Dzieje się - Kino

Najlepsze teksty z filmów Marka Koterskiego

2011-10-14 10:51:15

To be ku… or not to be i wilki jakieś – to tylko przykłady niezliczonych bon motów, które dzięki komediom Marka Koterskiego przeniknęły do naszego języka. „Baby są jakieś inne”, najnowsze dzieło twórcy „Dnia świra”, które już dzisiaj wchodzi na ekrany naszych kin, to nowa porcja soczystych cytatów, mających duże szanse, by przejść do klasyki naszej popkultury.

Marek Koterski to swoiste indywiduum polskiej kinematografii. Kontynuator językowych eksperymentów Gombrowicza i Białoszewskiego, jedyny twórca, w którego komediach ulica mówi trzynastozgłoskowcem, a przekleństwa mają posmak artystyzmu. To właśnie jego filmom zawdzięczamy gros wyrażeń, które z dużego ekranu wdarły się szturmem do potoczności. Zanim jednak zaczniemy cytować dialogi z „Baby są jakieś inne”, oddajmy głos Adasiowi Miauczyńskiemu i przypomnijmy kilka klasycznych już tekstów z niezapomnianych przebojów Koterskiego:     

"Jestem skrajnie wyczerpany, a przecież jest rano..."

"Co ja tu, kur.., robię?! Czterdziestka na karku, ukończone dwa fakultety, ukończone, a ja ganiam, zapier….., ze z tą z jakąś świecą dymną po planie jakiegoś chujowego filmu, jak pies, jak kundel..."

"Boję się szczytowania z obawy prykania. I tak oto prykanie wtrąca mnie w samotność."

"Kur..! Nie pocałowałem stópki Jezuska przecież mojego przed wyjściem!"

"Dżizus, kur.., ja pierd…!"

"Ileż to razy w myślach osiągałem wszystko. Udało mi się tylko nie być komunistą."

"Przecież moje życie, moje! Miało wyglądać zupełnie inaczej..."

"Musisz przyznać, że jak tatuś zrobi dzióbek, to nie ma ch… we wsi!"

"Dobra dupka. W gruszkę. Nie ma nic gorszego jak facetka z dupką w jabłko. Albo w śliwkę."

"Czy panowie muszą tak napierd…. od bladego świtu?! Że nie podbijam karty na zakładzie o siódmej rano, to już w waszym robolskim mniemaniu muszę być nierobem?! Już możecie inteligentowi jeb.. po uszach od brzasku! Żeby se czasem kałamarz nie pospał godzinkę dłużej kapkę od was, skoro zasnął dopiero nad ranem! I żeby się kompletnie spalił w blokach już na starcie! Grunt, że, kur.., inteligent załatwiony na dzień cały! Wrócicie napierd…. jak siądę do pracy!""Nikt do mnie nie zadzwoni, jak jestem trzeźwy, nikt, kurczę, ni ch…, a jak się najebię, to telefony wprost się urywają."

"Dobra! To ch.. ci w dupę, stary! Ja tu na deszczu, wilki jakieś! Przyrzekaliśmy sobie ten film od lat, ale jak nie, to nie!"
"Bo już w nic nie wierzę... Jak mogę wierzyć, skoro nawet największy mój wysiłek przecieka im – wam – przez palce? Możecie już wszystko mówić, obiecywać, przyrzekać..."

"Ja tu ginę, Mamo!"

"Boję się rano wstać, boję się dnia, codziennie rano boję się otworzyć oczy, ze strachu przed świtem, zupełnie nie wiem, co zrobić z nadchodzącym dniem. No nie mogę. O kur..; w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego) mam niby jakieś obowiązki, a przecież – pustka, jakby zupełnie nie miało znaczenia czy wstanę czy nie wstanę, czy zrobię coś, czy nie zrobię (ja pierdolę) higiena, jedzenie, praca, jedzenie, praca, palenie, proszki, sen. (Ja pierd…, kur..)."

"To be, kur..! or not to be!""Czy nie można tego zbierać po swoich ulubieńcach? Przecież to zaraza. Czym się różni gówność gówna psiego od gówna ludzkiego? A jak ja bym tak zaczął walić kupy po trawnikach, w piaskownicach i podcieniach, arkadach, sadzać stolce na betonach, chodnikach, srać na skwerach? Muszę kupić wiatrówkę!"

"Co za ponury absurd... Żeby o życiu decydować za młodu, kiedy jest się kretynem?"

W windzie:
"– No wsiada pan czy nie, na co pan czeka, okrętu się pan spodziewałeś?
– Na górę jedzie?
– A gdzie ma jechać? W bok?!"

 

[...]Albo też wcale nie płuczą ust po myciu zębów. To co oni robią z tą pastą, jedzą ją? Połykają, do kur.. nędzy, co z nią robią? Ja nawet gardło płuczę po myciu zębów. Opłukiwam."

"Boli mnie, gdy wyrzucam dodatki z gazety widząc oczami myśli padające lasy. Dom wyrzucam – dąb pada. Turystykę – lipa. Komunikaty – świerki jak zimowe kwiaty. Auto – moto – jak maszty upadają sosny. Supermarket – to modrzew, klon – nieruchomości. Mój komputer i buk się korzeniem nakrywa. A z każdym precz dodatkiem ich żywicą krwawię."

"Znowu drugi. Całe życie ciągle drugi. Nawet jak gdzieś pierwszy byłem, czułem się jak drugi, kur... W życiu wiecznym także drugi?"

"Gdy szykuje śniadanie, zwykle se o korkach słucham, jak tkwią te chu.. w tych jebanych autach."

"Odkąd mój umysł myśli i sięgam pamięcią, to te klapy zawsze opadały. A dlaczego? Bo przez dziesiątki lat jedni bezmyślni kretyni pod kierunkiem innych bezmyślnych kretynów umieszczają muszle klozetowe w pociągach tak blisko ściany, że klapa po podniesieniu nachylona jest ku muszli i puszczona musi opaść. Dziesiątki lat, Jezu Chryste przenajświętszy. A jeśli Polska to właśnie ta oszczana klapa?"

„Moja jest tylko racja i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza, że właśnie moja racja jest racja najmojsza!!!”

"- Czy byłby pan tak uprzejmy i pomógł mi zdjąć bagaże?
- Nie!
- Ooooo!
- Słucham!?
- Po prostu nie! Mi kto pomaga!?
- Jest pan mężczyzną chyba?
- Ale ja jestem za pełnym równouprawnieniem kobiet. Gorącym zwolennikiem jestem! A pani jest przecież w pełni równouprawnioną kobietą.
- Pan to za to nie jest chyba w pełni mężczyzną!
- Widzicie w nas mężczyzn w pełni, przypominacie sobie tylko wtedy, gdy trzeba wynieść śmieci, kontakt naprawić, zwolnić miejsce w tramwaju, autobusie. Nie jestem już w pełni mężczyzną, bo nie ma takiej potrzeby! Pani jest w pełni mężczyzną za to!"

Adaś i popychająca go kobieta.
„- Do kobiety inaczej sie odnoszę a nie do spychacza, który mnie spych popycha jak jakiś buldożer!
- Mężczyznę bym dotknęła, ale nie pana, wampira...
- Popycha mnie babsko jak przedmiot, rzecz jakąś, jeszcze mi krówką dziamga nad uchem!
- Wampir...
- Buldożer!
- Wampir...
- Panzerfaust!
- Wampir...
- Czołg!
- Wampir...
- T75!
- Wampir...
- Dziamgający czołg!
- Zwariowany wampir...”

„Gdy wieczorne zgasną zorze, zanim głowę do snu złożę, modlitwę moją zanoszę, Bogu Ojcu i Synowi. Do……lcie sąsiadowi! Dla siebie o nic nie proszę, tylko mu dosrajcie, proszę! Kto ja jestem? Polak mały! Mały, zawistny i podły! Jaki znak mój? Krwawe gały! Oto wznoszę swoje modły do Boga, Maryi i Syna! Zniszczcie tego s….ysyna! Mojego rodaka, sąsiada, tego wroga, tego gada! Żeby mu okradli garaż, żeby go zdradzała stara, żeby mu spalili sklep, żeby dostał cegłą w łeb, żeby mu się córka z czarnym i w ogóle, żeby miał marnie! Żeby miał AIDS-a i raka, oto modlitwa Polaka!„Nie spotkało mnie w życiu nic śmiesznego.”

MAS

Słowa kluczowe: dzień świra teksty nic śmiesznego baby są jakieś inne nic śmiesznego cytaty kawały adaś miauczyński

Baby są jakieś inne (14)

Plakat
Baby są jakieś inne  - Zdjęcie nr 2
Baby są jakieś inne  - Zdjęcie nr 3
Baby są jakieś inne  - Zdjęcie nr 4
Baby są jakieś inne  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
11 nagrody PISF
Znamy laureatów 11. Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Przyznano nagrody za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina.

Green Book
Mahershala Ali i Viggo Mortensen w filmie "Green Book" [WIDEO]

Nagroda na MFF w Toronto zwiastuje spore szanse na Oscary!

Urszula
Najwięksi bajkowi złoczyńcy

Bohaterowie kultowi i mniej znani, ludzie i zwierzęta. To właśnie czarne charaktery z bajek!

Polecamy
Serial internetowy "Rozmowy z Babcią" spodobał się w Azji
Serial internetowy "Rozmowy z Babcią" spodobał się w Azji

Polski miniserial internetowy z gatunku czarnej komedii został zaproszony na festiwal Kwebfest.

Nastolatki, przygoda i miłość. Zobacz najlepsze filmy na lato
Nastolatki, przygoda i miłość. Zobacz najlepsze filmy na lato

Te filmy wprowadzą was w klimat letniej przygody i słonecznych wakacji.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
11 nagrody PISF
Znamy laureatów 11. Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Przyznano nagrody za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina.

Green Book
Mahershala Ali i Viggo Mortensen w filmie "Green Book" [WIDEO]

Nagroda na MFF w Toronto zwiastuje spore szanse na Oscary!