty mogli zastanowić się nad sytuacją panującą na świecie oraz do jakich skutków prowadzą pewne zachowania rządzących. Poruszane na Filmowym Festiwalu Docs Against Gravity tematy, dają możliwość kontemplacji nad otaczającymi nas problemami i działami, które możemy podjąć, aby je zmniejszyć.

Barbara Szałasz

fot. screen youtube.com/Millennium Docs Against Gravity Film Festival

Film obejrzałam w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu.

Słowa kluczowe: reportaż, festiwal filmowy, Docs Against Gravity, 11 września 2020, The Fiight,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

MÃłj syn Ezra
Bobby Cannavale, Robert De Niro i Rose Byrne w dramacie "Mój syn Ezra" [WIDEO]

To pełna serca i humoru opowieść o sile ojcowskiej miłości.

Polecamy
Rebel Moon Netflix
Zack Snyder zrobi "Siedmiu samurajów" w kosmosie

Jest już pierwsza grafika z filmu "Rebel Moon".

Brahms: The Boy 2
Katie Holmes gwiazdą horroru "Brahms: The Boy 2"

Aktorka gra główną rolę w kontynuacji filmu "The Boy" z 2016 roku.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!