Dzieje się - Kino

Film o zemście fryzjera psów oklaskiwany w Cannes

2018-05-18 11:09:26

Trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Nowym przebojem wśród krytyków jest „Dogman” w reżyserii Matteo Garrone. Obraz, po premierowym pokazie, został nagrodzony trwającą ponad 10 minut owacją na stojąco. Czy ten film faktycznie ma szansę wyjechać z Cannes ze Złotą Palmą? - Sukces na każdym poziomie. Imponujący reżyserski wyczyn - zachwyca się Lee Marshall z „Variety".

Dogman

O filmie

„Dogman” to historia trzydziestoparoletniego Marcello (Marcello Fonte), który mieszka razem z ukochaną córeczką i na co dzień zajmuje się strzyżeniem psów. Powszechnie uchodzi za spokojnego człowieka. Ale kiedy z więzienia wychodzi lokalny gangster i zaczyna terroryzować całą okolicę, Marcello postanawia zawalczyć o swoją godność i obmyśla nieoczekiwaną zemstę.
 
„Dogman” inspirowany jest jedną z najbardziej fascynujących i makabrycznych zbrodni w historii Włoch. Krajowe media latami żyły wydarzeniami, jakie rozegrały się na przedmieściach Rzymu w 1988 roku. - To film o zemście, ale również o desperackiej potrzebie godności w świecie, w którym rządzi prawo silniejszego, a jedynym wyjściem wydaje się przemoc - mówi o filmie Matteo Garrone.

Matteo Garrone ulubieńcem w Cannes

Włoski reżyser Matteo Garrone jest ulubieńcem festiwalu w Cannes. „Dogman" to jego czwarty film – po docenionym na całym świecie kryminale „Gomorra", komediowym „Reality" oraz mrocznej baśni „Pentameron" – który bierze udział w Konkursie Głównym i staje w wyścigu o Złotą Palmę. W ubiegłych latach dwa z wymienionych tytułów – „Gomorra" oraz „Reality" – przyniosły reżyserowi Grand Prix Festiwalu.
 
W „Dogmanie” jeden z najczęściej nagradzanych współczesnych włoskich reżyserów pozostaje wierny swoim ulubionym motywom: obsesji, szaleństwu, monstrualności. Groteskowe kontrasty, harmonijne łączenie przeciwstawień – piękna i brzydoty, cudownego snu i koszmaru, realizmu z surrealizmem – są już jego autorskim znakiem. Również w swoim najnowszym filmie, pomimo oparcia fabuły na prawdziwych wydarzeniach, nie interesuje go wierność faktom; reżyser skupia swoją uwagę przede wszystkim na mechanizmach przemocy i bezprawia, igrając z jednoznacznym podziałem na kata i ofiarę.
 
„Dogman” Matteo Garrone trafi do polskich kin jesienią 2018. Dystrybutorem filmu jest M2 Films.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Matteo Garrone, Dogman, 2018, kino, opis, festiwal filmowy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Sicario: Soldado
Benicio del Toro i Josh Brolin na premierze "Sicario 2: Soldado" [FOTO]

Zobacz, jak wyglądała premiera filmu w Meksyku.

41 dni nadziei
Shailene Woodley i Sam Claflin od zakochania jeden krok [WIDEO]

Aktorska para komentuje pracę na planie filmu "41 dni nadziei".

Luz - film
MOICO Nocne Szaleństwo na 18. MFF Nowe Horyzonty Wrocław

Filmy, które dekonstruują schematy kina gatunkowego, bawią się konwencjami, zaskakują i przekraczają granice.

Polecamy
Noc z Almodovarem albo wiele kawy
Noc z Almodovarem albo wiele kawy Zabrze

Kolejny już Enemef... tym razem jego tematem przewodnim była twórczość Pedro Almodóvara, jednego z najsławniejszych reżyserów świata

Festiwal Filmów Koreańskich w kinie Helios NH
Festiwal Filmów Koreańskich w kinie Helios NH Wrocław

We wrocławskim kinie Helios Nowe Horyzonty w dniach 19-25 października odbędzie się Festiwal Filmów Koreańskich.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Sicario: Soldado
Benicio del Toro i Josh Brolin na premierze "Sicario 2: Soldado" [FOTO]

Zobacz, jak wyglądała premiera filmu w Meksyku.

41 dni nadziei
Shailene Woodley i Sam Claflin od zakochania jeden krok [WIDEO]

Aktorska para komentuje pracę na planie filmu "41 dni nadziei".