Dzieje się - Kino

3xN Prezentacje 2005

2005-12-03 00:00:00

3xN Prezentacje 2005

Przez ostatni weekend listopada w Centrum Kultury Wrocław-Zachód mogliśmy oglądać to, co w polskim kinie niezależnym, w tym roku, było najlepsze. Nazwa festiwalu była adekwatna do jego zawartości, bowiem wyświetlane były filmy, które wzbudziły najwięcej dyskusji i podzieliły między siebie trofea większości festiwali tego rodzaju twórczości.

Bracia Matwiejczykowie, Filip Marczewski, Bodo Kox - nie mogło ich zabraknąć podczas tego rodzaju przeglądu. W międzyczasie widzowie mieli przyjemność zapoznania się z twórczością młodych reżyserów, których nazwiska wprawdzie nie są jeszcze tak znane, ale których filmy triumfalnie przemierzają polskie (i nie tylko) festiwale kina offowego. Nie zabrakło także zupełnych amatorów, organizatorzy już w pierwszy dzień, jako specyficzną rozgrzewkę, przedstawili owoc prac międzynarodowych grup warsztatowych ( z Grosshennersdorf, Nowej Róży i Koszalina). Grupy te, mimo że – jak wspominał jeden z bohaterów prezentowanego making of – zupełnie debiutujące w realizacji filmowej, braki nadrabiały zaangażowaniem. Wspólne tworzenie filmu – pod okiem m.in. Dominika Matwiejczyka – i płynąca z tego satysfakcja, były dla uczestników warsztatów głównym motorem napędowym. Choć trudno efekty ich prac klasyfikować, to widzom przeglądu najbardziej przypadły do gusty (ze względu na poczucie humoru) etiudy holenderskiej grupy.

3XN Prezentacje 2005 trwały cztery dni i każdy z nich miał swoich “głównych bohaterów”. Pierwszy dzień należał do Grzegorza Paterki oraz Grzegorza Korczaka. Film tego pierwszego “Wichry pożądania”, mógłby służyć jako homeopatyczny lek antydepresyjny. Publiczność nagrodziła go zasłużonymi brawami i mianem najlepszego filmu dnia. Kolejny dzień imprezy należał do grupy związanej z Paradox Film. “Krew z nosa” to film już niemal kultowy, projekcja ta udowodniła, że należy on ponadto do bardzo skromnego grona filmów niezależnych, które można oglądać nawet kilka razy. Po projekcji odbyło się spotkanie z jego twórcami; Bodo kox razem z Dawidem Antkowiakiem swoimi wypowiedziami próbowali rozweselić publiczność (co im się ewidentnie udało - szczególny aplauz wzbudziło wyznanie Boda, iż nie robi on teraz właściwie nic...no, ewentualnie, w Fife gra). Młodszy z braci Matwiejczyków utrzymywał stoicki spokój, konkretnie odpowiadając na pytania widzów. Dzień trzeci należał do Muflon Pictures – grupy Piotra, starszego ze znanych braci polskiego offu. Filmy “Między nami dzieciakami” oraz “Emilia” były komediowymi perełkami sobotniego wieczoru. W ostatni dzień, na zwieńczenie imprezy, wyświetlono filmy, które reprezentowały Wrocław na tegorocznym festiwalu w Gdyni; nie mogło zabraknąć zwycięzcy konkursu kina niezależnego - filmu “Ugór” Dominika Matwiejczyka. Filmu – co jest niewątpliwym ewenementem - poważnego, traktującego o sprawach wykraczających poza problemy współczesnego pokolenia młodych. Oprócz niego zaprezentowano znaną absurdalną makabreskę “Marco P. i złodzieje rowerów” oraz film na czasie “Homo Father” Piotra Matwiejczyka.

Kolejnymi filarami były – już wspomniane – filmy nagradzane na największych festiwalach w Polsce. Prezentowani byli laureaci toruńskiego TOFFI, wrocławskiego KAN-u, jeleniogórskiego ZOOM-ZBLIŻENIA oraz festiwalu PUBLICYSTYKA  z Kędzierzyna Koźla. Dodatkowymi atrakcjami były wernisaże wystaw fotograficznych, koncert Pawła Wendrowskiego, a także występ znanej wrocławskim widzom formacji pod nazwą Kabaret Inteligentny. Wśród atrakcji znalazły się także, o czym była mowa już wcześniej, spotkania z twórcami. W ostatnim dniu przeglądu dyskutowano m.in. z reżyserem zielonogórskiej grupy Sky Piastowskie Grzegorzem Lipcem oraz reżyserem pokazywanego podczas przeglądy świetnego “Cyrano” - Filipem Marczewskim.
 
W przeciągu czterech dni, pełnej panoramy polskiego kina niezależnego, ukazać nie sposób (wiele bardzo interesujących filmów, nagród nie dostaje, choć nierzadko są one lepsze od tych docenionych). Ale próbę taką, jaką były 3XN Prezentacje 2005, ocenić należy bardzo pozytywnie. Była to pierwsza edycja tej imprezy i miejmy nadzieje, że nie zabraknie jej w przyszłorocznym kalendarzu wrocławskich imprez kulturalnych.

Sławomir Macuga (slawek.macuga@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Lokatorka premiera Warszawa
Twórcy filmu i córka Jolanty Brzeskiej na premierze "Lokatorki" [FOTO]

Film jest zainspirowany prawdziwą historią. Zobaczcie zdjęcia z premiery w Warszawie!

Spider-Man 3 film 2021
"Spider-Man: Bez drogi do domu" - ruszyła przedsprzedaż biletów na film

Już dziś kup bilet i zobacz jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów roku!

Wesele, Tallinn 2021
"Wesele" Smarzowskiego z nagrodami na festiwalu w Tallinie

Polski film wyjeżdża z Estonii z dwiema nagrodami.

Polecamy
Oszukany dokument - mockumenty, które warto poznać

Gatunek filmowy ciekawiący kłamstwem.

Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa
Ballada gangsterska o Polsce lat 70-tych ma już zwiastun [WIDEO]

"Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" wejdzie do kin na początku stycznia 2020.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Lokatorka premiera Warszawa
Twórcy filmu i córka Jolanty Brzeskiej na premierze "Lokatorki" [FOTO]

Film jest zainspirowany prawdziwą historią. Zobaczcie zdjęcia z premiery w Warszawie!

Spider-Man 3 film 2021
"Spider-Man: Bez drogi do domu" - ruszyła przedsprzedaż biletów na film

Już dziś kup bilet i zobacz jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów roku!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!