Dzieje się - Kino

INF 2008. Nominacje do Offowego Odkrycia Roku

2009-01-12 12:06:58

 Zakończyło się głosowanie na nominacje w 9. edycji Internetowych Nagród Filmowych. Czytelnicy Stopklatki mogli wskazać swoich faworytów w 13 kategoriach, redakcja Telewizji Kino Polska wybrała nominacje w 14. kategorii - Offowe Odkrycie Roku. Dziś przedstawiamy filmy i twórców, którzy ubiegają się o to właśnie wyróżnienie. 13 stycznia na naszej stronie poznacie nominacje we wszystkich kategoriach oraz rozpocznie się oficjalnie głosowanie w II etapie Internetowych Nagród Filmowych.

O wyborze nominacji do OFFowego Odkrycia Roku tak pisze w imieniu redakcji telewizji Kino Polska Paweł Galiński:

- W tym roku wybierając nominacje do OFFowego Odkrycia Roku nie mieliśmy łatwego zadania. Polskie kino niezależne kojarzy się widzom zazwyczaj z krótkimi filmikami, często wygłupami czy parodiami, zdarza się, że pierwszymi wprawkami początkujących filmowców amatorów. Czasem te pierwsze próby potrafią olśnić - tak było z filmami, które nominowaliśmy w poprzednich edycja konkursu. W 2007 roku zwyciężyli Sebastian Łukaszuk i Piotr Ludwik - autorzy zabawnej krótkiej animacji "Nie rób drugiemu co tobie niemiłe". Tegoroczny Konkurs Kina Niezależnego na festiwalu w Gdyni wygrał nominowany do zeszłorocznej nagrody Maciej Buchwald ze swoim dwudziestominutowym debiutanckim filmem "Nie ma o czym milczeć".

W tym roku w kinie niezależnym zaobserwować można było jednak nowe zjawisko. Ci którzy jeszcze przed paru laty stawiali swoje pierwsze kroki kręcąc kilkunastominutowe produkcje teraz postanowili zrobić wielki krok naprzód - zaprezentowali swoje pełnometrażowe lub średniometrażowe debiuty. Oczywiści pełnometrażowe produkcje offowcy prezentowali już wcześniej - warto tu wspomnieć Piotra Matwiejczyka, który co roku prezentuje co najmniej jedną długą fabułę, czy Abelarda Gizę autora wielokrotnie nagradzanych filmów "Towar" i "W stepie szerokim". W tym roku jednak nastąpił wysyp niezależnych długich produkcji. Krzysztof Jankowski (w zeszłym roku nominowany do nagrody za 20 minutowy "Tor") pokazał półtoragodzinny film "Ego", Adam Uryniak zaprezentował godzinną "Martę" (film znakomicie oglądał się na antenie telewizji Kino Polska), na wybrzeżu powstał dwugodzinny thriller "Dla Ciebie i Ognia". Są to filmy, które trwają od 40 minut do pełnych 90 i więcej minut - ale, co ważniejsze, oparte są na trzymających w napięciu i dopracowanych scenariuszach, znakomicie zrealizowane.

Postanowiliśmy zatem tym razem nominować do nagrody OFFowe Okrycie Roku 2008 twórców, którzy prezentując swoje średnio- i pełnometrażowe debiuty udowodnili, że gotowi są by robić prawdziwe Kino, potrafią opowiadać ciekawe, współczesne historie w formie dostępnej do tej pory głównie dla profesjonalistów.

Nominacje w kategorii OFFOWE ODKRYCIE ROKU otrzymały:

"Dla Ciebie i Ognia" reż. Mateusz Jemioł i Tomasz Zasada
"Ego" reż. Krzysztof Jankowski
"Marta" reż. Adam Uryniak
"Rubinowe gody" reż. Andrzej Mańkowski
"Small spaces" reż. Jarek Czarnecki (Flamingo Elvin)

Nagrodą dla zwycięzcy - zdobywcy tytułu OFFOWE ODKRYCIE ROKU - jest statuetka Kino Polska i opieka medialna telewizji przez cały 2009 rok.


Szczegółowe informacje o nominowanych filmach i ich twórcach:

"Dla Ciebie i Ognia"
Reżyseria: Jemioł Mateusz, Zasada Tomasz
Scenariusz: Jemioł Mateusz, Zasada Tomasz
Zdjęcia: Zasada Tomasz
Muzyka: Wasilewski Michał
Montaż: Jemioł Mateusz
Obsada: Chołka Michał, Regent Gosia, Jakubowski Łukasz, Adamska Karolina, Richter Marek, Śledź Andrzej, Matuszewski Krzysztof

Opis: Młody dziennikarz szykuje prasową prowokację wobec znanego księdza. Nie przejmuje się dowodami, te zawsze można spreparować - liczy się sensacyjny tytuł i kolejny duży krok w drodze na sam szczyt. Tym razem jednak przesadza! Tuż po aresztowaniu niewinnego księdza zaczyna dostawać tajemnicze listy sugerujące, że dziewczyna, z którą ma zamiar się pobrać nie jest tym za kogo się podaje. Młody dziennikarz zaczyna kolejne śledztwo - ale tym razem szuka prawdy.

Mateusz Jemioł i Tomasz Zasada
Mateusz Jemioł (ur. 1984) i Tomasz Zasada (ur. 1983) - pierwszy studiuje informatykę na Politechnice Gdańskiej, drugi jest już absolwentem tej uczelni. Obaj są założycielami niezależnej Wytwórni Filmowej "Kalina". Na koncie mają kilkanaście krótszych produkcji offowych. W 2008 roku powstał ich pełnometrażowy thriller "Dla Ciebie i Ognia". To ten film uznają za swój filmowy debiut - wcześniejsze filmy były dla nich formą zabawy z kamerą, którą traktowali jako sposób na szkolenie warsztatu filmowego. "Dla Ciebie i Ognia" prezentowane było na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w ramach Konkursu Kina Niezależnego. Film otrzymał wyróżnienie za sprawna realizację. Za film "Dla Ciebie i Ognia" Tomasz Jemioł i Mateusz Zasada nominowani zostali do nagrody "OFFowe odkrycie roku 2008".

"Ego"
Reżyseria: Jankowski Krzysztof
Scenariusz: Kowalewicz Dawid, Jankowski Krzysztof
Zdjęcia: Czajkowski Marcin, Gutowski Michał
Montaż: Gutowski Michał, Jankowski Krzysztof
Obsada: Ruciński Modest, Aleksandrowicz-Krasko Jasiek, Sienkiewicz Agnieszka, Ciołkosz Paweł, Suszyńska Milena

Opis: Drogi dwóch głównych bohaterów, Karola i Marcina, przecinają się w pozornie przypadkowy sposób. Każdy z nich jest jednak kimś w swoim środowisku i nie zamierza ustąpić, przez co ich rywalizacja przybiera coraz poważniejszy ton. Do czego może doprowadzić wybujałe ego, chorobliwa ambicja i nieustępliwość?

Krzysztof Jankowski
Krzysztof Jankowski - pochodzi z Elbląga, młody reżyser i scenarzysta, absolwent warszawskiej Akademii Filmu i Telewizji. Wraz z przyjaciółmi założył niezależna grupę filmową "Ex Nihil Studio". Ma na koncie trzy krótkometrażowe fabuły, w tym wielokrotnie nagradzane: "Dwóch ludzi z kasą" i "Tor". W 2008 roku zaprezentował swój pełnometrażowy ale niezależny debiut fabularny - "Ego". Za ten właśnie film Krzysztof Jankowski został nominowany do nagrody "OFFowe odkrycie roku 2008".

"Marta"
Reżyseria: Uryniak Adam
Scenariusz: Bielańska Olga
Zdjęcia: Michalik Artur
Muzyka: Musiał Mateusz, Zacharski Wojciech, Górniak Leszek
Montaż: Uryniak Adam
Obsada: Rodobolska Aleksandra, Bursa Łukasz, Jakóbek Piotr, Michalik Artur, Uryniak Marta, Szymuś Katarzyna, Mazur Aleksander, Sosnowska Kamila, Bryg Jeremiasz

Opis: Marta marzy o prawdziwej miłości - ale jak tu szukać chłopaka, gdy cały czas poświęca się na znalezienie pracy? O tym jak miłosne podchody mogą skomplikować relacje między przyjaciółmi, i o tym, by nie ufać pierwszemu wrażeniu. Pełnometrażowy niezależny debiut Adama Uryniaka, członka krakowskiej grupy filmowej Butcher's Films.

Adam Uryniak
Adam Uryniak, ur. w 1983 roku w Rzeszowie. Jest absolwentem filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i członkiem krakowskiej grupy filmowej Butcher's Films. Jego filmografia liczy kilkanaście filmów. Reżyserował m.in.: "Kobiety" na podstawie opowiadań Charlesa Bukowskiego i kryminał "Zabójstwo Romana Kowalskiego". Jego filmy pełne są humoru i zabawy konwencjami. Często występuje jako aktor w produkcjach swoich przyjaciół i we własnych filmach. W 2008 roku powstał jego prawie pełnometrażowy (55 minut) debiut fabularny "Marta". Za ten film Adam Uryniak został nominowany do nagrody "OFFowe odkrycie roku 2008".

"Rubinowe gody"
Reżyseria: Mańkowski Andrzej
Scenariusz: Mańkowski Andrzej
Zdjęcia: Mańkowski Andrzej
Muzyka: Stroynowski Tomasz
Montaż: Łukasz Drobnik, Tomasz Dęga
Obsada: Adamczyk Karolina, Kazimierz-Trela Adam, Piechota Karolin, Smagacki Bogdan, Kowalik Tomira, Ishigawa Kei, Goetel Elżbieta, Maconi Killion, Olszewski Zbigniew

Opis: "Rubinowe gody" to komedia obyczajowa, której bohaterami są: Anka - mistrz karate, jej mąż Mundek - świetny pianista oraz mieszkający nad nimi emeryt - Kazimierz. Czy idealne wyobrażenia na temat wspólnego życia mogą ocaleć pod naporem problemów dnia codziennego? Jak wiele trzeba poświęcić, by trwać w stałym związku z drugim człowiekiem? Film Andrzeja Mańkowskiego przynosi propozycje odpowiedzi na te pytania.

Andrzej Mańkowski
Andrzej Mańkowski ur. w 1973 r. w Bydgoszczy. Reżyser, scenarzysta, producent filmowy, menedżer kultury. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku (1998); studiował również w Podyplomowym Studium Scenariuszowym przy PWSFTviT w Łodzi (2000 - 2002). Na co dzień szef Studia Filmowego HARPOON FILMS działającego w Gdyni w ramach Wydawnictwa Pedagogicznego OPERON i Fundacji Instytut Promocji Edukacji; także właściciel firmy producenckiej BIAŁY SMOK Production. W 2008 roku powstał jego 40 min. niezależny debiut fabularny "Rubinowe gody". Za ten film Andrzej Mańkowski nominowany został do nagrody "OFFowe odkrycie roku 2008".

"Small spaces"
Reżyseria: Czarnecki Jarek (Flamingo Elvin)
Scenariusz: Czarnecki Jarek (Flamingo Elvin)
Zdjęcia: Czarnecki Jarek (Flamingo Elvin)
Montaż: Czarnecki Jarek (Flamingo Elvin)

Opis: Na czym polega sztuka jazzowej improwizacji? Jaka jest kondycja naszego Jazzu - czy Polacy są w stanie zagrać coś nowego czy w kółko odgrywają stare standardy? Wokół tych tematów krąży w swoim filmie "Small spaces" niezależny dokumentalista Jarek Czarnecki. Oprócz wypowiedzi artystów - występują m.in.: Jim Black, Ravi Coltrane, Irek Wojtczak, Wojciech Mazolewski, Jacek Staniszewski, Brad Shepik, Mark Helias, Ralph Alessi, Tymon Tymański; w filmie znalazły się również fragmenty ich występów co daje okazję do posłuchania naprawdę dobrej muzyki.

Jarek Czarnecki (Elvin Flamingo)
Jarek Czarnecki (Elvin Flamingo) - artysta, reżyser, filmowiec, grafik i muzyk. Urodzony w 1967 roku w Pelplinie. Na stałe mieszka w Sopocie. Z wykształcenia grafik - w roku 2004 obronił dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale Malarstwa i Grafiki. Film to dla niego pasja i hobby. Ma na swoim koncie kilka ciekawych filmowych produkcji niezależnych m.in.: inspirowaną dramatem Rolanda Topora fabułę "The Joiner's Baby" z 2004 roku i dokument przedstawiający podróż dwóch motocyklistów przez Republikę Południowej Afryki - "Mama Africa" z roku 2006. Twórca grupy "Onion Centre Club" (2001), współtwórca muzyki do prozy Andrzeja Stasiuka - wspólnie z Mikołajem Trzaską (2002), współtwórca Manifestu Absurdyzmu - wspólnie z Andrzejem Nadgrabskim (2003), założyciel grupy "A Taste of Honey" (2004). W 2008 roku podczas warsztatów muzycznych zorganizowanych w ramach 3. Śląskiego Festiwalu Jazzowego nakręcił 40 minutowy dokument "Small spaces" - film o trudnej sztuce jazzowej improwizacji i o środowisku polskiego jazzu. Za ten film nominowany został do nagrody "Offowe odkrycie roku 2008".

Internetowe Nagrody Filmowe przyznane zostaną po raz 9. W dwuetapowym głosowaniu czytelnicy Stopklatki i widzowie telewizji Kino Polska wybiorą laureatów w 14 kategoriach. Są to:

- film,
- film polski,
- film animowany,
- aktorka,
- aktor,
- wydarzenie filmowe,
- scena filmowa,
- muzyka,
- serial telewizyjny,
- oficjalna polska strona filmu,
- czarny charakter,
- najlepsze wydawnictwo DVD,
- najgorszy film
- offowe odkrycie roku

Jutro 13 stycznia poznamy nominacje we wszystkich kategoriach. Wtedy też rozpocznie się II etap Internetowych Nagród Filmowych, w którym czytelnicy Stopklatki i widzowie Telewizji Kino Polska wskażą swoich faworytów. Głosować można do 11 lutego. 13 lutego poznamy laureatów Internetowych Nagród Filmowych 2008.

Spośród osób, które zagłosują, rozlosowanych zostanie ponad 200 nagród, w tym konsole PLAYSTATION 3 i przenośne odtwarzacze multimedialne VEDIA. Sponsorami głównymi są Allegro.pl i VEDIA, nagrody ufundowali również: Gutek Film, Monolith Video, SPI Video, CD Projekt dzieciom, Vision, Kino Świat, Filmowe Wydawnictwo Wojciech Marzec, Aliens Group. Współorganizatorem plebiscytu jest telewizja Kino Polska, patronami medialnymi zaś: Gazeta.pl, dlaStudenta.pl, Moje Miasto, Polskie Radio Euro, infoludek.pl oraz e-konkursy.com.

Zapraszamy na stronę: www.stopklatka.pl/inf  

Słowa kluczowe: offowe odkrycie roku nomiacje stopklatka internetowa nagroda roku inf 2009
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

MÃłj syn Ezra
Bobby Cannavale, Robert De Niro i Rose Byrne w dramacie "Mój syn Ezra" [WIDEO]

To pełna serca i humoru opowieść o sile ojcowskiej miłości.

Polecamy
Zołza, Małgorzata KoÅźuchowska
Małgorzata Kożuchowska to "Zołza" w komedii Ilony Łepkowskiej i Tomasza Koneckiego [WIDEO]

Od początku pracy nad tym pomysłem wiedziałam, że Małgosia jest wymarzoną aktorką do głównej roli - mówi Ilona Łepkowska.

Jan Komasa
Jan Komasa: Nie zajmuję stanowiska. Robię filmy [Wywiad]

Od zawsze mnie interesują historie o ludziach, którzy są poza nawiasem - mówi reżyser.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kos film
Nagradzany "Kos" jest już online. Gdzie oglądać?

To zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskich Nagród Filmowych Orły 2024.

Iryna Kudashova, Smak wolności
"Smak Wolności" - ukraińska komedia kulinarna fantasy wkrótce w Polsce [WIDEO]

Czy taki miks gatunkowy będzie zjadliwy? Zobaczcie zwiastun!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!