Dzieje się - Kino

Przegląd twórczości Theo van Gogha

2007-06-18 16:49:17
 Theo van Gogh - holenderski filmowiec zamordowany w biały dzień, w samym centrum Amsterdamu wraca na ekrany polskich kin. Zginął za otwarte głoszenie swoich poglądów za pośrednictwem obrazu filmowego. Ale było to zabójstwo podwójne. Mordu dokonano też, a może głównie, na filmach Theo, na jego dorobku artystycznym. Do historii przeszedł bowiem nie jako autor cenionych i nagradzanych filmów, pełnych rubasznego humoru, czasem demaskujących mroczne zakamarki współczesnego świata, ale jako ofiara noża Mohammeda Bouyeri’ego.


Idea przeglądu filmów Theo Van Gogha narodziła się na toruńskim festiwalu filmowym Tofifest w roku 2006. Podczas czwartej edycji imprezy odbyła się jego pierwsza prezentacja, której gośćmi byli autor zdjęć do większości filmow Theo - Thomas Kist oraz reżyserka i jego najbliższa współpracowniczka – Doejska van Hoogdalem. Theo van Gogh w sensie przenośnym stał się „męczennikiem świata zachodniej kultury”, a tymczasem jak mówił na Tofifest Thomas Kist – „van Gogh był po pierwsze filmowcem i tylko filmowcem. Kochał film, kino, budowanie historii za pomocą obrazu”.

Skąd brały się kontrowersje wokół niego? Z niewyparzonego języka. Był, jak sam to określał, „wioskowym głupkiem”, który ma prawo dyskutować z każdym na każdy temat. I to często w mało wyszukany sposób, ostro prezentując swoje poglądy, ale pozostając na stanowisku wzajemnego szacunku. Ta wiara, wiara w siłę dyskusji i wartość, czasami ostrej, wymiany poglądów zaprowadziła go na śmierć. „Był naczelnym błaznem Amsterdamu. Takim co mówi każdemu prawdę o nim, ale nie może go za to spotkać żadna kara” – mówi Kist w czasie spotkania z widzami festiwalu w Toruniu. „To dla nas wielka radość, że jako pierwsi w Polsce zdecydowaliście się pokazać, nasze wspólne filmy” dodawał Kist w Toruniu. Teraz filmy Theo zobaczy cały kraj.
 
Zapraszamy na retrospektywę filmów van Gogha. Retrospektywę, która zaprezentuje go nie tylko jako autora 11 minutowego filmu z politycznym przesłaniem [„Submission” wg pomysłu Ayyan Hirsi Alli, który stał się przyczyną jego śmierci], ale pięciokrotnego zdobywcę holenderskich Oscarów [Golden Calf] i zwycięzcę Philadephia International Film Festiwal. Wnikliwego obserwatora, gorącego dyskutanta i wielkiego prześmiewcę. Obrońcę praw… młodych muzułmanów, których trudne życie w Holandii opisał w filmie „Cool!”
 
Twórczość Theo van Gogha winniśmy poznać, by nie pozwolić, aby zwycięstwo nad sztuką odniosła nienawiść fanatyków. I nieważne jakiego koloru jest to fanatyzm.


Pokazy przeglądu filmów Theo van Gogha w Polsce:

22 - 27.06.2007 kino Światowid, Katowice
22 - 24.06.2007 KinoLAB, Warszawa
22 - 24.06.2007 kino Charlie, Łódź
10 - 19.08.2007 Letnia Akademia Filmowa, Zwierzyniec
01 - 06.09.2007 kino Feniks, Łowicz

wrzesień
Ośrodek Kultury Filmowej, Częstochowa
kino Pod Baranami, Kraków
Miejski Ośrodek Sztuki - kino "60 krzeseł", Gorzów Wielkopolski
kino Orzeł, Toruń
kino Pionier, Szczecin

październik
kino Chatka Żaka, Lublin
kino Rialto, Poznań


Co zobaczymy?

SUBMISSION part I
Holandia/Netherlands 2004, 11min,[pokazujemy 150 sekund z 11 minut filmu].
produkcja, reżyseria/production, director: Ayaan Hirsi Ali, Theo van Gogh
scenariusz/screenplay: Ayaan Hirsi Ali

Film opowiada o zniewoleniu kobiet w niektórych muzułmańskich domach. Składa się z pięciu opowieści, pięciu młodych muzułmanek, na których półnagie ciała rzutowane są Wersety Koranu, a w tle słychać o powieść o tym, jak były maltretowane. Realizację tego filmu Theo van Gogh okupił życiem. Dla ekstremistów nie do przyjęcia okazały się sceny z fragmentami Koranu na nagim, kobiecym ciele.

LUGER
Holandia/Netherlands 1982, 85min
Producent, scenariusz, reżyseria/producer, director, screenplay: Theo van Gogh;

Pierwszy pełnometrażowy film Theo van Gogha. Niskobudżetowa produkcja należąca do gatunku „czarnego filmu” (charakterystycznego dla amerykańskiego kina lat 40-tych), ze znakomitymi rolami późniejszych, znanych aktorów holenderskich. W „Lugerze” uderza dość specyficzne poczucie humoru, przeznaczone tylko dla widzów o mocnych nerwach.

BLIND DATE
Holandia/ Netherlands 1996, 86min
Produkcja/production: Bergen, Theo van Gogh Producties;
Nagrody/awards: Dutch Golden Calf Awards [Holenderska Nagroda Filmowa Złota Muszla] 1996: Best Actor/Najlepszy Aktor [Peer Mascini]; Best Actress/Najlepsza Aktorka [Renée Fokker]; Best Director/Najlepszy Reżyser [Theo van Gogh].

Dramat pokazujący skomplikowane relacje damsko - męskie, poprzez zapis kilku spotkań mężczyzny w średnim wieku i pozostającej w żałobie po śmierci córki kobiety. Akcja rozgrywa się w pomieszczeniach amsterdamskiego hotelu Hilton gdzie oboje szukają ukojenia w alkoholu.

BABY BLUE
Holandia-Wielka Brytania/Netherlands-UK 2001, 119min
Produkcja/production.: Shooting Star Filmcompany BV, Peter Jan Brouwer,
Maria Peters, Hans Pos, Dave Schram, Frank Thies

Kolejny „czarny film” w dorobku Theo van Gogha. Jego akcja rozgrywa się w parne i długie letnie dni na eleganckich przedmieściach i opowiada o romansie, do którego dochodzi między znudzoną żoną dobrze sytuowanego fotografa i młodym dynamicznym agentem ubezpieczeniowym. Aby zdobyć pieniądze z polisy ubezpieczeniowej fingują śmierć kobiety. Niestety, plan się komplikuje.

COOL!
Netherlands/ Holandia 2004, 89min
Produkcja/production: Column Productions
Nagrody/awards: Dutch Golden Calf Awards [Holenderska Nagroda Filmowa Złota Muszla] 2004: Best Director/Najlepszy Reżyser; Philadelphia International Film Festival 2005: Jury Prize for Best Director/Nagroda Jury dla Najlepszego Reżysera

Ostry i nie pozbawiony ironii komentarz do problemu szerzącej się wśród młodych mieszkańców Europy przemocy i agresji oraz trudnej sytuacji młodych muzułmanów w holenderskich miastach. Film opowiada historię pięciu przyjaciół którzy swe nudne szare życie wypełniają drobnymi kradzieżami. Pewnego dnia lidera lokalnej mafii wraz ze swą czarującą dziewczyną namawiają ich do udziału w poważnym napadzie na bank. Akcja kończy się jednak klapą i młodzi zostają złapani. Ku swojemu zaskoczeniu nie zostają jednak osadzeni w więzieniu a mają odsłużyć półtora roku w eksperymentalnej szkole Glen Mills. W filmie gra gwiazda holenderskiego kina Katja Schuurman.

06/05 - THE SIXTH OF MAY
Holandia/Netherlands 2004, 117min
Produkcja/production.: Column Productions, Tiscali
Nagrody/Awards: Dutch Golden Calf Award [Holenderska Nagroda Filmowa Złota Muszla] 2004: Best Actor/Najlepszy Aktor (Thijs Romer); Best Editing/Najlepszy Montaż

Inspiracją dla filmu było morderstwo popełnione na prawicowym holenderskim polityku Pimie Fortuynie przez działacza radykalnej organizacji ochrony zwierząt, van Gogh przedstawia swoją wersję tego wydarzenia, z której wynika, że Fortuyn mógł zginąć z rąk holenderskiego wywiadu. Van Gogh został zamordowany w kilka miesięcy po prezentacji tego filmu. Film został oparty o książkę "Szósty maja" autorstwa Tomasa Rossa.

HAVE A NICE WEEKEND, ANY WAY
Holandia/The Netherlands 2004

Dokument „Have a nice weekend, any way” został dokończony już po śmierci Theo przez Katję Schuurman. Film pokazuje interesującą teorię, o której głośno mówiło się w Holandii - że Mohammed Boyeri był znany holenderskiej tajnej policji już wcześniej i istniała możliwość zapobieżeniu mordowi na filmowcu. Tajne służby chciały jednak dotrzeć do serca siatki ekstremistów poprzez Boyeriego i pozwalały mu na nieskrępowana działalność. Zdaniem wielu Holendrów powinny wziąć na siebie cześć odpowiedzialności za śmierć Theo.



Theo van Gogh - biogram


Urodził się w 1957 w Hadze. Zginął 2 listopada 2004 na ulicy w Amsterdamie. Kontrowersyjny reżyser holenderski, publicysta i aktor, znany z krytyki świata islamskiego, prawnuk handlarza dzieł sztuki Theo van Gogha (brata sławnego malarza Vincenta van Gogha).

Theo ukończył prawo i rozpoczął pracę jako kierownik sceniczny. Jako reżyser debiutował filmem Luger. Za filmy Blind Date i In het belang van de staat otrzymał nagrodę Gouden Kalf, holenderski odpowiednik Oscarów. Jako aktor pojawił sie w produkcji De noorderlingen, potem pracował dla telewizji, prowadząc prowokujące rubryki dla "Metro International” i innych gazet. Jego ostatnia książka, Allah weet het beter ("Allah wie lepiej"), w której użył typowego dla siebie kpiącego i cynicznego tonu, zawierała jego poglądy na islam.

Razem z urodzoną w Somalii aktywistką polityczną Ayaan Hirsi Ali, członkinią parlamentu holenderskiego, nakręcił film "Submission" ["Poddanie", dosłowne tłumaczenie słowa „islam”], w którym przedstawił praktykę przymusowego obrzezania kobiet w społeczeństwach islamskich. Pokazuje w nim cztery kobiety w przezroczystych szatach, z namalowanymi na skórze arabskojezycznymi tekstami, uwłaczającymi godności kobiet. Po ukazaniu się filmu zarówno van Gogh, jak i Ayaan Hirsi Ali, spotkali się z groźbami śmierci, prawdopodobnie ze strony fundamentalistów muzułmańskich. Reżyser nie brał ich poważnie i odmówił ochrony ze strony policji. Theo van Gogh był członkiem holenderskiego stowarzyszenia o republikańskim, antymonarchistycznym charakterze i wspierał kandydaturę Ayaan Hirsi Ali do parlamentu. Zastrzelił go 26-letni Holender marokańskiego pochodzenia Mohammed Bouyeri, przybijając nożem do jego piersi rozwlekły elaborat wzywający do świętej wojny ze wszystkimi niewiernymi. "Submission" można znaleźć w internecie: http://ayaanhirsiali.web-log.nl/log/2292608] .


Filmografia Theo:

1982: Luger
1984: Een dagje naar het strand
1986: Charley
1987: Terug naar Oegstgeest
1989: Loos
1993: Vals licht
1993: Ilse verandert de geschiedenis
1994: 06
1994: Reunie
1994: Eva
1994: Een galerij: De wanhoop van de sirene
1995: De Eenzame Oorlog Van Koos Tak
1996: Blind Date
1996: Hoe ik mijn moeder vermoordde
1997: In het belang van de staat
1997: Au
1998: De Pijnbank
2001: Baby Blue
2001: De nacht van Aalbers
2002: Najib en Julia
2003: Interview
2004: Zien
2004: Submission
2004: Cool
2004: 06/05
2005: Medea
2005: Bad

Słowa kluczowe: Theo van Gogh, Thomas Kist, Tofifest, "Submission",
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nieobliczalna film
Plejada gwiazd w polskiej produkcji "Nieobliczalna" na Amazon Prime Video [WIDEO]

Czy warto będzie zobaczyć ten film? Prezentujemy zwiastun!

Cuckoo
Znamy filmy z cyklu Nocne Szaleństwo na 24. MFF mBank Nowe Horyzonty [WIDEO]

Film bez dialogów o grupie Wielkich Stóp, surrealistyczna komedia i mroźny horror o leśnym ośrodku.

blef doskonały
Węże 2024: przyznano polskie antynagrody filmowe. To najgorsze twory naszego kina!

Popkulturowa Akademia Wszystkiego kolejny raz stanęła przed wyzwaniem wybrania najgorszych z najgorszych.

Polecamy
Dracula 2019 Netflix
"Dracula" Netflixa na pierwszych zdjęciach z serialu

Poznajcie pełną obsadę nowego serialu!

Kevin Hart - film Ojcostwo
Kevin Hart jako wdowiec poznaje czym jest "Ojcostwo" [WIDEO]

Film oparty jest na podnoszących na duchu wspomnieniach Matthew Logelina.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Nieobliczalna film
Plejada gwiazd w polskiej produkcji "Nieobliczalna" na Amazon Prime Video [WIDEO]

Czy warto będzie zobaczyć ten film? Prezentujemy zwiastun!

Cuckoo
Znamy filmy z cyklu Nocne Szaleństwo na 24. MFF mBank Nowe Horyzonty [WIDEO]

Film bez dialogów o grupie Wielkich Stóp, surrealistyczna komedia i mroźny horror o leśnym ośrodku.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!