Filmy
passio3e368053f886813286eea5b9c6746087.jpg

Passione

Ocena:
  • Gatunek: Dokumentalny
  • Produkcja: USA, Włochy
  • Dystrybucja: Against Gravity
  • Czas trwania: 90 min
  •  
  • Premiera polska: 2011-08-12
  • Premiera świat: 2010-09-04
  •  
  • Reżyseria: John Turturro
  • Zdjęcia: Marco Pontecorvo

Opis filmu

„Neapol to miasto namalowane za pomocą dźwięków. A muzyka stanowi jeden z najważniejszych jego elementów” – mówi John Turturro, znany amerykański aktor z włoskim rodowodem, jeden z ulubionych aktorów braci Coen. Odgrywa on w filmie rolę narratora, próbującego przedstawić muzyczną duszę ukochanego miasta.

Neapol to tętniące życiem miasto, złożone z wielu różnych kontrastów. Przez kolejne stulecia miasto przeżyło najazdy Arabów, Normanów, a nawet Amerykanów. Z każdej z tych kultur przyswoiło jakiś element i właśnie na tym zmiennym podłożu wyrosła jedyna w swoim rodzaju, przepełniona paradoksami, muzyczna tradycja. Jest ona bardzo bogata i zróżnicowana: od melancholijnych, przypominających portugalskie fado wzniosłych pieśni o wielkich uczuciach, poprzez kiczowate, ale pełne pogodnego rytmu i radości kawałki rozrywkowe, utwory zaangażowane politycznie i społecznie, otoczone subtelnym woalem poetyckich słów, aż do agresywnych, pełnych temperamentu piosenek, naszpikowanych ironią i życiową buńczucznością. Jest tu również wiele innych, czasem nie do końca zdefiniowanych, muzycznych utworów.

„PASSIONE” to mariaż klasycznego filmu dokumentalnego z szeregiem muzycznych impresji, które nadają filmowi niepowtarzalnego czaru i rytmu. Narracja prowadzona jest za pomocą obrazowych odsłon, w których pojawiają się kolejni przedstawiciele neapolitańskiej sceny muzycznej. Tempo całości wybijają poszczególne dźwięki, melodie i słowa. Na tej bazie, krok po kroku wyłania się wizerunek Neapolu – klimatycznego miasta z cudowną i niezapomnianą atmosferą, niejednolitego i skomplikowanego. Turturro dzieli się z widzem czymś niezwykle ważnym – pasją do neapolitańskiej muzyki. Czuć to niemal w każdym kadrze filmu, w którym za każdym razem doświadczamy kolejnych muzycznych objawień, które zawsze brzmią tak, jakby wygrywano je po raz pierwszy.

Kiedy i gdzie grają

Gdzie aktualnie grają w kinach film "Passione" (2010). Sprawdź seanse.

Obsada i twórcy filmu

Twórcy filmu "Passione" (2010): reżyseria, zdjęcia.

Twórcy filmu

John Turturro John Turturro Reżyser
Marco Pontecorvo Marco Pontecorvo Zdjęcia

Zwiastun filmu, trailer

Aktualnie nie posiadamy materiału wideo ze zwiastunem z filmu "Passione" (2010).

Zdjęcia, kadry z filmu

Zdjęcia do filmu: Marco Pontecorvo. Aktualnie nie posiadamy zdjęć (kadrów) z filmu "Passione" (2010).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych z filmem "Passione" (2010).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do filmu "Passione" (2010).

Inne filmy tego reżysera

Inne filmy twórców Passione

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi