Filmy
Hiszpanka_plakat_mn26503f64754423acb036b01cae9a466b7.jpg

Hiszpanka

Ocena:
 • Gatunek: Thriller
 • Produkcja: Polska
 • Dystrybucja: Vue Movie
 • Czas trwania: 110 min
 •  
 • Premiera polska: 2015-01-23
 • Premiera świat: 2015-01-23
 •  
 • Reżyseria: Łukasz Barczyk

Opis filmu

„Hiszpanka” zapowiadana jest jako wyjątkowy film - „spiritual thriller” - łączący w sobie sensacyjną akcję z wątkami parapsychologicznymi. Reżyser zabierze widzów w podróż do światów równoległych, gdzie trudno będzie odróżnić prawdę od projekcji ludzkiej wyobraźni.  Będzie to opowieść o grupie jasnowidzów i spirytystów, która u schyłku I-szej wojny światowej przy pomocy swoich zdolności parapsychicznych usiłuje uchronić polskiego pianistę i polityka Ignacego Jana Paderewskiego przed mentalnym atakiem wybitnego medium – Dr. Abuse. Film nie ma jednak na celu odtworzenia konkretnych faktów–  „intryga opowiedziana jest z wielkim dystansem do historii” – przekonuje twórca.
Bohaterami „Hiszpanki“ są postacie rzeczywiste i fikcyjne. Wśród nich znajdziemy zarówno postaci zafascynowane nadprzyrodzonymi siłami, mistycyzmem i spirytyzmem, jak i racjonalnych przedsiębiorców, wojskowych i politycznych strategów planujących walkę o niepodległość.
W „Hiszpance” nic nie jest oczywiste, ponieważ do wyzwoleńczej walki włącza się grupa telepatów. Siły zbrojne stają na równi z siłami umysłu.
„Hiszpanka” nie jest wiernym odzwierciedleniem wydarzeń– tłumaczy reżyser filmu Łukasz Barczyk - „Historia potraktowana jest tu z dystansem. My jej nie odtwarzamy, ale tworzymy - chcemy pokazać historię jako zagadkę, coś, co podobnie jak rzeczywistość kreowane jest przez umysł i punkt widzenia.” Dlatego „Hiszpanka” korzysta z kilku gatunków – komedii, sensacji czy kryminału. W warstwie estetycznej i znaczeniowej film odwołuje się bezpośrednio do osiągnieć ekspresjonizmu niemieckiego i atmosfery epoki – wszechobecnego poczucia schyłku starego świata i narodzin nowego, lęku przed zmianą i dążeniem do niej.
W roli głównej zobaczymy Jana Frycza jako jednego z najsłynniejszych polskich pianistów i polityków - Ignacego Jana Paderewskiego, który w dramatycznych okolicznościach próbuje dotrzeć do Polski. Zamierza mu w tym przeszkodzić pracujący dla pruskiej armii mroczny Doktor Abuse (Crispin Glover). W grupie spirytystów ratujących Mistrza przed atakiem medium znajdują się kochankowie (Jakub Gierszał i Patrycja Ziółkowska) gotowi poświęcić wszystko - dla wolności Ojczyzny i dla siebie nawzajem.
Na kinowym ekranie także Bruce Glover, Jan Frycz, Sandra Korzeniak, Tomasz Kowalski, Piotr Głowacki, Karl Markovicks, Thomas Schweiberer, Jack Recknitz czy Fritz von Friedl.
Zobacz również:

Kostiumograf Hiszpanki o pracy nad filmem>>
Nowy film producentów "Jesteś Bogiem"!>>

Zwiastun filmu, trailer

Zwiastun (trailer) filmu "Hiszpanka" (2015).

Zdjęcia, kadry z filmu

Najciekawsze zdjęcia (kadry) z filmu "Hiszpanka" (2015).

Hiszpanka (41)

Hiszpanka - plakat
Hiszpanka - Zdjęcie nr 2
Hiszpanka - Zdjęcie nr 3
Hiszpanka - Zdjęcie nr 4
Hiszpanka - Zdjęcie nr 5

Obsada i twórcy filmu

Twórcy filmu: reżyseria. Lista aktorów, pełna obsada, filmu "Hiszpanka" (2015).

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w kinach film "Hiszpanka" (2015).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych z filmem "Hiszpanka" (2015).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do filmu "Hiszpanka" (2015).
 • Re: Nie rozumiem tej krytyki [0]
  Odpowiedź na: Nie rozumiem tej krytyki
  żałość i smuta
  2015-02-13 01:29:44
  Przykro mi, że nie rozumiesz. Można dorobić ideologię do każdej szmiry, ale czy to zmieni rzeczywistość?
 • Hiszpanka [0]
  studenciak
  2015-02-05 14:10:20
  Moim zdaniem krytyka Hiszpanki wynika wyłącznie z niezrozumienia filmu, który zmusza widza do myślenia, do oddzielenia prawdy od fikcji, co automatycznie za złe jest uznawane reż. Barczykowi. Jak dla mnie film jest mega właśnie przez to, że trzeba się nad nim nieco pogłowić, ma swoją oryginalną głębię, a fajne efekty specjalne i scenografia, są tego bardzo wyraźnym dopełnieniem.
 • Nie rozumiem tej krytyki [1]
  paulinam
  2015-02-03 08:36:56
  Wszyscy krytykują ten film jak się tylko da, a ja lubię kino i tak o nim nie myśle. Łukasz Barczyk zrobił coś nowego, nad czym trzeba się pogłowić przez chwile. Intertekstualności są genialne, chociażby da "słoń a sprawa polska".
 • Re: Horror [0]
  Odpowiedź na: Horror
  Hania
  2015-02-01 03:57:41
  Dla mnie te motywy fantasy w Hiszpance są ciekawym pomysłem, zawsze tak metafizycznie można pokminić co by było gdyby, mielibyśmy w ten sposób wpływ na wielkie historyczne wydarzenia.
 • Re: Żenada... [0]
  Odpowiedź na: Żenada...
  czlowiek
  2015-01-31 19:00:37
  Nie zgodzę się z tym, że brak jest w filmie scen nawiązujących do Powstania, gdyż film jako całokształt nawiązuje do wydarzeń z tamtego czasu, choćby przez samą postać I.J. Paderewskiego i celu w jakim podróżuje do Poznania. A postulat do prokuratury jest mocno przesadzony, ponieważ jak widać pieniądze przekazane z samorządu zostały wydane na film, który w całej swojej oprawie bardzo dobrze wykorzystał te środki - starczy spojrzeć na efekty specjalne, charakteryzację, czy scenografię... Przeciwnie do Twojej opinii, mi film się bardzo podobał.
 • Re: Horror [0]
  Odpowiedź na: Horror
  czlowiek
  2015-01-31 18:55:34
  @Horror: fakt, że w "Hiszpance" zostało wprowadzonych wiele zmian, które pokazują naszą historię w trochę innym wydaniu (choćby siedziba III Rzeszy wyglądająca jak centrum dowodzenia w Gwiezdnych Wojnach), niemniej nie ujmuje to randze Powstaniu Wielkopolskiemu. Nie zgodzę się z tym, że brak jest w filmie scen nawiązujących do Powstania, gdyż film jako całokształt nawiązuje do wydarzeń z tamtego czasu, choćby przez samą postać I.J. Paderewskiego i celu w jakim podróżuje do Poznania. Ja ze swej strony polecam obejrzenie "Hiszpanki", gdyż jest to film inny niż wszystkie!
 • Polski Harry Potter [0]
  grazynka
  2015-01-30 12:50:14
  Jak w tytule - motyw z kolejką w zwiastunie mnie zaczarował. innowacyjne i do tego piękne podejście do takiej tematyki, która w zasadzie jest tłem, ale o to chodzi. Wreszcie ktoś odszedł od setek scen batalistycznych i cierpiącego wydźwięku polaków. Oby więcej, Łukasz Barczyk spisał się znakomicie!
 • ludzie, tym filmem zrobili nas w balona [0]
  Anna
  2015-01-25 23:37:19
  Ani to thriller, ani kryminał, na pewno nie arcydzieło, w napięciu nie trzyma. I nawet o powstaniu nie jest. WIELKIE, NAPUSZONE, ZAROZUMIAŁE NIC
 • Film, który przekracza granice budżetu... [0]
  tak tu sobie myślę
  2015-01-24 10:55:01
  Nie wiem czy tu już wszystkich pogięło? W życiu społecznym panuje szaleństwo o bliżej nie określonym podłożu, ale wszyscy gdzieś (za czymś) biegają, w kościele szaleństwo polega na regulacji wszystkiego u wiernych - od wypróżniania się do seksu, politycy zajmują się wyłącznie sobą i własnym wizerunkiem, pozostawiając sprawy społeczne i gospodarcze na bardzo odległym planie (czytaj: niczego nie ruszają bo źle pachnie, czyli wszystko w polu), prawnicy (zwani pieszczotliwie "papugami") walą w rogi Kowalskiego i Malinowskiego, a oszczędzając wielkich przekręciarzy robią swoje geszefty, komornicy zabierają za długi majątek sąsiada dłużnika, a twórcy kultury (a także nauki) robią z nas idiotów na swoim poletku. Najgorsze kiedy połączą siły - i tak się stało w przypadku nieszczęsnej "Hiszpanki", co to niby na rocznicę powstania wielkopolskiego 1918-19 powstała. Filmowcy pod opieką polityków lokalnych, finansowani z funduszy władz lokalnych uwinęli filmowego skręto-przekręta o treściach dziwnych a niejasnych. Jasne jest jedno - ktoś się wypromował, a kasa zniknęła. Zarobili na tym wszyscy - nasi i zagraniczni kuglarze. I tak kasa polska wypływa nie wiadomo czemu zasilając wszystkich tylko nie swoich (z wyjątkiem polskiej ekipy od filmu). Jak widać nie tylko wielkie sieci sklepów opanowały wyprowadzanie pieniądza z Polski. Mam wrażenie, że kraj w którym mieszkam nie jest "mój", bo ja tu nawet nie jestem w stanie zrealizować podstaw bytu. Za to różni cwaniacy mają się świetnie. Potrafią zbijać kokosy nawet na zrywach narodowych poprzednich pokoleń, udając przy tym, że w swojej "sztuce" o nich opowiadają. Chciałbym użyć słów bardziej dosadnych dla opisania tego wszystkiego, ale właściwie po co? "Rzeczpospolita to postaw czerwonego sukna, za które ciągną [...]" wszelkie cwaniaki. Kiedy go już podrą do końca, będzie jak zwykle... A przy okazji zadam pytanie: po kiego mam chodzić na głosowania? Czy politycy coś zrobili dla mnie, zwykłego szaraczka? W tym miejscu czas na refleksję: jednak to "arcydzieło" spełniło swą społeczną rolę - proszę do jakich mnie przemyśleń natchnęło!
 • ufff [0]
  The Spanish Flu
  2015-01-23 01:08:05
  Z seansu wyszedłem mocno zdegustowany z przekonaniem, że kuglarskie sztuczki oraz nawet ładne obrazki miasta nie przykryją pustki tej "megaprodukcji", tego "arcydzieła". Po prostu strata czasu.
 • Żenada... [1]
  partyzant z Lelejskiej Góry
  2015-01-21 11:13:33
  Wielkie pieniądze z sejmiku wielkopolskiego przerodziły się w wielką porażkę kina polskiego. Nie zauważyłem tu żadnego powstania wielkopolskiego - może to było powstanie w Mozambiku, albo na Marsie? Czy prokuratura zainteresuje się faktem, jak wydaje się publiczne pieniądze? Jak znam życie - wątpię... Prokuratura ściga tylko Kowalskiego, który zrobił groszowe przekręty, albo groszową pomyłkę. Za groszową pomyłkę można przysłowiowego Kowalskiego umieścić w kryminale lub zrujnować mu życie na 1000 sposobów. Wielcy matacze (w tym tzw. "ludzie kultury", podobnie jak politycy i kler) mogą w tym kraju żyć spokojnie i śmiać się z głupiego ludu, który wszystko kupi. Przedtem trzeba kupić zawodowych "oceniaczy" filmów, którzy napiszą wszystko, co się od nich wymaga - oczywiście za odpowiednią opłatą. Oto Polska właśnie...
 • Horror [2]
  Horror
  2015-01-20 13:42:05
  Mamy w tym "dziele" wszystko - od "Gwiezdnych wojen" do "Fantomasa" (vide: scena końcowa), tylko nie ma nic o powstaniu wielkopolskim. Może to jest powstanie przeciw Galaktycznemu Imperium Zła? Nawet rozpatrując ten film jako gatunek fantasy - trudno doszukać się tam znamion "arcydzieła", o którym pisano na plakatach. Czyli znowu wyrzucono pieniądze na nie wiadomo na co (kogo?), zamiast wydać te pieniądze na cele społeczne.

Więcej

Inne filmy tego reżysera

Aktorzy w tym filmie zagrali również

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!