Dzieje się - Kino

Film o zemście fryzjera psów oklaskiwany w Cannes

2018-05-18 11:09:26

Trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Nowym przebojem wśród krytyków jest „Dogman” w reżyserii Matteo Garrone. Obraz, po premierowym pokazie, został nagrodzony trwającą ponad 10 minut owacją na stojąco. Czy ten film faktycznie ma szansę wyjechać z Cannes ze Złotą Palmą? - Sukces na każdym poziomie. Imponujący reżyserski wyczyn - zachwyca się Lee Marshall z „Variety".

Dogman

O filmie

„Dogman” to historia trzydziestoparoletniego Marcello (Marcello Fonte), który mieszka razem z ukochaną córeczką i na co dzień zajmuje się strzyżeniem psów. Powszechnie uchodzi za spokojnego człowieka. Ale kiedy z więzienia wychodzi lokalny gangster i zaczyna terroryzować całą okolicę, Marcello postanawia zawalczyć o swoją godność i obmyśla nieoczekiwaną zemstę.
 
„Dogman” inspirowany jest jedną z najbardziej fascynujących i makabrycznych zbrodni w historii Włoch. Krajowe media latami żyły wydarzeniami, jakie rozegrały się na przedmieściach Rzymu w 1988 roku. - To film o zemście, ale również o desperackiej potrzebie godności w świecie, w którym rządzi prawo silniejszego, a jedynym wyjściem wydaje się przemoc - mówi o filmie Matteo Garrone.

Matteo Garrone ulubieńcem w Cannes

Włoski reżyser Matteo Garrone jest ulubieńcem festiwalu w Cannes. „Dogman" to jego czwarty film – po docenionym na całym świecie kryminale „Gomorra", komediowym „Reality" oraz mrocznej baśni „Pentameron" – który bierze udział w Konkursie Głównym i staje w wyścigu o Złotą Palmę. W ubiegłych latach dwa z wymienionych tytułów – „Gomorra" oraz „Reality" – przyniosły reżyserowi Grand Prix Festiwalu.
 
W „Dogmanie” jeden z najczęściej nagradzanych współczesnych włoskich reżyserów pozostaje wierny swoim ulubionym motywom: obsesji, szaleństwu, monstrualności. Groteskowe kontrasty, harmonijne łączenie przeciwstawień – piękna i brzydoty, cudownego snu i koszmaru, realizmu z surrealizmem – są już jego autorskim znakiem. Również w swoim najnowszym filmie, pomimo oparcia fabuły na prawdziwych wydarzeniach, nie interesuje go wierność faktom; reżyser skupia swoją uwagę przede wszystkim na mechanizmach przemocy i bezprawia, igrając z jednoznacznym podziałem na kata i ofiarę.
 
„Dogman” Matteo Garrone trafi do polskich kin jesienią 2018. Dystrybutorem filmu jest M2 Films.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Matteo Garrone, Dogman, 2018, kino, opis, festiwal filmowy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Spider-Man: Daleko od domu
"Spider-Man: Daleko od domu" - zobacz pierwszy zwiastun filmu [WIDEO]

Peter Parker na emocjonujących wakacjach w Europie.

Mirai
"Mirai" - anime Mamoru Hosody wkrótce w kinach [WIDEO]

To najnowsza animacja jednego z najważniejszych współczesnych twórców tego gatunku. Zobaczcie zwiastun!

Glass - IMAX
"Glass" do zobaczenia także w IMAX [WIDEO]

W IMAX to nie będzie kolejny zwyczajny thriller.

Polecamy
"Antarktyczne podróże" - przegląd filmów
"Antarktyczne podróże" - przegląd filmów Gdynia

Gdyński Klub Filmowy zabierze Was w niezwykłą podróż na lodowate krańce naszej planety.

7 edycja Festiwalu ŻUBROFFKA
7 edycja Festiwalu ŻUBROFFKA Białystok

7 edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 5 – 9 grudnia 2012 w Białymstoku i na Podlasiu.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Spider-Man: Daleko od domu
"Spider-Man: Daleko od domu" - zobacz pierwszy zwiastun filmu [WIDEO]

Peter Parker na emocjonujących wakacjach w Europie.

Mirai
"Mirai" - anime Mamoru Hosody wkrótce w kinach [WIDEO]

To najnowsza animacja jednego z najważniejszych współczesnych twórców tego gatunku. Zobaczcie zwiastun!