Dzieje się - Kino

Rina Sawayama z filmu "John Wick 4" - te fakty o azjatyckiej artystce mogą was zaskoczyć

2023-03-30 14:25:50

Mówią o niej, że staje się nową ikoną młodego pokolenia. Rina Sawayama właśnie zadebiutowała na wielkim ekranie w hicie „John Wick 4”.  Zagrała Akirę, córkę przyjaciela Wicka, Shimazu Kojii kierownika hotelu Continental w Osace i zaśpiewała w soundtracku do filmu. Co warto o niej wiedzieć? Poznajcie 7 faktów o tej azjatyckiej artystce!

Rina SawayamaTa dziewczyna nie dość, że śpiewa, modelinguje, gra, to jeszcze walczy. Nie tylko na ekranie z pomocą samurajskiego łuku, noży i wręcz. Na co dzień Rina walczy z dyskryminacją, której doświadczyła jako: Azjatka, imigrantka, dziecko samotnej matki i osoba LGBT+. Rola outsiderki bardzo jej pasuje.

1. Urodziła się w Japonii

Rina urodziła się w Niigacie, 300 km od Tokio. W dzieciństwie nie śmiała nawet marzyć, że zostanie następczynią Madonny czy Christiny Aguilery, które uważała za ikony. Zawsze była skromna. To po części zasługa japońskiego wychowania: „Skromność i posłuszeństwo to u nas najwyższe cnoty, które należy w sobie kultywować. Szczególnie jako młoda kobieta”, mówi.

2. Wstydziła się biedy i swoich korzeni

Kiedy jej ojciec zaczął pracę dla Japan Airlines, przyjechali do Wielkiej Brytanii. Miała wtedy 5 lat. Szybko rodzice zauważyli, że córka ma talenty artystyczne, uznali, że Londyn będzie najlepszym miejscem dla jej rozwoju. Ponieważ wkrótce potem się rozstali, Rinę samodzielnie wychowywała mama, która - by związać koniec z końcem - musiała pracować na dwa etaty. Ponieważ nie mówiła po angielsku i miała trudności ze znalezieniem pracy, mieszkała z Riną w skromnych warunkach. Jako nastolatka Sawayama bardzo chciała być Brytyjką, podczas gdy jej matka mocno mentalnie zakorzeniona była w japońskiej tradycji. „Cały czas byłam nią zawstydzona. Kiedy mama powiedziała coś niepoprawnie, wprowadzało mnie to w zakłopotanie. Jeśli nie została obsłużona wystarczająco szybko w sklepie, myślałam, że to dlatego, że jest kiepska w angielskim", opowiada.

3. Była modelką Versace

Mimo że w młodości czuła się jak „brzydkie kaczątko", odnosiła sukces jako modelka, występując jako jedna z muz w kampaniach, m.in. Versace, MAC Cosmetics, Balmain, Missguided. Zarobione w ten sposób pieniądze pomogły jej wydać pierwszy album muzyczny.

Rina Sawayama4. Studia Cambridge i 300% normy

Rina uczyła się znakomicie. „Jako córka imigrantów zawsze wiedziałam, że muszę dawać z siebie 300 procent normy, by w ogóle zostać dostrzeżona”, mówi. Pierwszy utwór udostępniła na MySpace niedługo po 16. urodzinach, a po ukończeniu szkoły średniej zdobyła miejsce na jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii – Cambridge. Studia z zakresu polityki, psychologii i socjologii ukończyła z wyróżnieniem. Nie dziwi więc fakt, że ta ambitna kobieta do filmu „John Wick 4” trenowała przez wiele tygodni po pięć godzin przez pięć dni w tygodniu! Ekranowy efekt jest imponujący!

5. Trudne relacje z matką

Zawsze miały napięte relacje. Matka Riny była kontrolująca. Nie pomagał im fakt, że mieszkały razem w jednym maleńkim pokoju, dopóki Rina nie skończyła 15. roku życia. Ale kiedy po studiach matka zażądała od córki 600 funtów miesięcznie za wynajęcie starego pokoju – to dla dziewczyny oznaczało jedno, że już jej nie kocha. Obecnie są w lepszych stosunkach: częściowo z dlatego, że matka Sawayamy wróciła do Japonii, a częściowo dlatego, że Rina zdecydowała się na psychoterapię. Doszło do pojednania.

6. Jest bi i panseksualna

Rina jest bi i panseksualna. Twierdzi, że zdecydowała się na to wyznanie, ponieważ w nastoletniości czuła się zagubiona. Nie potrafiła wskazać żadnej osoby publicznej, która mówiłaby o panseksualizmie otwarcie, a to pomogłoby jej wiele wytłumaczyć konserwatywnej w poglądach mamie.

7. Wizjonerka muzyczna

Sawayama w swojej twórczości podejmuje aktualne problemy społeczne, takie jak fetyszyzacja japońskiej kultury, niemożliwe do zrealizowania standardy stawiane kobietom czy dyskryminacji queerowej społeczności. Jej muzyka łączy unikatowe brzmienie: electropop, R&B i nu-metalu. Nic dziwnego, że Lady Gagą nazwa Rinę „skorą do eksperymentów wizjonerką, która za nic ma sobie obowiązujące reguły”. Nazywana jest też „muzycznym kameleonem”. Jeszcze o niej usłyszymy.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: kim jest, modelka, aktorka, 2023, zdjęcia, muzyka, piosenki

John Wick 4 - zdjęcia z filmu (10)

John Wick 4 - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
John Wick 4 - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
John Wick 4 - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
John Wick 4 - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
John Wick 4 - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5

John Wick - ciekawostki o filmach (10)

Inni kandydaci do tej kultowej roli
Symboliczny tatuaż
Ilu wrogów zabił John Wick?
Miesiące treningów Keanu Reevesa
Nauka dopiero na planie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Biedne istoty
Emma Stone i Willem Dafoe jako "Biedne istoty" w dziwnym filmie Giorgosa Lanthimosa [WIDEO]

Zobaczcie polski zwiastun nowego dzieła uznanego reżysera!

Transformers: Przebudzenie bestii
Na co do kina w weekend [Premiery]

W polskich kinach jest już widowisko o kosmicznych robotach i kilka kameralnych produkcji!

Wiedźmin 3
Zwiastun i zdjęcia z 3. sezonu "Wiedźmina"! Są słynne sceny z książek [WIDEO]

Nowe odcinki pojawią się na Netflix jeszcze w czerwcu!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Biedne istoty
Emma Stone i Willem Dafoe jako "Biedne istoty" w dziwnym filmie Giorgosa Lanthimosa [WIDEO]

Zobaczcie polski zwiastun nowego dzieła uznanego reżysera!

Transformers: Przebudzenie bestii
Na co do kina w weekend [Premiery]

W polskich kinach jest już widowisko o kosmicznych robotach i kilka kameralnych produkcji!

Popularne
michał lamÅźa
Kim jest Michał Lamża, nowy mąż aktorki Anety Todorczuk?

Zarówno jak swoja żona, mężczyzna związany jest z branżą artystyczną i filmową.

aneta todorczuk
Aneta Todorczuk ponownie wyszła za mąż! Ślub ukryła przed mediami

Wraz ze swoim nowym mężem pracują nad swoją autorską płytą.