Dzieje się - Kino

Oto filmy z Konkursu głównego 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci

2018-09-03 09:28:16

O tytuł najlepszego filmu 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci oraz statuetkę Kwiatu Paproci powalczy osiem produkcji dla młodych widzów w wieku 4-12 lat. Pięć z nich to tytuły, które widzowie Kina Dzieci obejrzą w Polsce jako pierwsi. Każdemu z konkursowych filmów przyświeca tegoroczne hasło Festiwalu – Ku nowej przygodzie. Festiwal potrwa od 22 do 30 września 2018.

5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci

Trzy animacje i pięć filmów aktorskich zobaczą widzowie w 21 festiwalowych miastach, m.in. Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Szczecinie i spośród nich wybiorą najlepszy w ogólnopolskim głosowaniu. Swoje nagrody przyznają także trzy składy jurorskie. Festiwal potrwa od 22 do 30 września. Program i bilety dostępne są od 3 września.

Na początek nie lada gratka dla fanów Lassego i Mai – seria o przygodach najsłynniejszych młodych detektywów doczekała się czwartej części. Przed rozpoczęciem ważnego konkursu w szkole w Valleby znika cenna nagroda. W Biurze Detektywistycznym Lassego i Mai. Pierwszej tajemnicy (LasseMajas detektivbyrå – Det första mysteriet, reż. J. Bornebusch, 6+) nie tylko dowiemy się jak to wszystko się zaczęło, ale poznamy nowych odtwórców głównych ról - Franka Dorsina i Ester Vuori. Młodych aktorów, którzy będą gośćmi Festiwalu, będzie można wypytać o wszystko na spotkaniach po wybranych seansach w Warszawie.

Poza tym widzów czekają ekranizacje znanych i lubianych książek ilustrowanych dla najmłodszych. W programie szwedzka animacja Gordon i Paddy (Gordon & Paddy, reż. L. Hambäck, 4+), czyli historia przyjaźni myszki i komisarza ropucha, którzy łączą siły, by chronić mieszkańców lasu. W Konkursie głównym znalazła się także aktorska ekranizacja książkowego hitu Svena Nordqvista Pettson i FindusNajlepsza Gwiazdka (Pettersson und Findus ‒ Das schönste Weihnachten überhaupt, reż. Ali Samadi Ahadi, 4+). Findus, kot o duszy krnąbrnego dziecka i jego opiekun Pettson przygotowują się do Gwiazdki. Findusowi marzą się święta z przyjaciółmi, ale Pettson wstydzi się zaprosić innych na wigilijną kolację. Rezolutny kot bierze sprawy w swoje łapki.

W programie znalazła się także rewelacja Festiwalu w Cannes anime Mirai (Mirai no Mirai, reż. M. Hosoda, 6+), ujmująca opowieść o sile rodzinnego ciepła i ogromnej roli bliskich relacji. Głównego bohatera, rozpieszczonego Kuna, czekają wielkie zmiany: w jego rodzinie pojawia się młodsza siostrzyczka Mirai, na której koncentruje się uwaga rodziców. Niedługo potem chłopiec odkrywa tajemniczy ogród, w którym przenosi się w czasie i spotyka starszą wersję siostry. Chłopiec poznaje dzieje własnej rodziny. Powoli uczy się empatii, równowagi oraz wrażliwości na innych.

Z Estonii zawita do nas animacja Kapitan Morten i Królowa Pająków (Captain Morten and the Spider Queen, reż. K. Jancis, H. Nicholson, R. Unt, 6+). 10-letni Morten Viks pragnie być taki sam jak jego tata. Buduje model statku i marzy o dalekiej, morskiej wyprawie. Niespodziewanie kurczy się do rozmiaru owada i staje się kapitanem swojej łodzi. Kapitan Morten i Królowa Pająkówto zaskakująca, drobiazgowo animowana opowieść o potędze nieograniczonej dziecięcej wyobraźni i sile charakteru.

Premierę na festiwalu będzie miał aktorski film z Serbii Łowcy czarownic (Zlogonje, reż. R. Miljković, 9+) z charyzmatyczną rolą Mihajlo Milavića, utalentowanego dziecięcego aktora, który wraz z Silmą Mahmuti, będzie gościem Festiwalu. W filmie dwójka przyjaciół, nieśmiały Jovan i zadziorna Milica, postanawia odnaleźć wiedźmę i zdjąć zły urok, rzucony na tatę dziewczynki. To wzruszająca historia o roli rodziny i o tym, jak dzięki uzdrawiającej mocy bliskości i bezgranicznej akceptacji każdy z nas może stać się superbohaterem.

Na koniec konkursowych wrażeń, także dla starszaków (9+) dwa filmy aktorskie, w których dzieci stają naprzeciw poważnych, dorosłych problemów, ale nie zapominają o sile wyobraźni – duńska produkcja Jestem William i kenijskie Supa Modo.

Mama Williama przebywa w szpitalu i nie może się nim opiekować, więc chłopiec trafia do innego miasteczka, pod skrzydła wuja Nilsa. W nowym miejscu zaczepia go trójka łobuzów, a wujek wpada w poważne tarapaty. Duński film to niezwykła przygoda w małym miasteczku, z odrobiną dreszczyku emocji i małym-wielkim bohaterem, który odkrywa swoją siłę.

Supa Modo to nagrodzona Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale 2018 rozważna i delikatna filmowa próba oswojenia tematów związanych z przemijaniem. Mała Kenijka Jo niczym supermanka przy użyciu siły woli przesuwa przedmioty, zatrzymuje czas, a nawet zmienia wynik meczu piłkarskiego. Cała wioska przygląda się i wspiera Jo w jej osobistej walce.

Zwycięzcę spośród ośmiu filmów wyłoni publiczność z 21 miast w wielkim, ogólnopolskim głosowaniu. Filmy ocenią również trzy niezależne składy jurorskie: jury dziennikarzy, jury ECFA - European Children's Film Association oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. W skład tego pierwszego wchodzą Basia Piotrowska, współzałożycielka i dyrektor artystyczna magazynu „Kosmos dla Dziewczynek”, Agata Żelazowska-Cieśla, redaktor naczelna Co Jest Grane 24, jej zastępczyni Dorota Wyżyńska oraz Jakub Popielecki, krytyk filmowy, redaktor portalu Filmweb.pl. W obradach jury SKSiL wezmą udział przedstawiciele kin biorących udział w Festiwalu. Swojego zwycięzcę wyłoni także międzynarodowe jury ECFA.

W tym roku w programie festiwalu znalazła się jeszcze jedna sekcja konkursowa, w której nagrodę przyzna oddzielny skład jurorski. W jury Konkursu filmowych odkryć zasiądą Łukasz Kacprowicz, reżyser „Basi” i współzałożyciel Grupy Smacznego, Patrycja Wanat, szefowa działu kultury w Radiu TOK FM oraz Justyna Sobczyk, reżyserka, pedagożka, założycielka Teatru 21.
Bilety w sprzedaży od 3 września. Pełny program Festiwalu będzie dostępny na www.kinodzieci.pl. Festiwal potrwa od 22 do 30 września.

Organizator: Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: tytuły, program, bajki, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

MÃłj syn Ezra
Bobby Cannavale, Robert De Niro i Rose Byrne w dramacie "Mój syn Ezra" [WIDEO]

To pełna serca i humoru opowieść o sile ojcowskiej miłości.

Polecamy
Diuna 2021
"Diuna 2" powstanie. Studio Legendary ogłasza kontynuację

Poznaliśmy nawet planowaną datę premiery części drugiej.

straszne dzieci z horrorÃłw
Straszne dzieci z horrorów

Zobaczcie zestawienie najbardziej przerażających dzieci z horrorów.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!