Filmy
parking07256128836fd0e15bbcb1c5cb64867b.jpg

Parking królów Kóngavegur

Ocena:
  • Gatunek: Komedia
  • Produkcja: Islandia
  • Dystrybucja: Against Gravity
  • Czas trwania: 105 min
  •  
  • Premiera polska: 2011-07-22
  • Premiera świat: 2010-03-26
  •  
  • Reżyseria: Valdis Óskarsdóttir
  • Scenariusz: Valdis Óskarsdóttir

Opis filmu

Trzydziestoparoletni Junior (Gísli Örn Garðarsson) wraca wraz z przyjacielem Rupertem (Daniel Brühl) z Niemiec do rodzinnego domu na Islandii, którym okazuje się być stara przyczepa zaparkowana na Parkingu Królów. To tutaj, w całkowitej izolacji, mieszkają różni, rozczarowani życiem, ekscentryczni outsiderzy i odmieńcy. Senior – ojciec Juniora, były multimilioner, mieszka wraz z nową żoną i byłą miss Islandii – Sally oraz matką – Marią, której stale towarzyszy noszona u boku wypchana foka. To cenny pupil, bo w jego wnętrzu schowany jest cały majątek Seniora. Bezrobotny Onni to kolejny dziwak. Naśladuje gwiazdę rocka, upija się i prowadzi niezobowiązujący styl życia, pomimo że jego żona – Rosa jest w szóstym miesiącu ciąży. Z kolei dwaj bracia: Ray i Davis też odbiegają od normalności. Przez cały dzień sterują ruchem na pobliskiej drodze. Towarzyszy im nałogowa palaczka – Sally, dla której wyłudzają papierosy od kierowców.

Dozorcą na parkingu jest natomiast BB – samotny, porywczy i kontrolujący wszystko czterdziestolatek, jedyny w okolicy kierowca z prawem jazdy, a przy okazji chłopak na posyłki Seniora. Co prawda jeździ starym golfem, ale ciągle ma z nim problemy.

Na parkingu jest również palarnia – stary samochód z tętniącą w nim muzyką. To tam przez cały dzień przesiadują kolejni nieudacznicy: dwudziestoparoletni punk oraz hipis. Stałym gościem bywa tu również Maria, na którą hałas i dym działa relaksująco i kojąco.

Wracając do rodzinnego domu Junior ma nadzieję, że ojciec pomoże mu rozwiązać tarapaty, w które popadł. Szybko jednak okazuje się, że rzeczywistość jest daleka od ideału, a plan nie idzie tak, jak sobie zażyczył. Powrót syna nie jest sielanką i wywołuje lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, które zmieniają oblicze Parkingu Królów.  

"PARKING KRÓLÓW" to doskonała, ironiczna tragikomedia, z wątkiem społecznym w tle. Film opowiada o grupie indywidualistów, których los zagnał w jedno szczególne miejsce, gdzie wszyscy dokonują w sobie swoistego samooczyszczenia po przebytych życiowych problemach. Reżyserka filmu przyznaje, że film ma ponadczasowy charakter, a przedstawiona w nim historia mogłaby przytrafić się każdemu z nas, szczególnie w dobie odczuwanych obecnie skutków światowego kryzysu. Film traktować zatem można również jako satyrę na współczesny świat, oparty na zasadzie wiecznego, niczym nieograniczonego szczęścia i bogactwa.    
 
"PARKING KRÓLÓW" to pierwszy wyreżyserowany w Islandii (ojczyźnie reżyserki) film  znanej montażystki Valdís Óskarsdóttir. Scenariusz do filmu powstał na bazie obserwacji codziennego życia, a większość występujących w filmie bohaterów ma swoje odpowiedniki w rzeczywistości. Film jest doskonale obsadzony pod względem aktorskim, a grających w „Parkingu królów” aktorów cechuje profesjonalizm i doskonała umiejętność gry zespołowej, którą doszlifowali grając wspólnie w znanej teatralnej grupie – Vesturport.


 

Obsada i twórcy filmu

Twórcy filmu: reżyseria, scenariusz. Lista aktorów, pełna obsada, filmu "Parking królów" (2010).

Twórcy filmu

Obsada filmu

Zwiastun filmu, trailer

Aktualnie nie posiadamy materiału wideo ze zwiastunem z filmu "Parking królów" (2010).

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w kinach film "Parking królów" (2010).

Zdjęcia, kadry z filmu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć (kadrów) z filmu "Parking królów" (2010).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych z filmem "Parking królów" (2010).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do filmu "Parking królów" (2010).

Więcej

Inne filmy tego reżysera

Inne filmy twórców Parking królów

Aktorzy w tym filmie zagrali również

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!