Dzieje się - Kino

"Piranie" - nagradzany film o nastoletnich gangsterach wkrótce w kinach [WIDEO]

2019-08-05 12:05:33

"Piranie" to nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie nowy film Claudio Giovannesiego - twórcy kultowego serialu "Gomorra". Fabuła została oparta na powieści Roberto Saviano pt. "Chłopcy z paranzy". Produkcja zadebiutuje w polskich kinach już 23 sierpnia 2019. Zobaczcie zwiastun filmu!

Piranie

O filmie

Nastolatki - Nicola, Tyson, Lollipop, Ciastek - chcą zarabiać pieniądze, kupować markowe ubrania i nowe skutery, nosić drogie zegarki. Kiedy ostatni z dawnych bossów mafii zostaje aresztowany, Nicola wpada na pomysł, że zrealizują swoje marzenia, zajmując jego miejsce. Uzbrojeni wyjeżdżają na ulice Neapolu i przejmują władzę. Są jak bracia, nie boją się więzienia ani śmierci, handlują narkotykami, zabijają bez skrupułów, niczym w grze na PlayStation, są jak piranie - niewinnie wyglądające rybki, a jakże groźne. Dopiero po chwili orientują się, że to droga bez powrotu.

To przerażający obraz młodego pokolenia, dla którego nie istnieje przyszłość. Liczy się tylko tu i teraz: pieniądze, władza, przeżyć do jutra.

Komentarz reżysera

Film "Piranie" traktuje o związku pomiędzy dorastaniem a przestępczością, a dokładniej: o niemożności doświadczania podstawowych emocji okresu dojrzewania, takich jak miłość i przyjaźń, gdy wkracza się do świata przestępczego. To film o końcu niewinności dla piętnastoletniego nastolatka i jego przyjaciół z gangu. Wybierając przestępczą drogę, Nicola - główny bohater, wkrótce zrozumie, że nie może się już wycofać i że będzie musiał zrezygnować ze swojej pierwszej miłości i przyjaciół. Odczuwa silną potrzebę przeżycia swego pierwszego miłosnego uniesienia, ale dla niego jest to teraz zabronione. Należy podkreślić, że światek przestępczy nie jest powołaniem dla tych młodych ludzi, a raczej konsekwencją ich przebywania w gangsterskim środowisku oraz że film nie jest żadną socjologiczną rozprawką. Wczuwamy się w sytuację tych młodych ludzi, nie osądzając ich, i pokazujemy jak radzą sobie ze swoimi uczuciami, życiem w przestępczym świecie i silnym pragnieniem władzy. Narracja kryminalnej przypowieści zawsze jest związana z opowiadaniem o emocjach bohaterów, o ich przyjaźni i miłości, które w tych okolicznościach są skazane na porażkę. Chociaż mają dopiero po 15 lat, to już codziennie stają oko w oko ze śmiercią. Śnią jak wielcy zdobywcy i wybierają drogę wojny, nie będąc do końca świadomym jej konsekwencji. Pragną władzy, ale okazują przy tym naiwność dziecka: chcą rządzić terrorem dla dobra sprawy, marzą o sprawiedliwych zasadach współżycia w społeczeństwie, o etycznej kamorze. Rzeczywistość jest natomiast brutalna: synowie zabijają ojców, zajmując ich miejsce, ale żeby to zrobić muszą zrezygnować ze swego dzieciństwa, beztroskiego życia dziecka i uświadomić sobie, że w każdej chwili może spotkać ich więzienie, a nawet śmierć.

Zwiastun filmu

MD/ip

fot. materiały prasowe Hagi

Słowa kluczowe: film, zwiastun, premiera, Claudio Giovannesi, 2019

Piranie - zdjęcia z filmu (6)

Piranie - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Piranie - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Piranie - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Piranie - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Piranie - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Morta Kombat film 2021
Newsy z weekendu: zdjęcia z "Mortal Kombat" i "Avatara 2" oraz reżyser "The Last of Us"

Jest też film, którego premiera odbędzie się... wcześniej!

O wszystko zadbam - film Netflix 2021
Rosamund Pike jako nieuczciwa opiekunka w filmie "O wszystko zadbam" [WIDEO]

W obsadzie są też m. in. Peter Dinklage, Eiza González i Dianne Wiest.

Polecamy
Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!