Dzieje się - Kino

Takiej premiery szybko nie będzie w polskim kinie

2015-01-09 11:34:06

Są filmy, które wymykają się definicjom, a o których wiadomo, że na zawsze zapiszą się w historii kinematografii. Takim filmem jest „Hiszpanka” w reżyserii Łukasza Barczyka. To megaprodukcja z międzynarodową obsadą, o zapomnianym w polskiej historii, jedynym zwycięskim powstaniu – Powstaniu Wielkopolskim.

- To film dopieszczony niczym Harry Potter. Na dodatek ironiczny, przekorny, zanurzony w pseudorealnym świecie zbiorowej wyobraźni. Na taką wizję historii niektórzy na pewno się oburzą. Ale o to również chodzi – twierdzi krytyk filmowy  Paweł T. Felis.

Dlaczego polski film wzbudza tyle sensacji? Jest to opowieść o Powstaniu Wielkopolskim. Jednak z nudnym historycznym przekazem nie ma nic wspólnego. Nie wiadomo, czy przedstawione w filmie, powiązane z Powstaniem Wielkopolskim wydarzenia są prawdą, czy jedynie iluzją. „Hiszpanka” opowiada o okolicznościach związanych z Powstaniem. Wspomina przybycie Jana Paderewskiego, pamięta o bohaterach, ich dramatach i rozterkach. Obok nich pojawiają się także postacie fikcyjne, zafascynowane mistycyzmem czy spirytyzmem.

Polskie produkcja to także znakomita scenografia, jakiej w Polsce dawno nie było. Sceny rozgrywają się na ulicach Londynu, Berlina, Poznania i Warszawy z początku XX wieku, na morzu i w powietrzu, w pociągach, samolotach, automobilach, sterowcach i na okręcie wojennym. Oprócz znakomitego Jana Frycza w roli głównej zobaczymy także aktorów z Hollywood, Austrii, Niemiec, Francji. Film został zrealizowany z wielkim rozmachem. 90 minut tej wspaniałej historii na ekranach kin to ponad 1000 godzin planu filmowego, 5000 ujęć, sceny batalistyczne kręcone przy użyciu 6 kamer jednocześnie, 50 kaskaderów, kostiumy sprowadzone z 6 europejskich państw, 2000 statystów i epizodystów, 40 automobili, 50 pojazdów konnych.

Całość naprawdę robi wrażenie i nic dziwnego, że film został nazwany historią, która przekracza granice wyobraźni. Megapremiera roku wchodzi na ekrany kin już 23 stycznia.

ip/KP

fot. kadr z filmu

Słowa kluczowe: hiszpanka, powstanie wielkoposkie film, jan frycz

Hiszpanka (41)

Hiszpanka - plakat
Hiszpanka  - Zdjęcie nr 2
Hiszpanka  - Zdjęcie nr 3
Hiszpanka  - Zdjęcie nr 4
Hiszpanka  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Bad Hair - film 2020
"Bad Hair" to horror o opętaniu... włosów [WIDEO]

Film ma bardzo niepokojący zwiastun.

War with Grandpa
Robert De Niro znów gra dziadka w komedii "War with Grandpa" [WIDEO]

Dzielenie pokoju z dziadkiem nie jest łatwe.

Polecamy
Sekielscy
Ewa Ewart i bracia Sekielscy gośćmi Pol'and'Rock Festival

Znamy pierwszych gości Akademii Sztuk Przepięknych w ramach w ramach 26. edycji festiwalu.

premiery kinowe 31 lipca 2020
Na co do kina w weekend [PREMIERY]

Pierwsze tak ciekawe premiery po ponownym otwarciu kin!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Bad Hair - film 2020
"Bad Hair" to horror o opętaniu... włosów [WIDEO]

Film ma bardzo niepokojący zwiastun.

War with Grandpa
Robert De Niro znów gra dziadka w komedii "War with Grandpa" [WIDEO]

Dzielenie pokoju z dziadkiem nie jest łatwe.