Dzieje się - Kino

Patrycja Płanik w filmie "Lillian" na 72. MFF w Cannes

2019-05-15 14:05:50

Do tegorocznej sekcji Directors’ Fortnight odbywającej się w ramach 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes zakwalifikował się austriacki obraz „Lillian” w reżyserii Andreasa Horvatha. Film opowiada historię emigrantki z Nowego Jorku, która pewnego dnia postanawia wrócić pieszo do swojej rodzinnej Rosji. W postać tytułowej Lillian wcieliła się Polka Patrycja Płanik.

Lillian

„Lillian” to film zainspirowany prawdziwą historią rosyjskiej emigrantki Lillian Alling, która w latach 20. ubiegłego wieku usiłowała wrócić pieszo z Ameryki Północnej do ojczyzny. Jej mozolna wędrówka rozpoczęła się w Nowym Jorku i wiodła m.in. przez Kanadę, Kolumbię Brytyjską, Alaskę, a w końcu przez Cieśninę Beringa do Rosji. Film Andreasa Horvatha nie jest jednak próbą dokładnego zilustrowania losów Alling. Reżyser wykorzystał rdzeń jej historii do stworzenia uniwersalnego studium drogi, swoistej kroniki powolnego znikania. Zdjęcia realizowane były w 2016 r. i powstawały na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Rosji.

Lillian jest pierwszą rolą w dorobku Patrycji Płanik, która w trwającym niemal rok castingu pokonała kilkaset kandydatek, a kolejne 9 miesięcy spędziła na planie filmu odbywając z ekipą filmową analogiczną podróż przez Amerykę Północną.

- Historia Lillian to współczesna opowieść o powrocie do korzeni, rozumiana nie tylko przez pryzmat celu, ale i samej włóczęgi. To proces dotknięcia istoty drogi. Dla mojej bohaterki to niejako powrót do natury, odejście od cywilizacji - mówi Patrycja Płanik.

Konkurs Directors' Fortnight (Quinzaine des Réalisateurs) został powołany przez francuską gildię reżyserów po wydarzeniach maja '68. Prezentowane są w nim dzieła młodych, obiecujących filmowców. Od samego początku w ramach programu prezentowane jest niezależne, awangardowe kino. To tutaj pierwsze swoje filmy pokazywali najwięksi twórcy kina autorskiego: Michael Haneke, Werner Herzog, George Lucas, Martin Scorsese, Ken Loach, Jim Jarmusch, Jerzy Skolimowski. W ramach Directors’ Fortnight przyznawane są nagrody: SACD Prize, Label Europa Cinemas, Art Cinema Award oraz Illy Prize Short Film.

Patrycja Płanik - fotografka, video artysta. Studiowała fotografię w PWSFTViT. Współtworzyła festiwal tańca współczesnego The International Maat Festival – budując identyfikacje wizualną oraz tworząc filmy dokumentalne ściśle związane z formułą festiwalu: Dance.doc. Projekt realizowała w Polsce, Japonii oraz Izraelu. Jej prace były wspierane i finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, CRICOTEKĘ – Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora oraz The International Maat Festival. Współpracowała m.in. z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatrem Nowym w Poznaniu oraz TR Warszawa. Twórczyni bloga Nie brukaj ciała nagością.

Andreas Horvath -  austriacki fotograf i filmowiec urodzony w roku 1968 r. Studiował fotografię na "Graphische Bundesgerichtshof Lehr- und Versuchsanstalt" w Wiedniu oraz na wydziale multimediów w Salzburgu. Jego filmy dokumentalne były pokazywane i nagradzane na wielu ważnych festiwalach (m. in. w Karlowych Varach, Barcelonie, Chicago, Nowym Jorku). Był nagrodzony przez Ministra kultury Austrii za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Dokumentował ludzi i pejzaż m. in. na Syberii oraz w USA. Fotografował również Polskę, patrząc krytycznym okiem na naszą przestrzeń publiczną.  Jego dorobek fotograficzny zawiera m.in. czarno-białe albumy fotograficzne "Jakucja - Syberia Syberia" (2003) i "Heartlands - Szkice Ameryce Wsi" (2007).

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: aktorka, festiwal filmowy, 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Bo we mnie jest seks
Znamy program 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty

231 filmów z kilkudziesięciu krajów w programie festiwalu!

festiwal filmÃłw krÃłtkometraÅźowych KIFF
Ruszyły zgłoszenia do pierwszej edycji festiwalu filmów krótkometrażowych KIFF

Rusza pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego KinoGram.

Polecamy
Raya i ostatni smok
Disney ujawnia nową animację "Raya i ostatni smok"

Bajka będzie inspirowana kulturą Azji Południowo-Wschodniej.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Bo we mnie jest seks
Znamy program 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty

231 filmów z kilkudziesięciu krajów w programie festiwalu!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!