Dzieje się - Kino

Filmy podobne do "Jokera" - zestawienie produkcji, które warto obejrzeć

2019-11-25 11:44:41

Joker to film, który bez wątpienia zrobił w 2019 roku ogromne zamieszanie. Kontrowersje przed premierą, rozstrzał pomiędzy ocenami recenzentów i publiki, a na koniec wielki sukces finansowy i stanie się symbolem wolnościowych manifestacji na całym świecie. Po seansie, wielu widzów mogło zapragnąć ambitnego kina w podobnym stylu. O ile nie jest trudno obejrzeć jakiś dobry film, o tyle znalezienie czegoś podobnego do Jokera może już nie być takie proste… dlatego właśnie przychodzimy z pomocą by polecić Wam kilka produkcji! Oto filmy podobne do Jokera.

Joker tańczy na schodach

Czym inspirowali się twórcy Jokera?

Szukając filmów jak Joker, najlepiej będzie sięgnąć po produkcje, wykorzystujące podobne motywy. Nie sposób tutaj nie wskazać chociażby takiego filmu jak Taksówkarz, w reżyserii Martina Scorsese. Taxi Driver to historia, w której cierpiący na bezsenność główny bohater, po powrocie z wojny w wietnamie i zetknięciu się z rzeczywistością i ludźmi zamieszkującymi jego kraj, zaczyna przechodzić przemianę i chce na własną rękę coś zmienić i rozprawić się z zepsutą częścią społeczeństwa… Brzmi znajomo?

Kolejną oczywistą inspiracja dla Jokera wydaje się też być inny film Scorsese - Król Komedii. Jest to produkcja o wiele lżejsza od Taksówkarza i Jokera, jednak pojawia się w niej wiele motywów obecnych również w Jokerze. W The King of Comedy, główny bohater to starający się zwrócić na siebie uwagę, aspirujący komik mieszkający z matką. Całe dnie spędza on na wyobrażaniu sobie scenek ze swoimi idolami, w których jest już ich dobrym przyjacielem i szlifowaniu swoich umiejętności komediowych. Zmęczony tym, jak bardzo jest ignorowany, stwierdza, że lepiej być królem przez jedną noc niż nikim przez całe życie i zaczyna planować coś dużego, co zostanie nadane w telewizji… chyba też skądś to znamy, prawda?

Tym co jeszcze łączy obydwa filmy jest Robert de Niro. W Królu Komedii i Taksówkarzu odgrywa on główną rolę, natomiast w Jokerze wcielił się w Murray’a Franklina - jedną z najbardziej istotnych postaci w filmie. Charakter jego ról w każdym z tych filmów tworzy naprawdę ciekawe zestawienie, a casting de Niro właśnie do tej roli w Jokerze nie wydaje się przypadkowy.

Kadr z filmu Król Komedii i Taksówkarz

fot. Król Komedii i Taksówkarz.

Filmy z Joaquinem Phoenixem

Jednym z najjaśniejszych punktów Jokera był występ aktora, który wcielił się w główną rolę. Joaquin Phoenix skradł show, dostarczając nam jeden z najlepszych występów aktorskich ostatnich lat, jednak to nie pierwszy raz, gdy zachwycił publiczność swoim talentem.

Na pewno każdy zna jego świetną, ale nie kojarzącą się najprzyjemniej rolę w Gladiatorze, jednak temu filmowi raczej daleko klimatem do Jokera. Nie traćcie jednak nadziei, bo ktoś chcący produkcji poruszającej ciekawe i trudne tematy związane z życiem oraz zagłębiającej się w psychikę głównego bohatera na pewno nie zawiedzie się oglądając Joaquina w innych rolach!

Na uwagę zasługuje tutaj szczególnie film Mistrz. Phoenix gra w nim niepotrafiącego się odnaleźć człowieka, który dopiero co zakończył służbę w wojsku. Bohater zaczyna znajdować oparcie w charyzmatycznym religijnym przywódcy, który staje się dla niego wzorem. Mocno nakreślone postacie i skomplikowana psychologia z pewnością nie zawiodą osób poszukujących czegoś ciekawego.

Jeżeli chodzi o gęsty klimat, jaki możemy poczuć w Jokerze, dobrze będzie przywołać Nigdy cię tu nie było. Co prawda sam Phoenix nie odzywa się w filmie zbyt dużo, ale nie musi - co ma pokazać, to pokazuje bez słów. Jako były członek oddziałów specjalnych, człowiek stale żyjący traumami z przeszłości musi odnaleźć pewną nastolatkę, co jest też dla niego okazją, by uratować samego siebie.

Jednym z największych popisów Joaquina jest też bez wątpienia film Ona. Romans człowieka ze sztuczną inteligencją, to jak systemy operacyjne wpłyną na społeczeństwo przyszłości to bardzo ciekawe tematy, z którymi film radzi sobie świetnie, a oprócz tego dostarcza nam bardzo wiele materiału do własnych przemyśleń i interpretacji całej historii. Zaś sama rola Phoenixa i innych aktorów, jedynie dopełnia to wspaniałe dzieło i pozwala zobaczyć Joaquina w nieco mniej hardcore'owym wydaniu.

Kadr z filmu Mistrz i Ona

fot. Mistrz i Ona.

Filmy od twórców Jokera

Todd Phillips to reżyser, który zasłynął teraz już niesławną trylogią Kac Vegas. Osoby, które już znają Hangover mogą być zaskoczone, że twórca komedii stworzył coś tak poważnego jak Joker. O ile próżno szukać w jego pozostałych dziełach równie trudnych tematów jak w jego najnowszej produkcji, o tyle wciąż są to filmy świetnie wykonane filmy warte uwagi. Talent reżysera mogliśmy poznać jeszcze przy okazji filmu Rekiny Wojny, czarnej komedii opowiadającej o handlarzach bronią. Odrobina szaleństwa po seansie Jokera w zasadzie nie brzmi źle!

Dramaty psychologiczne

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że Joker to film bardzo mocno skupiony na głównym bohaterze, jego psychice i funkcjonowaniu w społeczeństwie. Podobne podejście możemy zaobserwować w na dużym ekranie dosyć często - z różnym skutkiem, ale często. Ciekawym, choć nieoczywistym na pierwszy rzut oka przykładem, może być Ostatnia rodzina. Film o familii Beksińskich, gdzie jednym z głównych wątków jest postępująca choroba psychiczna Tomasza, świetnie wpisuje się w historię o upadku i skomplikowanych ludziach oraz relacjach między nimi.

Dobrze też będzie na chwilę wrócić do klasyki, jaką bez wątpienia jest Podziemny krąg. Człowiek zmęczony i stłamszony przez swoją rolę w społeczeństwie odnajduje nowy, brutalny sposób na życie... tak, to na pewno coś na co warto zwrócić uwagę! Jest też jeszcze Szósty zmysł, o którym lepiej nie mówić nic ponad to, że osoby po seansie Jokera z pewnością znajdą to jeden podobny motyw... oraz świetny wątek związany z ludzką psychiką.

Zapraszamy też do sprawdzenia naszego zestawienia: najlepsze filmy psychologiczne>>

kadr z filmu Ostatnia rodzina i Kac Vegas

fot.Ostatnia rodzina i Kac Vegas.

Inne wcielenia Jokera

Ikoniczny wróg Batmana ma wiele twarzy. Wersja Joaquina Phoenixa aktualnie cieszy się chyba największą popularnością, ale nie zapomnijmy, że to kreacja Heatha Ledgera w Mrocznym Rycerzu została nagrodzona Oscarem. Film sam w sobie był pewną rewolucją i zapoczątkował nowe, znacznie bardziej poważne podejście do filmów superbohaterskich.

Kolejnym wartym uwagi Jokerem jest też ten, którego przygotował Jack Nicholson. Jego występ w Batmanie "u boku" (czy też raczej - "na przeciw") Michaela Keatona zagwarantował mu miejsce w pamięci fanów i status jedego z najlepszych Jokerów. A skoro został wspomniany Pan Keaton, to warto też przypomnieć o innym filmie wartym uwagi, gdzie wątek superbohaterstwa został ugryziony z nieco innej strony - Birdman.

Jest też oczywiście Jared Leto w Legionie Samobójców. Ciężko nazwać tę kreację udaną, choć najpewniej niewiele w tym winy samego aktora - zagrał co miał zagrać. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to jeden z najbardziej specyficznych Jokerów, którego warto znać chociażby dla porównania.

kadry z filmów Mroczny Rycerz i Batman

for. Mroczny rycerz i Batman.

KSK

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Filmy jak Joker, Joaquin Phoenix, Todd Philips, Martin Scorsese, Dramaty, Psychologiczne
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
XI edycja projektu Prawie Kino
Kamila Kamińska i Mateusz Banasiuk gośćmi 11. edycji studenckiego projektu Prawie Kino

Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zaprasza na wydarzenie online!

Matrix Zmartwychwstania
Są już bilety na "Matrix Zmartwychwstania"

Ruszyła przedsprzedaż biletów na czwartą część popularnej serii.

Polecamy
The Ring
Najlepsze horrory o dzieciach

Poznaj ciekawe filmy o strasznych dzieciach.

John Wick 3 - Keanu Reeves
"John Wick 3": zobacz making of i dwie sceny z filmu [WIDEO]

Keanu Reeves i twórcy omawiają realizację scen akcji w filmie.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
XI edycja projektu Prawie Kino
Kamila Kamińska i Mateusz Banasiuk gośćmi 11. edycji studenckiego projektu Prawie Kino

Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zaprasza na wydarzenie online!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!