Filmy
plakat26b16ff66f5d8752f6da0f4b4cc294a6.jpg

Komeda, Komeda...

Ocena:

Opis filmu

Od piątku, 28 września w kinach studyjnych będzie można zobaczyć film dokumentalny „Komeda, Komeda…” poświęcony Krzysztofowi Komedzie Trzcińskiemu, wybitnemu muzykowi jazzowemu, twórcy muzyki filmowej do takich dzieł kinematografii jak „Nóż w wodzie”, „Dwaj ludzie z szafą” czy znanej na całym świecie „Kołysanki” skomponowanej do filmu „Rosmary’s Baby” Romana Polańskiego. Patronem medialnym dystrybucji kinowej filmu jest RMF CLASSIC. Film „Komeda, Komeda…” będzie można obejrzeć w kinach studyjnych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Lublinie, Łodzi i w Szczecinie.

Film został wyreżyserowany przez Nataszę Ziółkowską – Kurczuk, w oparciu o scenariusz napisany wspólnie z Markiem Hendrykowskim. Producentem filmu jest Telewizja Regionalna – Stowarzyszenie Europejskie w koprodukcji z Estradą Poznańską i AURUM FILM. Obraz powstaje przy wsparciu Wielkopolskiego Funduszu Filmowego.

W filmie wzięło udział wiele związanych z Komedą znanych postaci ze świata sztuki. Z relacji współpracowników, przyjaciół i członków rodziny wyłania się postać jednego z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Relacje współpracowników tworzą niejednoznaczny i tajemniczy obraz artysty. Jedni zapamiętali go jako człowieka milczącego i zamkniętego w sobie, natomiast dla innych był duszą towarzystwa.

O Komedzie:
„Trzeba powiedzieć, że był nadzwyczajnie wrażliwy.” // Andrzej Idon Wojciechowski
„Nie lubił tylko mówić o jednej rzeczy, to znaczy o swojej muzyce.” //Jan Ptaszyn Wróblewski
„Wierzyliśmy ogromnie Komedzie, bo miał charyzmę w sobie.” // Jerzy Milian
„Jak się trochę z nim pobyło, to było widać jaki siedzi w nim, że tak powiem, bies.” //Andrzej Wajda
„Muzyka go wezwała do siebie i on absolutnie jej uległ. Był apostołem.” // Leszek Możdżer

Elementem wyróżniającym film są animowane sekwencje autorstwa Piotra Dumały zrealizowane do roboczego nagrania kołysanki z filmu „Dziecko Rosmary” Romana Polańskiego.

Tłem dla opowieści o wybitnym polskim kompozytorze są Ostrów Wielkopolski i Poznań – rodzinne miasto Komedy. Do produkcji filmu wykorzystano materiały archiwalne ze zbiorów Filmoteki Narodowej i Telewizji Polskiej, materiały ikonograficzne ze zbiorów Muzeum Kinematografii, fragmenty filmów z muzyką kompozytora. Dopełnieniem obrazu są również fragmenty filmów z muzyką Komedy oraz animacje zdjęć muzyka.

Szczególnym uzupełnieniem dokumentu są wspomnienia współpracowników i przyjaciół kompozytora, wśród których znaleźli się m.in.: Jerzy Milian, Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Idon Wojciechowski, Michał Urbaniak, David Burman, Leszek Możdżer, Wojciech Karolak, Andrzej Wajda, Roman Polański, Marek Karewicz, Rosław Szaybo, Edward Etler, siostra Komedy Irena Orłowska oraz szkolni koledzy ze studiów lekarskich na Akademii Medycznej w Poznaniu.

Ścieżkę muzyczną do filmu stanowi archiwalny zapis kompozycji Komedy, zarejestrowanych m.in. podczas Jazz Jambore ’67, a także współczesne interpretacje w wykonaniu Leszka Możdżera.

Zdjęcia, kadry z filmu

Zdjęcia do filmu: Tomasz Michałowski. Najciekawsze zdjęcia (kadry) z filmu "Komeda, Komeda..." (2012).

Komeda, Komeda... (7)

Komeda, Komeda... - plakat
Komeda, Komeda...  - Zdjęcie nr 2
Komeda, Komeda...  - Zdjęcie nr 3
Komeda, Komeda...  - Zdjęcie nr 4
Komeda, Komeda...  - Zdjęcie nr 5

Obsada i twórcy filmu

Twórcy filmu "Komeda, Komeda..." (2012): reżyseria, scenariusz, muzyka, zdjęcia.

Zwiastun filmu, trailer

Aktualnie nie posiadamy materiału wideo ze zwiastunem z filmu "Komeda, Komeda..." (2012).

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w kinach film "Komeda, Komeda..." (2012).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych z filmem "Komeda, Komeda..." (2012).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do filmu "Komeda, Komeda..." (2012).

Więcej

Inne filmy tego reżysera

Inne filmy twórców Komeda, Komeda...

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi