Dzieje się - Kino

Dokumenty powracają do kin

2006-04-03 00:00:00
Pan Krzysiu

Dokument przeżywa drugą młodość. Przez długi czas spychany do telewizji, emitowany w późnych godzinach nocnych, teraz pojawia się w końcu na ekranach kin. I jest to come-back w wielkim stylu.

  „Antykwariat”, 28-minutowy dokument Macieja Cuske, zdobywca Brązowej Iglicy na Międzynarodowym Festiwalu Ofensiva 2006 i Brązowego Lajkonika na Krakowskim Festwalu Filmowym 2005, to opowieść o czasie, który zatrzymał się w maleńkim sklepiku z książkami na warszawskiej Pradze. Właścicielem antykwariatu jest pan Krzysiu -  to on sprawia, że sklep na Pradze to nie tylko miejsce, gdzie można kupić książki, lecz także forum do dyskusji i wymiany poglądów między stałymi bywalcami.

  „Koniec ulicy” Anny Stępczak – Patyk, zdobywca pierwszej nagrody w kategorii dokument na Festwalu Filmowym Ofensiva 2006, to pełny humoru, ale i nie pozbawiony nostalgii film opowiadający o życiu mieszkańców przeznaczonej do wyburzenia kamienicy na Śląsku. Oma hodowała w ogródku na Piekarskiej świnie i kozy, a współczesność, w której kobiety noszą „dekoldy i sztrimsy” przyprawiłaby ją o zawrót głowy. Hodowca gołębi przekonuje, że ptaki te mają „bardzo dobrą orientalność”; w kuchniach mieszkań suszy się pranie, „okiennicy” spędzają każdą wolną chwilę obserwując rzeczywistość za szybą, mężczyźni grają w szachy przy „jednej halbeczce”... Film ten jest zapisem świata, który mija bezpowrotnie; reżyserka jednak pokazuje to przemijanie z humorem, szczyptą ironii i bez radykalnego pesymizmu.

     Miesiąc temu miała miejsce premiera „Czeskiego snu” Vita Klusaka i Filipa Remundy. Ten film wywołał w Czechach ogromną dyskusję społeczną, zaś reżyserzy niejednokrotnie stawali przed sądem. Wszystko dlatego, że swój dokument oparli na manipulacji, chcąc pokazać bezsens życia w supermarketowej rzeczywistości.

      Klusak i Remunda na czas kręcenia dokumentu zmienili się w dyrektorów nowej sieci supermarketów. Swój sklep nazwali „Czeskim snem”, zadbali o profesjonalną promocję i  reklamę. Pytanie, na jakie chcieli zdobyć odpowiedź reżyserzy filmu brzmiało: jaka będzie reakcja ludzi, którzy przyjdą na otwarcie sklepu, gdy się zorientują, że ich wymarzony supermarket to jedynie tekturowa imitacja? Wynik eksperymentu wyprzedził ich najśmielsze oczekiwania – na otwarcie przyszło ponad dwa tysiące ludzi, zachęconych niskimi cenami i chwytliwym hasłem „promocja”.

Tarnation
      7 kwietnia kwietnia wchodzi na ekrany polskich kin „Tarnation” w reżyserii Jonathana Couette’a. Cała produkcja filmu wyniosła zaledwie 218 dolarów; reżyser pozbierał materiały z rodzinnego archiwum, zapisane na taśmach VHS i 8 mm, by stworzyć obraz poruszający i  niezwykły. „Tarnation” to tak naprawdę biografia Jonathana Couette’a; choć trudno uwierzyć, że wszystko to, co oglądamy na ekranie kina, wydarzyło się naprawdę. Reżyser opowiada więc o dzieciństwie, spędzonym w rodzinach zastępczych, gdzie był bity i molestowany, o ojcu, którego udało mu się poznać dopiero, gdy skończył 30 lat, o chorej psychicznie matce, homoseksualizmie i własnej chorobie psychicznej – depersonalizacji. „Tarnation” została nagrodzona na Festiwalu Filmowym ERA NOWE HORYZONTY w 2005 r., zaś w Cannes przyjęto film owacją na stojąco.

      Dokumenty triumfalnie powracają więc na ekrany kin, być może dlatego, że odróżniają się od współczesnych, starannie wyreżyserowanych hollywoodzkich produkcji tym, że rzeczywiście mają widzowi coś do przekazania. W końcu wszystkie opowiedziane w dokumentach historie – mniej - lub bardziej prawdopodobne, wydarzyły się naprawdę.
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nowe Horyzonty 2018
Rozpoczyna się sprzedaż karnetów na 18. MFF Nowe Horyzonty

Festiwal odbędzie się we Wrocławiu w dniach 26 lipca - 5 sierpnia 2018 roku.

ŻUBROFFKA
Znamy laureatów Festiwalu ŻUBROFFKA 2017

Zakończyła się 12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA.

Storm. Opowieść o odwadze
Nowy film przygodowy w klimacie "Harry'ego Pottera" niebawem w kinach

Akcja filmu "Storm. Opowieść o odwadze" przenosi widzów do szesnastowiecznej Europy.

Polecamy
Najbardziej poruszające filmy o pedofilii
Najbardziej poruszające filmy o pedofilii

Dobre filmy na trudny temat.

"Chrzest" – mocne kino Marcina Wrony (wideo)
"Chrzest" – mocne kino Marcina Wrony (wideo)

"To historia dwóch chłopaków, których połączyła przeszłość kryminalna, z której jeden z nich próbuje się wyzwolić, natomiast drugi pozostaje w tym środowisku".

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Najbardziej poruszające filmy o pedofilii
Najbardziej poruszające filmy o pedofilii

Dobre filmy na trudny temat.

"Chrzest" – mocne kino Marcina Wrony (wideo)
"Chrzest" – mocne kino Marcina Wrony (wideo)

"To historia dwóch chłopaków, których połączyła przeszłość kryminalna, z której jeden z nich próbuje się wyzwolić, natomiast drugi pozostaje w tym środowisku".

Popularne
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Konkurs Ziaja
Polecamy