Dzieje się - Kino

Objazdowy Festiwal Premier

2007-08-01 13:33:33

 Ruszył już Objazdowy Festiwal Premier. Już teraz możecie zobaczyć filmy, które będą miały swoje oficjalne premiery w terminach: jesień 2007 oraz zima 2007 / 2008.

W programie festiwalu:

1. Red road, reżyseria: Andrea Arnold
2. Antena, reżyseria: Esteban Sapir
3. Sztuka masażu, reżyseria: Mariusz Gawryś
4. Metoda, reżyseria Marcelo Pińeyro
5. Wholetrain, reżyseria Florian Gaag
6. Wycieczkowicze, reżyseria Jiøí Vejdìlek
7. Reguły kłamstwa, reżyseria Robert Sedlaèek
8. Odgrobadogroba, reżyseria: Jan Cvitkoviè
9. Dzień siódmy, reżyseria: Carlos Saura
10. Chopper, reżyseria: Andrew Dominik


Terminy, miasta i kina:

· 27-31.07.2007 – Katowice – kino Światowid
· 31.07-04.08.2007 – Gdańsk – kino Helikon-Kameralne
· 04-08.08.2007 – Elbląg – kino Światowid
· 06-10.08.2007 – Warszawa - Kino LAB
· 10-19.08.2007 – Zwierzyniec - Letnia Akademia Filmowa
· 17-23.08.2007 – Skierniewice – kino Polonez
· 17-21.08.2007 – Częstochowa - Ośrodek Kultury Filmowej
· 22-26.08.2007 – Warszawa – kino Wisła
· 24-29.08.2007 – Poznań – kino Apollo
· 24-29.08.2007 – Poznań – kino Amarant
· 27-31.08.2007 – Tychy – kino Andromeda
· 29.08-01.09.2007 – Nowy Sącz – kino Sokół
· 31.08-04.09.2007 – Wrocław – kino Lalka
· 03-07.09.2007 – Opole – kino Studio
· 05-09.09.2007 – Toruń – kino Orzeł
· 07-13.09.2007 – Gliwice – kino Amok
· 11-19.07.2007 – Rybnik – kino Kultura
· 15-18.09.2007 – Łódź – kino Charlie
· 17-20.09.2007 – Kraków – kino Pod Baranami
· 21-24.09.2007 – Bolesławiec – kino Orzeł
· 23-29.09.2007 – Katowice - Centrum Sztuki Filmowej
· 27-30.09.2007 – Lublin – Chatka Żaka

 


 RED ROAD / Red Road
Reżyseria: Andrea Arnold, Wielka Brytania, Dania 2006
Obsada: Kate Dickie, Tony Curran, Martin Compston, Nathalie Press, Andrew Armour
Czas projekcji: 113’
Premiera kinowa: jesień 2007

O filmie:
Glasgow, Szkocja. Jackie, młoda kobieta, pracuje jako operator w telewizji przemysłowej. Dzięki kamerom rozmieszczonym na ulicach nadzoruje i obserwuje codzienne życie osiedla Red Road. Do jej obowiązków należy informowanie policji o różnego rodzaju incydentach, bójkach czy zaobserwowanych włamaniach. Pewnego dnia na jednym z monitorów Jackie zauważa Clyde’a, mężczyznę ze swojej przeszłości, zamieszanego w śmierć jej męża i córki. Mężczyzna właśnie wyszedł z więzienia i wraz ze swoim byłym współwięźniem mieszka na osiedlu Red Road. Dzięki dziesiątkom kamer Jackie obsesyjnie śledzi Clyde’a, a w końcu doprowadza do spotkania, które dla obojga będzie brzemienne w skutki…


 ANTENA / La Antena
Reżyseria: Esteban Sapir, Argentyna 2007
Obsada: Valeria Bertuccelli, Alejandro Urdapilleta, Julieta Cardinali, Rafael Ferro, Florencia Raggi, Sol Moreno, Jonathan Sandor, Ricardo Merkin, Raul Hochman, Carlos Pińeyro
Czas projekcji: 90’
Premiera kinowa: jesień 2007

O filmie:
Lata XX, Miasto Bez Głosu. Panujący w kraju reżim w sprytny sposób nakazał zamilknąć całej ludności – zabrał głosy obywatelom i schował je w tajemniczym miejscu. Dyktaturę sprawuje bezwzględny Mr TV, który kontroluje wszystkie dziedziny życia - od reklam telewizyjnych poprzez produkcję Telepokarmu - jedynej słusznej żywności, a nawet myśli mieszkańców miasta; żadna nie pozostanie niezauważona. Mr TV nie jest zwykłym monopolistą – uosabia zło i totalitaryzm znane z współczesnej historii. Nawet logo, którym się posługuje, bardziej przypomina swastykę, niż zwykłą reklamę. Narzędziem kontroli obywateli jest telewizja – za pośrednictwem programów rozrywkowych Mr TV hipnotyzuje i pełni władzę absolutną. Reżimowi wymyka się jedynie Głos – piękna piosenkarka bez twarzy. Ona oraz jej malutki synek, są jedynymi w kraju osobami, które potrafią i są wstanie mówić. Mr TV uprowadza Głos; jedynym świadkiem wydarzenia jest pewien mechanik telewizyjny. Mężczyzna postanowi pokrzyżować zamiary porywacza – wie, że daleko w górach schowana jest stara antena, źródło kłopotów, ale i nadziei obywateli miasta…

„Antena” pomimo, iż inspirowana twórczością takich reżyserów jak Lang, Murnau czy Vertov jest filmem niezwykle współczesnym. Oryginalne zdjęcia baśniowego miasta i praktycznie pozbawiona dialogów akcja, każe rozkoszować się pięknem niezwykłej scenerii. Czarno – biały obraz wzorowany na kinie niemym wypełnia niezwykła grafika oraz efekty specjalne, a tematy – monopol, konsumpcja i kultura masowa sprawiają, że film staje się opowieścią również o naszych czasach.


 SZTUKA MASAŻU
Reżyseria: Mariusz Gawryś, Polska 2006
Obsada: w roli głównej - Agnieszka Dygant
Czas projekcji: 80’
Premiera kinowa: jesień 2007

O filmie:
„Sztuka masażu" to wielowątkowy komediodramat o potrzebie miłości. To zarówno historia masażystki Reni, jak i jej klientów. Ich wspólną cechą jest ucieczka przed samotnością. Podczas pracy Renia odkrywa, że kiedy masuje swoich klientów, ci zaczynają się zwierzać ze swoich zmartwień i skrywanych tajemnic. I tak nie pytając dziewczyna dowiaduje się, co lubią, a czego nie znoszą, niczym dobra przyjaciółka poznaje wszystkie tęsknoty, pragnienia i marzenia. Renia i jej salon stają się swoistym biurem matrymonialnym, jednak „zabiegi” przynoszą dosyć nieoczekiwane skutki. Klienci odkrywają bowiem w sobie to, do czego dotychczas nie mieli odwagi się przyznać.


 METODA / El Metodo
Reżyseria: Marcelo Pińeyro, Argentyna / Hiszpania
Obsada: Eduardo Noriega, Najwa Nimri, Eduard Fernández, Pablo Echarri, Ernesto Alterio, Carmelo Gómez, Adriana Ozores, Natalia Verbeke.
Czas projekcji: 115’
Premiera kinowa: jesień / zima 2007

O filmie:
Pewna korporacja prowadzi rekrutację na jedno z kierowniczych stanowisk. Do ostatniego etapu przechodzi siedmioro najlepszych kandydatów, którzy spotykają się na „ostateczną dogrywkę” w siedzibie korporacji w centrum Madrytu. Miasto ogarnięte jest falą protestów antyglobalistów; za szybami trwają głośne zamieszki, w biurze rozpocznie się za moment cichy dramat. Grupa kandydatów walczy o stanowisko w sposób pozbawiony godności, specjaliści od zasobów ludzkich dołożyli wszelkich starań, aby ich metoda rekrutacji stała się podstępną grą, z której sami uczestnicy wyeliminują się nawzajem. Film nakręcony na podstawie sztuki teatralnej „Metoda Grönholma”, której autorem jest Jordi Galceran Ferrer.


 WHOLETRAIN
Reżyseria: Florian Gaag, Niemcy / Polska 2006
Obsada: Mike Adler, Florian Renner, Elyas M'Barek, Jacob Matschenz
Czas projekcji: 82’
Premiera kinowa: jesień 2007

O filmie:
WHOLETRAIN to trzymający w napięciu film o trudach dorastania w wielkim mieście, będący jednocześnie wnikliwym portretem subkultury malarzy graffiti. Film stawia pytania o granice wolności twórczej. Zdjęcia realizowane były w Warszawie.

Czterech przyjaciół tworzy zgraną załogę graficiarzy. Ich odważne „wrzuty” pojawiają się w najbardziej niesamowitych miejscach, wzbudzając podziw rówieśników. Pewnego dnia na ich terenie pojawia się konkurencja – nowa ekipa, której malarskie dokonania przebijają twórczość przyjaciół. Rozpoczyna się ostra rywalizacja, w którą zdecydowanie wkracza policja, usiłując ująć „wandali”. W końcu zdarza się nieszczęście – podczas ucieczki po akcji ginie jeden z writerów, co zmienia na zawsze życie pozostałych chłopaków i doprowadza do pojednania skłóconych ekip Atutami filmu są niezwykle plastyczne zdjęcia i znakomita, hip-hopowa ścieżka dźwiękowa, na której udzielają się gwiazdy nowojorskiego undergroundu. Reżyser filmu i producent muzyki był przez wiele lat znaczącą postacią niemieckiej sceny graffiti, dlatego WHOLETRAIN niezwykle wiernie oddaje realia i klimat miejskiej Dżungli.


 WYCIECZKOWICZE
Reżyseria: Jiøí Vejdìlek, Czechy, 2006
Obsada: Anna Polívková, Eva Holubová, Bohumil Klepl, Jana ©tìpánková, Kvìta Fialová, Ondrej Koval, Adrian Jastraban, Jaromír Nosek, Jitka Kocurová
Czas projekcji:.113’
Premiera kinowa: jesień 2007

O filmie:
W autobusie wiozącym turystów nad Adriatyk spotyka się przypadkowa grupa ludzi, między innymi sympatyczna Jolana, jej od lat skłóceni rodzice, eleganckie starsze panie, para kochanków oraz kobieciarz Max. Przewodniczka wycieczki Pamela, energiczna i pełna humoru blondynka w różowych okularach, postanowi stworzyć z obcych sobie pasażerów „zgraną paczkę”. Patrząc na menażerię typów wypełniających autokar, pomysł wydaje się wręcz utopijny, jednak Pamela postanowi się nie zrażać i z wrodzonym sobie wdziękiem doprowadzi dzieło do końca… Zarówno w drodze, jak i podczas pobytu nad Adriatykiem na uczestników wycieczki czeka wiele komicznych, ale też absurdalnych sytuacji, w których bohaterowie zostaną obnażeni, i to nie tylko ze strojów kąpielowych. Przyjaźń, niespodziewane spotkania, letnie uniesienia miłosne i dzikie wakacyjne awantury znajdą odbicie w historii pełnej słynnego czeskiego humoru i delikatnej ironii.

Scenariusz filmu powstał na podstawie powieści najpopularniejszego współczesnego czeskiego pisarza - Michala Viewegha.


 REGUŁY KŁAMSTWA / Pravidla l¾i
Reżyseria: Robert Sedlaèek, Czechy, 2006
Obsada: Jiøí Langmajer, Klára Issová, Jan Budaø, Jaromír Dulava, David Novotný, Igor Chmela, Petra Jungmanová, Martin Stránský, David ©vehlík, Jana Janìková ml., Jaroslav Plesl, Zuzana Fialová
Czas projekcji: 119 min
Premiera kinowa: jesień 2007

O filmie:
Grupa terapeutyczna, jedenaścioro ludzi próbuje zerwać z niechlubną przeszłością - z własnej woli spędzą ze sobą rok życia. Motto ich starań sprowadza się do pragnienia – obym znalazł siłę zmienić to, co zmienić mogę i pogodzić się z tym, czego zmienić nie mogę; i niech potrafię te dwie rzeczy od siebie oddzielić. Większość chętnie zapomniałaby o tym, co było - w ich życiorysach znaleźć można wszystkie grzechy świata. Kłamali, kradli, ćpali, oszukiwali, myśleli tylko o sobie, a jeden z nich nawet zabił. Skazani na siebie nawzajem, szukają swojego lepszego ja. Tylko czy człowiek w ogóle może nie kłamać, aby przetrwać między innymi ludźmi?

Autorski debiut dotychczasowego dokumentalisty Roberta Sedlaèka jest wyjątkowy z kilku powodów. Jest to chyba pierwszy czeski film wykorzystujący postacie ćpunów i motyw narkotyków, który jednak nie jest dekadencki. Sedlaèek bierze grupę odwykowców w opuszczonej posiadłości jako główny punkt wyjścia do zrozumienia obecnej życiowej sytuacji jednostek i zbiorowości napiętnowanej przez doświadczenie, w którym spotyka się codzienność w swojej najbardziej brutalnej postaci upadku człowieczeństwa z odczuciem kosmicznych wymiarów. Doświadczenie, za które płaci się tym, że pewnego dnia nie ma się już – w ramach życia – gdzie ruszyć. Sedlaèek podchodzi do tej sytuacji bardzo poważnie i dramat, który na jej pograniczu po mistrzowsku rozgrywa, nie otwiera mniejszego tematu, niż pojedynek istoty ludzkiej o własną przyszłość, twarzą w twarz z przeszłością, której losowa determinacja skierowana jest do zagłady. Zgodnie z własnym punktem widzenia i charakterem możemy albo nie musimy uważać go za powszechnie aktualny. (Vit Janek, ‘Literální noviny’11.12.2006) (Kino na Granicy 2007, katalog festiwalu)


 ODGROBADOGROBA / ODGROBADOGROBA
Reżyseria: Jan Cvitkoviè
Gatunek: komedia / dramat
Produkcja: Chorwacja, Słowenia
Czas: 103 min.
Premiera kinowa: 31 sierpnia 2007
Obsada: Gregor Baković, Drago Milinović, Sonja Savić, Mojca Fatur, Domen Rem¹kar, Brane Grubar

O filmie:
Pero żyje pod jednym dachem wraz z dwoma siostrami, ojcem i siostrzeńcem D¾onim. Jego ojciec Dedo od śmierci żony tkwi pogrążony w depresji; ożywia się tylko wtedy, kiedy po raz kolejny usiłuje popełnić samobójstwo. Siostra od lat skłócona z mężem wciąż schodzi się z nim i rozstaje; szwagier, człowiek wyposażony w namiętny charakter i starego mercedesa, nie bywa zbyt często w domu. Druga siostra, głuchoniema Ida, to szalona istota o dwóch wcieleniach; anioła i głupca. Balansując na granicy jawy i snu, wciąż nieobecna duchem i nieobliczalna, wielbi w dosyć ekscentryczny sposób ©ukiego – najlepszego przyjaciela Pero. ©uki, mechanik samochodowy, może sam nie jest zbyt bystry, ale ma to, co w życiu najważniejsze – serce po właściwej stronie. Pero skrycie i nieszczęśliwie kocha się w pięknej Renacie, dla której jest jednak zbyt prostacki i prowincjonalny, aby mogła myśleć o nim poważnie – zarabia bowiem na życie przemowami na pogrzebach. Pero ma wielki dar – jego przemowy nie są zwykłym pożegnaniem zmarłego, to literackie majstersztyki, w które autor wkłada serce i własną życiową filozofię. A życie w Kast, tak jak wszędzie, kręci się wokół pragnienia bezpieczeństwa oraz poszukiwania miłości.

Film, pomimo iż utrzymany w komediowym tonie, ukazuje pełen wachlarz skrajnych emocji i historii; od lekkich sentymentalnych opowiastek poprzez niezwykle wstrząsającą scenę gwałtu, rozgrywającą się na tle błękitnego nieba i wypełnionej słońcem łąki. Oraz oczywiście – pogrzeby, które dzięki Pero stają się niezwykłymi wydarzeniami.


 SIÓDMY DZIEŃ / The 7th Day
Reżyseria: Carlos Saura, Hiszpania, 2004
Obsada: Mariví Bilbao, Carlos Hipólito, Oriol Vila, Eulalia Ramón, Joaquín Notario, Victoria Abril, Carlos Caniowski, Ana Wagener, José Garcia, Mariano Peńa, José Luis Gómez
Czas projekcji: 96’
Premiera kinowa: 24 sierpnia 2007

O filmie:
Mała wieś na północy Hiszpanii. Wzgardzona przez kochanka Luciana Fuentes poprzysięga mu zemstę. Jej brat Jerónimo morduje mężczyznę w czasie pojedynku, przez co trafia na 30 lat do więzienia. Rodzina Fuentes naraża się na ostracyzm ze strony mieszkańców wsi; stają się obiektem ich szykan. Ktoś podkłada ogień pod ich dom; w pożarze ginie matka Luciany. Wprawdzie rodzina opuszcza wioskę w obawie przed kolejnymi atakami, jednak pragnienie zemsty nie daje im spokoju. Postanawiają zaczekać z odwetem do momentu, w którym, po 30 latach, Jeronimo wyjdzie z więzienia. Wydarzenia przedstawione w filmie są autentyczne: miały miejsce 26 sierpnia 1990 roku. Rolnicy Emilio i Antonio zabili wówczas dziewięć osób, członków wrogiej im rodziny Cabanillasów oraz kilka innych osób, które próbowały przerwać masakrę.

 
 CHOPPER / Chopper
Reżyseria: Andrew Dominik, Australia, 2000
Obsada: Eric Bana, Simon Lyndon, David Field, Daniel Wyllie, Bill Young, Vince Colosimo, Kenny Graham, Kate Beahan i inni.
Czas projekcji: 94’
Oficjalna premiera: zima 2007 / 2008

O filmie:
Scenariusz filmu powstał na podstawie książki najbardziej przerażającego łowcy głów w australijskim świecie przestępczym - Marka Brandona Reada vel Choppera. Chopper przeraża, a jednocześnie fascynuje: z jednej strony z lękiem i wstrętem oglądamy koszmarne czyny, jakich dopuszczał się, z drugiej zaś po cichu solidaryzujemy się z nim i zaczynamy darzyć go... sympatią. Zaczynamy patrzeć oczami Choppera, przyjmujemy jego logikę, zaczyna nam się wreszcie jawić jako współczesny Robin Hood, wymierzający sprawiedliwość tam, gdzie prawo zawodzi. Jego kodeks jest bardzo prosty: krew za krew, śmierć za śmierć. Trudno podziwiać Choppera za jego dokonania - to zbrodniarz, degenerat, sadysta i potwór. Czy jednak każdy z nas nie odkrywa w sobie tej - większej lub mniejszej - iskry szaleństwa, która sprawia, że my też pragniemy być silni, swoją posturą i samym tylko imieniem wzbudzać strach u wrogów, budzić respekt i trwogę?

Z biletem na film książka do kupienia w kinie za 19,00 zł!


 

Słowa kluczowe: Objazdowy Festiwal Premier, kino, nowości filmowe, film, nowosci, festiwal, przedpremiera, filmy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
MÃłj syn Ezra
Bobby Cannavale, Robert De Niro i Rose Byrne w dramacie "Mój syn Ezra" [WIDEO]

To pełna serca i humoru opowieść o sile ojcowskiej miłości.

Siedmiu samurajÃłw
Mistrzowie Kina Japońskiego - będzie przegląd filmów w Kinie Nowe Horyzonty Wrocław

Przegląd odbędzie się w maju w ramach Festiwalu Sakura.

The Exorcism
Russell Crowe w kolejnym horrorze o egzorcyzmach [WIDEO]

Teraz to na nim trzeba będzie odprawić "Egzorcyzm"!

Polecamy
Płomienie
Na co do kina w weekend [PREMIERY]

Ostatni weekend 2018 roku przynosi nam kilka ciekawych premier.

TwÃłrcy Zimnej wojny
Twórcy "Zimnej wojny" komentują oscarowe nominacje

Zaskoczenie i radość ekipy Pawła Pawlikowskiego.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
MÃłj syn Ezra
Bobby Cannavale, Robert De Niro i Rose Byrne w dramacie "Mój syn Ezra" [WIDEO]

To pełna serca i humoru opowieść o sile ojcowskiej miłości.

Siedmiu samurajÃłw
Mistrzowie Kina Japońskiego - będzie przegląd filmów w Kinie Nowe Horyzonty Wrocław

Przegląd odbędzie się w maju w ramach Festiwalu Sakura.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!