Filmy
plakat_blondynka5748f61e7dd448d36c2abfa7e5e0c9ee.jpg Patronat

Dziś jestem blondynką Heute bin ich blond

Ocena:
 • Gatunek: Dramat
 • Produkcja: Niemcy
 • Dystrybucja: Aurora Films
 • Czas trwania: 115 min
 •  
 • Premiera polska: 2013-11-29
 • Premiera świat: 2013-11-29
 •  
 • Reżyseria: Marc Rothemund
 • Scenariusz: Kati Eyssen
 • Zdjęcia: Martin Langer

Opis filmu

Film Marca Rothermunda, reżysera znanego m. in. z poruszającego obrazu „Sophie Scholl – ostatnie dni”, powstał w oparciu o bestsellerową książkę holenderskiej studentki Sophie van der Stap. W 2005 roku zachorowała ona na bardzo rzadką odmianę raka piersi. Swoją niecodzienną walkę z chorobą opisywała na blogu, który później, już po szczęśliwym zakończeniu  chemioterapii, wydała w formie pamiętnika.
    
Sophie (grana przez niezwykle dojrzałą aktorsko Lisę Tomaschewsky) jedzie ze swoją najlepsza przyjaciółką Annabel (Karoline Teska) świętować Sylwestra w Antwerpii. Z optymizmem spogląda na nadchodzący rok, w którym ma rozpocząć wymarzone studia i usamodzielnić się w nowym hamburskim mieszkaniu. Niestety w zabawie coraz bardziej przeszkadza jej duszący kaszel, stąd po powrocie do rodzinnego Hamburga decyduje się na wizytę w szpitalu. Po dokładnych badaniach okazuje się, że jego przyczyną jest ciężka odmiana nowotworu, wymagająca natychmiastowej chemioterapii. Z 50 procentową szansą na wyleczenie, dziewczyna poddaje się wielotygodniowemu leczeniu w klinice. Choć wspierają ją wspaniali przyjaciele i rodzina ze zdumieniem odkrywa, że nie traktują jej oni jak dotychczasowej Sophie. Powoli staje się „chorą”, na którą patrzy się jedynie poprzez jej medyczny przypadek. Dziewczyna postanawia mężnie stawić rakowi czoła i nie pozwolić by zaszufladkowano ją w schemacie smutnej i zdesperowanej pacjentki. Żegna się ze swoimi pięknymi włosami i postanawia kupić dziewięć rożnych peruk (tytuł książki van der Stap właśnie do nich się odnosi), by pod każdą z nich żyć możliwie daleko od wyniszczającej choroby. W szpitalu karnie poddaje się co raz silniejszej terapii, jednak w wolnych chwilach jako blondwłosa Pam podróżuje z przyjaciółmi, jako Daisy rzuca się w wir szalonych imprez, zaś będąc rudowłosą, romantyczną Sue podrywa mężczyzn... Nagle okazuje się, że ma siłę nie na jedno, ale na dziewięć wspaniałych żyć.  To w którym występuje rak zostaje zepchnięte w daleki kąt...
    
Pełne emocji i pasji aktorstwo Lisy Tomaschewsky wspiera świetnie grający jej przyjaciela David Rott. Praktycznie każda z drugoplanowych ról pozwala aktorom stworzyć zapadające w pamięć kreacje. Pokazywany w Polsce, w klika miesięcy po niemieckiej premierze, film powoli zdobywa dużą popularność w Europie. Osoby, które zetknęły się z chorobą nowotworową znajdują w nim szczerość, zdrowi widzowie odkrywają jak ciekawe i różnorodne może być życie, a międzynarodowa krytyka docenia wspaniałą reżyserię Marca Rothermunda, który zmierzył się z trudnym tematem i wyszedł z niego zwycięsko. Podobnie jak jego główna bohaterka.

Zwiastun filmu, trailer

Zwiastun (trailer) filmu "Dziś jestem blondynką" (2013).

Zdjęcia, kadry z filmu

Zdjęcia do filmu: Martin Langer. Najciekawsze zdjęcia (kadry) z filmu "Dziś jestem blondynką" (2013).

Dziś jestem blondynką (18)

Dziś jestem blondynką - polski plakat
Dziś jestem blondynką - Zdjęcie nr 2
Dziś jestem blondynką - Zdjęcie nr 3
Dziś jestem blondynką - Zdjęcie nr 4
Dziś jestem blondynką - Zdjęcie nr 5

Obsada i twórcy filmu

Twórcy filmu: reżyseria, scenariusz, zdjęcia. Lista aktorów, pełna obsada, filmu "Dziś jestem blondynką" (2013).

Twórcy filmu

Marc Rothemund Marc Rothemund Reżyser
Kati Eyssen Kati Eyssen Scenariusz
Martin Langer Martin Langer Zdjęcia

Obsada filmu

Lisa Tomaschewsky Lisa Tomaschewsky Sophie van der Stap
Maike Bollow Maike Bollow Inge Ritter
Ben Braun Ben Braun Dr Konrad
Alice Dwyer Alice Dwyer Saskia Ritter

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w kinach film "Dziś jestem blondynką" (2013).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych z filmem "Dziś jestem blondynką" (2013).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do filmu "Dziś jestem blondynką" (2013).

Więcej

Spodobał Ci się film "Dziś jestem blondynką"? Szukasz innych filmów z tego samego roku, gatunku albo produkcji / kraju? Zobacz: filmy z 2013 roku, filmy z gatunku dramat, filmy z gatunku dramat z 2013 roku.

Inne filmy tego reżysera

Inne filmy twórców Dziś jestem blondynką

Aktorzy w tym filmie zagrali również

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi