Filmy
7801245.3cffa9e4484f611c4e7abf8b31f1bb5e0.jpg

Safari

Ocena:
 • Gatunek: Dokumentalny
 • Produkcja: Austria
 • Dystrybucja: Against Gravity
 • Czas trwania: 91 min
 •  
 • Premiera polska: 2017-09-08
 • Premiera świat: 2016-09-03
 •  
 • Reżyseria: Ulrich Seidl

Opis filmu

Ulrich Seidl wraca do Afryki – ostatnim razem był tu, realizując pamiętną fabułę "Raj: miłość", o seksturystyce starszych białych kobiet. Tym razem portretuje austriackich myśliwych, zażywających uroków mordowania zwierząt w rezerwacie.

Wszystko jest jak najbardziej legalne – każde zwierzę jest odpowiednio wycenione, miejscowa ludność zarabia pieniądze na obsłudze gości (myśliwy w tydzień wydaje tyle, ile normalny turysta w dwa miesiące), tworzą się miejsca pracy i infrastruktura – cały biznes jest prowadzony przez Austriaka, który przeniósł się na Czarny Ląd.

Film jest okrutnym rewersem programów przyrodniczych – widzimy śmierć i cierpienie zwierząt, fizyczne podniecenie myśliwych; ludzi, którzy przyznają sobie prawo do panowania nad naturą i czerpią satysfakcję z zadawania śmierci. Jak każda społeczność, tworzą oni swoje magiczne rytuały, które podtrzymują ich wspólnotę.

Seidl portretuje ich w swoim stylu – bezlitośnie, ironicznie i ze swoistym dystansem. Jego bohaterowie starają się wytłumaczyć, co ich pociąga w polowaniu, dorabiając do pierwotnych instynktów pseudofilozoficzne teorie będące echem tych, które w połowie ubiegłego stulecia doprowadziły do śmierci milionów ludzi. Seidl zdziera maskę z „cywilizowanych” Europejczyków, pokazując ledwie skrywany rasizm, obojętność na biedę i fascynację przemocą.

Film to przejażdżka po jego stałych motywach: brzydota ludzkiego ciała (zderzona z ciałami umęczonych zwierząt), obraz człowieka realizującego swoje mroczne żądze bez dbania o interes innych. Bohaterowie Seidla to zwykli mieszczanie – emeryci, nastolatki i zamożna klasa średnia. Seidl podchodzi do nich tak blisko, jak to możliwe – opowiadają o swoich emocjach bez żadnych zahamowań.

Kiedy i gdzie grają

Gdzie aktualnie grają w kinach film "Safari" (2016). Sprawdź seanse.

Obsada i twórcy filmu

Twórcy filmu "Safari" (2016): reżyseria.

Twórcy filmu

Ulrich Seidl Ulrich Seidl Reżyser

Zwiastun filmu, trailer

Aktualnie nie posiadamy materiału wideo ze zwiastunem z filmu "Safari" (2016).

Zdjęcia, kadry z filmu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć (kadrów) z filmu "Safari" (2016).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych z filmem "Safari" (2016).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do filmu "Safari" (2016).
 • Recenzja [0]
  pkrzyzanowski
  2017-10-09 17:54:42
  http://www.austriart.pl/2017/09/07/safari-recenzja/

Inne filmy tego reżysera

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi