Dzieje się - Kino

Filmy dla dzieci na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym

2020-06-01 10:42:05

Wzorem lat ubiegłych, w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego nie brakuje filmów dla dzieci i młodzieży. Wśród nich filmy dla maluchów i dla nastolatków oraz warsztaty w formule online. Dzięki wsparciu partnera festiwalu, PGE Energia Ciepła, wszystkie wydarzenia w ramach cyklu Kids&Youth. Kino dla młodychbezpłatne.

Sonia - film 60. KFFDla dzieci w wieku 6+

Na najmłodszych czekają dwa seanse. Polsko-łotewska animacja “Jakub, Mimmi i gadające psy” w reżyserii Edmundsa Jansonsa to wzruszająca historia o wspólnej walce dzieci i psów o ukochany park i utraconego przyjaciela. Pełnometrażowa fabuła “Sonia” (reż. Catti Edfeldt) to z kolei adaptacja książki Pii Lindenbaum, która opowiada o niezwykłych i trochę magicznych przygodach siedmioletniej Sonii, która po raz pierwszy nocuje poza domem u swojej koleżanki.

Dla dzieci w wieku 10+

Dla nieco starszych dzieciaków - duński pełnometrażowy film fabularny “Jestem William” (reż. Jonas Elmer). Tytułowy William to zwyczajny, ułożony chłopiec, który uważa, że ma w życiu pecha. Mama przebywa w szpitalu i nie może się nim opiekować, więc William trafia do innego miasteczka, pod skrzydła wuja Nilsa. W nowym miejscu zaczepia go trójka łobuzów, a wujek wpada w poważne tarapaty: ma olbrzymi dług u groźnego gangstera i musi go natychmiast spłacić. Sytuacja bez wyjścia? Nie! Los daje chłopcu wskazówki, trzeba je tylko zauważyć, by szczęście złapać za nogi. Niezwykła przygoda w małym miasteczku, z odrobiną gangsterskiego dreszczyku i małym-wielkim bohaterem, który odkrywa swoją siłę.

Dla młodzieży w wieku 16+

Po raz pierwszy festiwal proponuje tak bogaty program filmowy dla młodzieży. “Dzień Babci” Ewy Ślusarczyk to dokument, którego bohaterką jest 83-letnia Babcia Krysia, poznająca od pewnego czasu tajniki mediów społecznościowych. Film jest refleksją na temat relacji międzyludzkich w czasach smartfonów i mediów społecznościowych. Krótki dokument “U babci” (reż. Milena Mądra) to opowieść o relacjach właśnie. Ukazuje historię wyjątkowej bliskości babci i wnuczki, mimo fizycznych ograniczeń. Starsza kobieta i niepełnosprawna dziewięcioletnia dziewczynka wiodą pozornie nieskomplikowane życie, odnajdując przyjemność w każdej czynności.

Bohaterką dokumentu “Jej obraz” Olgi Papacz jest Alina która każdego dnia podróżuje pomiędzy dwoma zupełnie odległymi światami. Film porusza temat ciałopozytywności i pokazuje, jak różne role możemy odgrywać, przebywając w odmiennych środowiskach. Tytułowa bohaterka filmu “Julia nad morzem” (reż. Mariusz Rusiński) samotnie spędza swoje letnie wakacje nad morzem. Używając Tindera, spotyka się z różnymi ludźmi - niektórzy są natrętni, z innymi czuje się niezręcznie, ale może wśród nowo poznanych osób znajdzie się ktoś godny zaufania? O tym wszystkim twórcy opowiadają z mieszaniną czułości i ironii.

W krótkometrażowym dokumencie “Lola” (reż. Zuzanna Woźniczka) poznajemy Karola, który utożsamia się z damską wersją siebie występując jako drag queen. Bohater jest na początku swojej nowej drogi. Bardzo intensywnie stara wejść w nowy świat, by zaistnieć na scenie i móc w pełni być sobą. Bohaterką filmu “Szepty” Izabeli Zubryckiej jest mieszkanka pewnej podlaskiej wsi. Żyje blisko związana z naturą, zajmuje się ogrodem, zielarstwem, a gdy zapada zmrok, oddaje się pradawnej praktyce szeptuństwa. Autorka z wrażliwością przygląda się niezwykłemu światu, który najpełniej ujawnia się w cichych szmerach szeptów bohaterki.

Warsztaty online

1 czerwca o godz. 13.00 odbędą się wirtualne warsztaty plastyczne z Albinem Talikiem, artystą transmedialnym, twórcą techniki papierowego malarstwa. Jak ze starych książek, ulotek i gazet zrobić dzieło sztuki? Odpowiedzią na to pytanie jest KOLAŻ! Potrzebne będą tylko nożyczki, trochę kleju i dobra zabawa gotowa! Zapraszamy! Wydarzenie będzie transmitowane w mediach społecznościowych festiwalu. https://www.krakowfilmfestival.pl/kino-online/seans/1513/

We współpracy ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej zapraszamy na animacyjne warsztaty online dla dzieci. W ramach cyklu Tajemnice animacji Roman Baran, grafik komputerowy Studia i czołowy przewodnik wycieczek SFR, zdradza tajniki sztuki, dzięki której powstają filmy rysunkowe. (https://www.youtube.com/watch?v=fEW2auSkJjw)

W ramach drugiego Rysowanie na ekranie; najmłodsi widzowie mogą podglądać jak pracują rysownicy bielskiej wytwórni. Andrzej Czaderna, główny animator SFR, w pierwszej serii pokazuje jak rysować popularne zwierzęta gospodarstwa domowego. (https://www.youtube.com/watch?v=Poav84sIPzQ)

Aby wziąć udział w pokazach filmowych w ramach Kids&Youth.Kino dla młodych konieczne jest pobranie bezpłatnych biletów na stronie www.krakowfilmfestival.pl. Warsztaty są bezpłatne i otwarte dla wszystkich uczestników.

Jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w całości w sieci! Najnowsze filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły ze świata, oczekiwane polskie premiery, a także spotkania z twórcami będą dostępne online, bez wychodzenia z domu. Szczegółowy program jest dostępny na stronie festiwalu www.krakowfilmfestival.pl. 

60. Krakowski Festiwal Filmowy odbywa się online się w dniach od 31 maja do 7 czerwca 2020.

ip

fot. film "Sonia" / materiały festiwalowe

Słowa kluczowe: Cykl Kids&Youth, tytuły, co oglądać, online, vod, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kino Kobiet w Heliosie
Powraca cykl Kino Kobiet w Heliosie

Połączenie wyjątkowych pokazów, fantastycznej atmosfery i licznych atrakcji tylko dla pań.

Javicia Leslie
Javicia Leslie z główną rolą w serialu "Batwoman"

Aktorka zastępuje Ruby Rose, która odchodzi z serialu The CW.

Polecamy
"Prometeusz" będzie trylogią? Ridley Scott snuje wielkie plany
"Prometeusz" będzie trylogią? Ridley Scott snuje wielkie plany

Ridley Scott zdradził pomysł na kontynuację swojego "Prometeusza". Genezę powstania obcych poznamy zapewne dopiero w trzecim filmie z serii.

Sacha Baron Cohen bierze na tapetę Bonda
Sacha Baron Cohen bierze na tapetę Bonda

Sacha Baron Cohen rozpoczął pracę nad kolejnym filmowym scenariuszem. Tym razem obiektem jego kpin będzie... James Bond!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kino Kobiet w Heliosie
Powraca cykl Kino Kobiet w Heliosie

Połączenie wyjątkowych pokazów, fantastycznej atmosfery i licznych atrakcji tylko dla pań.

Javicia Leslie
Javicia Leslie z główną rolą w serialu "Batwoman"

Aktorka zastępuje Ruby Rose, która odchodzi z serialu The CW.

Konkurs Ziaja