Dzieje się - Kino

Na co do kina w weekend [Premiery]

2024-04-18 11:17:13

Od 19 kwietnia 2024 roku w repertuarach znajdziemy naprawdę bardzo interesujące nowości. Wśród premier kinowych tego tygodnia widzimy m. in. horror o młodej baletnicy, biografię Amy Winehouse, oparty na faktach dramat wojenny, koreański film akcji, dokument o niesamowitym rzeźbiarzu i coś dla najmłodszych. Sprawdźcie, na co iść do kina w weekend!

premiery kinowe 19 kwietnia"Back to Black. Historia Amy Winehouse", reż. Sam Taylor-Johnson, prod. Wielka Brytania/USA/Francja, czas trwania 122 min.

Amy Winehouse to jedna z największych artystek w historii, która sprzedała ponad 30 milionów płyt na całym świecie, a jej utwory w serwisach streamingowych generują dziś ponad 80 milionów odtworzeń miesięcznie. Słynny drugi album brytyjskiej artystki „Back to Black” z 2006 roku przyniósł jej światową sławę oraz 5 nagród Grammy, w tym Nagrodę Roku i Piosenkę Roku za hitowy singiel „Rehab”.

"Back to Black" skupi się na niezwykłym geniuszu, kreatywności i szczerości Amy, które towarzyszyły jej we wszystkim, co robiła. Film przedstawi muzyczną podróż artystki, która zabrała ją z szalonej i kolorowej londyńskiej ulicy Camden High Street lat 90-tych do międzynarodowej sławy - i z powrotem. Dowiemy się także, jaka jest cena sławy i poznamy perspektywę Amy.

Zobaczcie także: Wysyp celebrytów na premierze filmu o Amy Winehouse [FOTO]

"Abigail", reż. Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett, prod. USA/Irlandia, czas trwania 109 min.

12-letnia baletnica, która jest córką wpływowej postaci ze świata przestępczego zostaje porwana. Aby otrzymać okup w wysokości 50 milionów dolarów grupa przestępców musi pilnować dziewczynkę w odizolowanej rezydencji przez jedną noc. Okazuje się jednak, że porywacze znikają jeden po drugim i ku swemu rosnącemu przerażeniu odkrywają, że są zamknięci z wyjątkową dziewczynką.

"Duch", reż. Hae-yeong Lee, prod. Korea Południowa, czas trwania 133 min.

W 1933 roku Korea znajduje się pod brutalnym japońskim butem. Promykiem nadziei jest prężnie działający ruch oporu. Coraz bardziej zagrożone japońskie władze zbierają piątkę podejrzanych w ustronnym hotelu, aby ustalić kto jest nieuchwytnym Duchem, prominentną postacią w szeregach rebeliantów. Zaczyna się emocjonująca rozgrywka na śmierć i życie, w której nikt nie jest tym, za kogo się podaje. Czy uda się ustalić, kto jest Duchem? Czy Duch w ogóle istnieje? Opowieść, która zaczyna się jak typowy film szpiegowski, przemienia się w spektakularną i bardzo atrakcyjną historię o zapłacie za krzywdy.

"Anselm", reż. Wim Wenders, prod. Niemcy/Francja/Włochy, czas trwania 93 min.

Filmowy portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera jest jak jego wielkoformatowe rzeźby – choć monumentalny, nie porzuca ludzkiej perspektywy. Po pamiętnej "Pinie" Wim Wenders proponuje kolejne immersyjne doświadczenie filmowe, dzięki któremu możemy wkroczyć do świata twórcy i jego dzieł. Fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i imponujące ujęcia z gigantycznej pracowni pod Paryżem składają się na zniuansowany obraz człowieka walczącego z powojenną zbiorową amnezją. Urodzony w 1945 roku Kiefer, uczeń Josepha Beuysa, upomina się w swoich pracach o pamięć trudnej przeszłości Niemiec, podobnie jak Heinrich Böll w literaturze.

Wenders wędruje z kamerą po ogromnym terenie we francuskim Barjac – studiu artystycznym, a zarazem ulegającej entropii wystawie. Konstrukcja i rozpad, mit i konkret, świadectwo i zanik – te ambiwalentne fascynacje widać w tworzonych przez Kiefera obiektach: kilkupiętrowych betonowych wieżach czy podziemnych tunelach. Jednocześnie reżyser pozwala sobie na czuły filmowy gest – spotkanie małego Anselma (w tej roli kuzyn Wendersa) z uznanym artystą.

"Przysięga Ireny", reż. Louise Archambault, prod. Kanada/Polska, czas trwania 120 min.

Trwa II wojna światowa. 19-letnia Irena (Sophie Nélisse) w wojennej zawierusze traci kontakt z rodziną. Siłą zostaje zmuszona do niewolniczej pracy w niemieckiej fabryce amunicji. Jej sytuacja polepsza się, gdy zwraca na nią uwagę Rugemer – major SS (Dougray Scott). Zafascynowany rezolutną dziewczyną mężczyzna zauważa, że pracuje ona ponad swoje siły i awansuje ją w strukturze fabryki. Irena przejmuje nowe obowiązki w kuchni, a później także dostaje za zadanie zarządzanie szwalnią, w której pracuje kilkunastu Żydów.

Bohaterce udaje się podsłuchać rozmowę Niemców, z której dowiaduje się o planach likwidacji pobliskiego getta i postanawia znaleźć sposób na to, by ocalić podlegających jej robotników. Wkrótce rozwiązanie sytuacji pojawia się samo – młoda Polka otrzymuje propozycję pracy w roli gosposi w posiadłości Rugemera. Irena postanawia wykorzystać zaufanie pracodawcy i ukryć w jego domu Żydów pracujących wcześniej w szwalni. Konspiracja nie trwa jednak długo. Rugemer odkrywa tajemnicę Ireny i stawia jej trudne do zaakceptowania ultimatum.

"Latanie dla początkujących", reż. Hafsteinn Gunnar Sigurdsson, prod. Islandia/Wielka Brytania/Niemcy, czas trwania 97 min.

Grupa nieznajomych bierze udział w ekskluzywnym kursie, który ma im pomóc uporać się ze strachem przed lataniem. Ich ostatnim zadaniem jest lot z Londynu na Islandię, podczas którego nic nie idzie zgodnie z planem. Sytuacja dodatkowo się pogarsza, gdy w wyniku nadchodzącej burzy śnieżnej, uczestnicy kursu są zmuszeni do pozostania w oddalonym od lotniska hotelu. Narastające z każdą godziną zmęczenie i frustracja doprowadzają ich na skraj wytrzymałości. Czy uda im się uporać z własnymi demonami i znaleźć sposób na powrót do domu?

"Spadająca gwiazda", reż. Dominique Abel/Fiona Gordon, prod. Francja/Belgia, czas trwania 98 min.

W młodości Boris był aktywistą, odpowiedzialnym za głośny atak bombowy, o którym rozpisywały się media. Po latach zaszył się w tytułowej knajpie, gdzie pracuje jako barman. Jeżeli liczył, że dzięki temu łatwo będzie mu zapomnieć o kłopotliwej przeszłości, to grubo się mylił. Wszystko za sprawą uzbrojonego tajemniczego mężczyzny, który pewnej nocy pojawia się w barze. Dobrze wie, kim jest Boris, co więcej, pała żądzą zemsty. Z konfrontacji ostatecznie niewiele wtedy wychodzi, ale bohater ma świadomość, że od tego momentu musi się mieć na baczności. Jego przykrywka została właśnie zdemaskowana.

Rozwiązaniem wydaje się wyjazd z miasta, ale zupełnym przypadkiem Boris trafia na Doma, którego główną zaletą jest to, że wygląda tak jak on. Wraz z partnerką bohatera Kayoko oraz ich przyjacielem Timem planują intrygę, mającą wywieść w pole wszystkich, którzy obrali sobie za cel Borisa. Czy ich plan wypali?

"WinEverything", reż. Janusz Osiński, prod. Polska, czas trwania 85 min.

Film opowiada o wyjątkowych ludziach, dla których triathlon to coś więcej niż sport. Twórcy filmu przez dwa i pół roku jeździli po świecie z kamerą za szóstką triathlonistów. Podglądali, jak trenują i z czym się zmagają na co dzień. Wśród sportowców znajdują się profesjonaliści: Agnieszka Jerzyk i Robert Wilkowiecki, jeden zawodnik startujący na dystansach kwalifikowanych, to Mateusz Głuszkowski, oraz trzej zawodnicy startujący jako amatorzy: Agnieszka Nowak, Małgorzata Nowak oraz Łukasz Szałkowski.

Dzięki tej produkcji widzowie w Polsce i na całym świecie będą mieli okazję dowiedzieć się, co dzieje się za kulisami tego elitarnego sportu, jak uprawiają go profesjonaliści oraz amatorzy. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w tym roku obchodzimy 40 rocznicę pierwszego oficjalnego polskiego triathlonu, który odbył się w stolicy Wielkopolski - Poznaniu.

"Podróż do Krainy Jutra", reż. Peter Budinsky, prod. Słowacja/Belgia/Czechy, czas trwania 85 min.

10-letni Riki ucieka z domu po tajemniczym sygnale alarmowym, wysyłanym przez dziwny, błyszczący kamień. Okazuje się, że kamień jest magiczny i przenosi zdezorientowanego Rikiego do zapierającego dech w piersiach, równoległego świata. Kraina Jutra to miejsce, gdzie zwierzęta mówią, maszyny żyją w zgodzie z przyrodą, a wszędzie jest pięknie i zielono. Lśniący kamień prosi Rikiego o ochronę. Wygląda na to, że wszyscy pragną go zdobyć, ponieważ to on zapewnia szczęście Krainie Jutra. Riki ma trudną misję. Towarzyszymy mu w pełnej przygód, niebezpieczeństw, humoru i kolorów podróży, której celem jest umieszczenie magicznego kamienia na swoim miejscu. Wtedy Riki będzie mógł wrócić do domu.

Zebrał: MD

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: 19-21 kwietnia 2024, filmy, nowości, zapowiedzi, repertuar

Back to Black. Historia Amy Winehouse - premiera w Warszawie (38)

Back to Black. Historia Amy Winehouse - premiera w Warszawie  - Zdjęcie nr 1
Back to Black. Historia Amy Winehouse - premiera w Warszawie  - Zdjęcie nr 2
Back to Black. Historia Amy Winehouse - premiera w Warszawie  - Zdjęcie nr 3
Back to Black. Historia Amy Winehouse - premiera w Warszawie  - Zdjęcie nr 4
Back to Black. Historia Amy Winehouse - premiera w Warszawie  - Zdjęcie nr 5

Abigail - zdjęcia z filmu (12)

Abigail - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Abigail - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Abigail - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Abigail - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Abigail - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5

Przysięga  Ireny - zdjęcia z filmu (19)

Przysięga  Ireny - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Przysięga  Ireny - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Przysięga  Ireny - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Przysięga  Ireny - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Przysięga  Ireny - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Exit - film 2019
"Exit" - koreańska komedia sensacyjna wkrótce w kinach [WIDEO]

W roli głównej występuje koreańska idolka Yoona - była członkini K-popowego zespołu Girl's Generation.

John Wick / Matrix
Twórcy "Johna Wicka" pomagają przy nowym "Matrixie"

David Leitch i Chad Stahelski współpracują z Laną Wachowski.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Lee film 2024
Kate Winslet jako fotoreporterka wojenna "Lee" Miller [WIDEO]

Biograficzny film z laureatką Oscara ma już pierwszy teaser!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!