Dzieje się - Kino

Poznaj 12 filmów z Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty 2019

2019-07-16 09:37:41

19. Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty to 12 tytułów, 12 odkryć i tyluż filmowców, których oryginalne pomysły, autorskie wizje i artystyczna brawura wywarły na nas największe wrażenie. Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny MFF Nowe Horyzonty, poleca sekcję filmów konkursowych na tegoroczną edycję festiwalu.

Zabierz mnie w jakieś miłe miejsce

Ryzykantami są niewątpliwie Kelly Cooper i Pavol Liska, którzy zekranizowali Dzieci umarłych Elfride Jelinek, zamieniając Bergfilme w szalone, trashowe kino grozy. Cooper i Liska kapitalnie wykorzystują „duchologiczny” potencjał taśmy Super 8 i kina niemego, by egzorcyzmować austriacką przeszłość i pełną hipokryzji współczesność. Elementy horroru znalazły się także w Koko-di, Koko-da Johannesa Nyholma. Surrealistyczny, baśniowy, melancholijny (częściowo animowany!), zrealizowany w rytm melodii z pozytywki film Nyholma jest wyjątkową, poruszającą opowieścią o stracie, gniewie, żałobie.

Duchy własnego dzieciństwa wywołuje z kolei Richard Billinham. Jego Ray & Liz opowiada o rodzinie z przedmieścia, życiu na marginesie, które jest postępującym procesem izolacji: od miasta, społeczeństwa, od siebie nawzajem. Nic dziwnego, że leitmotivem tej historii są zalegające rachunki za prąd i gaz, i związana z nimi groźba odcięcia. Billingham zrealizował swój film na taśmie 16 mm, po którą sięgnął także inny Brytyjczyk, Mark Jenkin. Ostentacyjnie vintage’owa, czarno-biała Przynęta to rzecz o gentryfikacji, turystycznym tsunami i zabijaniu lokalnych tradycji. Turystów z wytęsknieniem wyglądają bohaterowie magnetycznej, poetyckiej Siły ognia, rozgrywającej się w pustoszejących wsiach hiszpańskiej Galicji. Jej górzysty pejzaż nie jest tu tylko tłem: surowy, wymagający, kształtuje ludzkie charaktery i relacje na swoje podobieństwo. Rzeźbi twarze. Uczy twardości. Bohaterem tego filmu jest lokalny wyrzutek, podpalacz Amador.

W tegorocznym konkursie nie zabraknie także innych outsiderów i samotnych wędrowców. Takich jak Henrique z portugalskiej Alvy w reżyserii Ico Costy - enigmatycznej, niemal pozbawionej dialogów opowieści o gwałtownej zemście i ucieczce. Takich, jak S., tunezyjski dezerter, który niczym Robinson Crusoe, z dala od cywilizacji, konstruuje swoją nową tożsamość. W Tlamess Ali Eddine-Slim w zaskakujący, świeży sposób czerpie od Kubricka i Leone. Outsiderem jest także niewidomy Rosyjski młokos, żołnierzyk ranny na froncie I wojny, w filmie Aleksandra Zołotuchina nasłuchujący przez potężne tuby brzmień historii. Do tej kompanii samotników, wykluczonych, obcych pasuje niewątpliwie autostopowicz z chińskiej Jinpy Pemy Tsedena, tajemniczy mężczyzna, który jedzie, by zabić. Ale to droga przebiegająca po kole: przeznaczenia, karmy, losu.

Outsiderką pozostaje sprzątaczka Kahadija, która w Ghost Tropic Basa Devosa przemierza nocne ulice Brukseli. Jej nieplanowanej, na poły onirycznej, na poły prozaicznej wędrówce patronuje Jim Jarmusch. Duch amerykańskiego undergroundowca unosi się także nad Zabierz mnie w jakieś miłe miejsce, innym filmie drogi, wiodącym z Amsterdamu do zagubionych wsi Hercegowiny, dokąd udaje się wychowana za granicą Bośniaczka. Ena Sendijarević stworzyła tragikomiczny, bliski Inaczej niż w raju obraz życia pomiędzy: krajami, językami i kulturami. Uczucie bezdomności i osamotnienia towarzyszy bohaterom Jessica Forever. To feministyczne science fiction w reżyserii Caroline Poggi; neobarokowa dzikość serca, dystopijna opowieść o zaginionych chłopcach i ich przybranej matce.

Przypominamy też, że 17 lipca o godz. 12:00, rozpocznie się sprzedaż biletów na poszczególne pokazy (wszystkich filmów z programu 19. Nowych Horyzontów).

ip

fot. kadr z filmu Zabierz mnie w jakieś miłe miejsce / materiały prasowe

Słowa kluczowe: tytuły, opisy, twórcy, 19 edycja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

MÃłj syn Ezra
Bobby Cannavale, Robert De Niro i Rose Byrne w dramacie "Mój syn Ezra" [WIDEO]

To pełna serca i humoru opowieść o sile ojcowskiej miłości.

Polecamy
Śniegu juÅź nigdy nie będzie - twÃłrcy w La Biennale
Małgorzata Szumowska i Michał Englert brylują na La Biennale w Wenecji

Polski film "Śniegu już nigdy nie będzie" jest pokazywany w Konkursie Głównym MFF w Wenecji!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!