Filmy
pregi622593f3f2f3f17a2c0c20beeb2a7525.jpg

Pręgi

Ocena: 5

Opis filmu

"Pręgi" to współczesny dramat psychologiczny opowiadający o dojrzewaniu do ojcostwa, a także o tym, jak dzieciństwo determinuje nasze dorosłe życie.

Połowa lat osiemdziesiątych. Dwunastoletni Wojtek (Wacek Adamczyk) mieszka tylko z ojcem – matka umarła, kiedy chłopak był mały. Ojciec (Jan Frycz) jest człowiekiem o bardzo surowych zasadach. Chciałby wychować syna na twardego mężczyznę, ale nie umie okazać Wojtkowi uczuć i jego metody wychowawcze przynoszą wręcz odwrotne skutki. Wojtek jest bity za każde przewinienie. Ojciec używa do tego celu pejcza; wystarczy drobiazg, by ojciec zaczynał stosować swe sadystyczne praktyki. Jest przy tym głęboko przekonany, że jego metody wychowawcze są słuszne. Na swój sposób kocha syna i stara się o niego dbać najlepiej, jak umie. Tyle że zamiast budzić w chłopcu podziw – budzi w nim strach. Wojtek nie może znaleźć pomocy również w otoczeniu: księdza interesują tylko świńskie grzeszki, a nauczycielki w szkole – zachowanie dyscypliny.

Po latach trzydziestoletni Wojciech (Michał Żebrowski) jest mężczyzną ambitnym i samodzielnym, ale izolującym się od otoczenia. Życie wypełnia mu chodzenie po jaskiniach i pisanie tekstów do gazet.

W oczach rówieśników, kolegów z bazy, jest silny, bezkompromisowy, cyniczny. W głębi duszy to wrażliwiec, który cały czas ucieka. Żyje sam, bo tak łatwiej i bezpieczniej. Nie ma miłości, nie ma rodziny, a więc zagrożenia, że mógłby powielić błędy własnego ojca i stać się dla swoich dzieci taki sam, jak jego ojciec dla niego. Czy nowo poznana dziewczyna, Tania (Agnieszka Grochowska) pomoże mu pokonać przeszłość?

Obsada i twórcy filmu

Twórcy filmu: reżyseria, scenariusz, muzyka, zdjęcia. Lista aktorów, pełna obsada, filmu "Pręgi" (2004).

Twórcy filmu

Obsada filmu

Damian Damięcki Damian Damięcki Ojciec Tani
Jan Frycz Jan Frycz Ojciec
Jan Peszek Jan Peszek Redaktor
Borys Szyc Borys Szyc Bartosz, przyjaciel Wojciecha
Leszek Piskorz Leszek Piskorz Proboszcz
Alan Anders Alan Anders 12-letni Bartek
Wacław Adamczyk Wacław Adamczyk 12-letni Wojtek Winkler
Dorota Kamińska Dorota Kamińska Matka Tani

Zwiastun filmu, trailer

Aktualnie nie posiadamy materiału wideo ze zwiastunem z filmu "Pręgi" (2004).

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w kinach film "Pręgi" (2004).

Zdjęcia, kadry z filmu

Zdjęcia do filmu: Marcin Koszałka. Aktualnie nie posiadamy zdjęć (kadrów) z filmu "Pręgi" (2004).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych z filmem "Pręgi" (2004).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do filmu "Pręgi" (2004).
  • moje spostrzeżenia po obejrzeniu filmu [0]
    Dariusz G
    2015-10-17 00:23:19
    Chyba mogę z pełną odpowiedzialnością utożsamić się z bohaterem z filmu. Tyle, że u mnie jeśli chodzi o rodziców to było podwójne znęcanie się. Ojciec zostawił mnie jak miałem roczek, kiedy do niego przyjeżdżałem z czasów szkoły średniej, to cały czas mnie poniżał, wyszydzał itd. Miał już wtedy drugą żonę i dwójkę dzieci, czyli moje przyrodnie rodzeństwo. Wychowała mnie matka, która z kolei była strasznie apodyktyczna, nauczyciele z szkoły stwierdzili u niej tzw. toksyczną miłość w stosunku do mnie. Jak byłem mały i chodziliśmy na spacery to cały czas mnie lała, bez powodu, ciągła totalitarna kontrol, aż po dorosłość. Przez to wszytko nabawiłem się nerwicy. Co tu dalej się rozpisywać? obecnie mam trzydzieści kilka lat, mieszkam sam wynajmując kawalerkę, mam problemy z założeniem rodziny, moje relację z dziewczynami są pokręcone. Ogólnie pisząc, jak obejrzałem ten film, to tak jak bym dosłownie zobaczył w tym obrazie u bohatera kopię samego siebie. Mimo że pracuję nad sobą, opieram swoje życie na wierze w Boga, kościele, to jednak mimo to ciągle gdzieś tam w środku jestem zbuntowany, łatwo oceniam innych. Może jak ten bohater z filmu spotkam taką dziewczynę, która otworzy się na mnie, zrozumie mnie, bo ja jakoś nie potrafię tego zrobić.

Więcej

Spodobał Ci się film "Pręgi"? Szukasz innych filmów z tego samego roku, gatunku albo produkcji / kraju? Zobacz: filmy z 2004 roku, filmy z gatunku dramat, filmy z gatunku dramat z 2004 roku, filmy polskie (Polska), filmy polskie z 2004 roku, filmy polskie z gatunku dramat, filmy polskie z gatunku dramat z 2004 roku.

Inne filmy tego reżysera

Inne filmy twórców Pręgi

Aktorzy w tym filmie zagrali również

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!