Dzieje się - Kino

"Słoń", o którym trzeba rozmawiać, czyli debiut Kamila Krawczyckiego o LGBT+

2022-11-22 11:11:44

W języku angielskim jest zwrot „elephant in the room” czyli „słoń w pokoju”, który oznacza duży problem, którego wszyscy są świadomi, ale który jest ignorowany, ponieważ dyskusja na ten temat jest dla wszystkich niewygodna. Takim słoniem do niedawna była obecność osób LGBT+ w polskim społeczeństwie i jej reprezentacja w polskim kinie. „Słoń” - debiut Kamila Krawczyckiego - jest kolejnym, dość udanym głosem w dyskusji na ten temat. 

Słoń film 2022Fabułę filmu można streścić w kilku zdaniach: Bartek prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, jego matka się załamała, wówczas to on musiał zostać głową rodziny. Pewnego dnia umiera ich sąsiad i jego syn Dawid przyjeżdża na pogrzeb. Bartek fascynuje się Dawidem i jego beztroską. Pierwsza miłość zmusza go do podjęcia decyzji, czy jest już gotowy, żeby sięgnąć po swoją wolność.

O swoich inspiracjach do scenariusza Kamil Krawczycki mówi: „inspiracją do napisania scenariusza było przede wszystkim moje dorastanie w małym mieście na Podhalu, praktycznie na wsi. Nie jest to film autobiograficzny, ale jest inspirowany wieloma historiami, które mnie otaczały”. W „Słoniu” bardzo wyraźnie zarysowane są różnice w spojrzeniu na świat dwóch bohaterów. Bartek jest młody, trochę naiwny, mocno zakorzeniony w swojej społeczności. Dawid jest jego przeciwieństwem – bardziej dojrzały, doświadczony, świadomy swojej orientacji seksualnej, którą Bartek dopiero odkrywa. „Przede wszystkim jest to historia dająca głos polskim queerowym bohaterom.” – mówi Kamil Krawczycki. – „Pomimo iż problemy związane z wchodzeniem w dorosłość czy opuszczeniem domu rodzinnego są uniwersalne, to jednak osoby queerowe zmagają się z dodatkowymi ciężarami jak coming out czy wykluczenie ze strony rodziny. Do tego w Polsce słyszą z ust prezydenta, że są ideologią czy też dostają feedback z internetu, że 140 tysięcy rodaków podpisało się pod ustawą „Stop LGBT”. Mają wystarczająco swoich problemów, a dodatkowo muszą słuchać takich bredni.

Słoń film 2022W wielu komentarzach krytyków pojawia się opinia, że to film na temat osób LGBT+, jakie na zachodzie powstawały już 10 lat temu lub nawet dawniej. Ale na zachodzie temat praw osób nieheteornormatywnych jest już dawno przerobiony i dlatego w ich kinematografii geje i lesbijki są czymś zwyczajnym. W Polsce „dramat rodzinny oraz piękny romans gejowski osadzony na polskiej wsi” (cytat z materiałów promujących film) nadal jest filmem kontrowersyjnym. Odnosi się do tego sam reżyser: „Historia miłości Bartka i Dawida w kontekście światowego kina nie jest oczywiście odkrywcza.

Jest opowiadana przy użyciu bardzo prostych środków, jednak uważam, że takie historie są ważnymi cegiełkami w budowaniu polskiego kina queerowego, które nareszcie zaczyna kiełkować. Historie opowiadane w naszym ojczystym języku, na naszym podwórku, z polskimi bohaterami. Nigdy nie powinniśmy zapominać jak ważna jest reprezentacja. Zrealizowałem film, który sam chciałbym zobaczyć lata temu, a wtedy nikt mi go nie dał. Odkąd zdecydowałem, że podążam w stronę reżyserii czyli jakieś 7 lat temu, wiedziałem, że w moim debiucie chcę opowiedzieć prostą historię miłosną z queerowymi bohaterami. Po polsku.”

Na szczęście środowisko filmowe w naszym kraju jest coraz bardziej otwarte na tematykę LGBT+, czego dowodem jest coraz większa liczba filmów poruszających ten temat oraz, co jest równie ważne, są one dostrzegane i nagradzane na polskich festiwalach. „Słoń” zdobył na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodę w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych za "najbardziej spełniony debiut w konkursie mikrobudżetów, za bezwstydnie romantyczny melodramat, film szczery i odważny". Grający Bartka Jan Hrynkiewicz został też zauważony przez kapitułę Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego i znalazł się w gronie nominowanych do tej prestiżowej nagrody.

ip - Fundacja Legalna Kultura

fot. Jakub Sztuk/materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, premiera, 2022, filmy o homoseksualistach
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Ciemno, prawie noc
"Ciemno, prawie noc": Joanna Bator o adaptacji swojej powieści

Ekranizacja bestsellerowej książki wejdzie do kin 22 marca.

Shadow
"Shadow" - efektowny chiński film akcji z premierą na VOD [WIDEO]

Nowe dzieło reżysera "Domu latających sztyletów" i "Hero" debiutuje legalnie online.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Indiana Jones i tarcza przeznaczenia
Harrison Ford powraca jako legendarny archeolog. Zwiastun nowego "Indiany Jonesa" [WIDEO]

Zobaczcie zwiastun filmu "Indiana Jones i tarcza przeznaczenia"!

Transformers: Przebudzenie bestii
Anthony Ramos i robo-goryl w zwiastunie filmu "Transformers: Przebudzenie bestii" [WIDEO]

Efektowna zapowiedź pokazuje nowe modele Transformersów!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!