Filmy
biala5fec9353beb6ff86bd4d36993ce8154a.jpg Patronat

Biała Wstążka Das Weisse Band

Ocena:
 • Gatunek: Dramat
 • Produkcja: Austria, Francja, Niemcy
 • Dystrybucja: Monolith Plus
 • Czas trwania: 144 min
 •  
 • Premiera polska: 2009-11-20
 • Premiera świat: 2009-02-08
 •  
 • Reżyseria: Michael Haneke

Opis filmu

Na rok przed I wojną światową seria niewyjaśnionych wydarzeń zakłóca spokojne życie na jednej z niemieckich wsi. Jadący konno lekarz potyka się o rozpiętą w poprzek drogi linę, pobliska stodoła staje w płomieniach, dwójka dzieci zostaje uprowadzona i poddana torturom. Wszystko wskazuje na wykonywanie przez kogoś rytualnych kar. Nauczyciel miejscowej szkoły obserwuje rozwój wydarzeń, aby wkrótce poznać przerażającą prawdę.

Zobacz również:
Film o narodzinach zła zwycięża w Cannes>>
Złota Palma z Cannes na otwarcie 9.MFF ENH>>
Marcin Szewczyk: Heimat się wali (recenzja)>>

Obsada i twórcy filmu

Twórcy filmu: reżyseria. Lista aktorów, pełna obsada, filmu "Biała Wstążka" (2009).

Twórcy filmu

Michael Haneke Michael Haneke Reżyser

Obsada filmu

Zwiastun filmu, trailer

Aktualnie nie posiadamy materiału wideo ze zwiastunem z filmu "Biała Wstążka" (2009).

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w kinach film "Biała Wstążka" (2009).

Zdjęcia, kadry z filmu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć (kadrów) z filmu "Biała Wstążka" (2009).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych z filmem "Biała Wstążka" (2009).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do filmu "Biała Wstążka" (2009).
 • Biała Wstążka [0]
  JustynaCh
  2014-11-03 19:20:14
  Tytułowi bohaterowie Hanekego żyją w wyjątkowo trudnym wszechświecie. Łańcuch zdarzeń wydaje się nie mieć końca oraz sensu i sprawcy. Reżyser ukazuje z jednej strony podatne na naukę młode umysły, którym przyszło dojrzewać w chłodnym i surowym społeczeństwie. Z drugiej strony, zakłamany i brudny świat dorosłych, gdzie zepsucie jest przykryte warstewką fałszywej pobożności. Symbolem niewinności i czystości do której należy dążyć są białe wstążki zakładane dzieciom na ramie. Dzieci Hanekego były uczone pokornego wykonywania poleceń rodziców i wychowawców, a nie wiary w miłosiernego i traktującego wszystkich jednakowo Boga. Karanie niewspółmiernie do przewinień, chodziły głodne spać za spóźnienie się na kolację. Przyjmowały obłudny dla nich model życia rodziców, niezgodny z zasadami religijnymi, które były im przekazane. Miały naoczne dowody, że protestancki żywot nie gwarantuje szczęścia, ani przyjemności. Dzieci nie mogły być szczęśliwe. Narastająca frustracja tych ludzi i ich problemy są przyczynkiem do dalszych problemów tego społeczeństwa w późniejszym czasie.
 • Biała wstążka [0]
  Monika0506
  2014-11-03 19:02:31
  Film psychologiczny pt: "Biała wstążka" reżyserii Michaela Haneke ukazuje życie w przedwojennej Niemieckiej wsi, gdzie młodzi ludzie a w zasadzie dzieci pochodziły z rodzin gdzie nienawiść, brak szacunku ze strony ojców do ich matek i kary cielesne były na porządku dziennym co było dość przerażające. Moim zdaniem film jest ciężki i długi a przynajmniej takie sprawiał wrażenie, gdyż nie ukrywam podczas oglądania czułam się sennie. Sceny były dość przydługie i nudne chociaż niektóre wątki tej historii zaciekawiły mnie np: seria "wypadków" i próba odnalezienia osoby odpowiedzialnej za te czyny. I te wątki powstrzymały mnie z wcześniejszego opuszczenia sali kinowej, ponieważ czekałam na zakończenie filmu zadając sobie pytanie " kto jest odpowiedzialny za te zbrodnie?" niestety nie otrzymałam jasnej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie co wzbudziło we mnie rozczarowanie.
 • Biała Wstążka [0]
  Karolina11111
  2014-11-03 18:38:18
  Film ,,Biała wstążka” w reżyserii Michaela Haneke opowiada o niemieckiej wsi na krótki czas przed wybuchnięciem pierwszej wojny światowej. To, co dzieje się w filmie widzimy z perspektywy wiejskiego nauczyciela. Opowiada nam on o dziwnych wypadkach przytrafiających się mieszkańcom. Głównymi bohaterami są dzieci, poznajemy ich życie i to jak był traktowane przez dorosłych. Najważniejsze było posłuszeństwo i życie według przykazań. Za karę Pastor dla dwójki swoich dzieci przywiązuje białe wstążki, aby pamiętały o tym, że muszą być czyste i że nie wolno im grzeszyć. Film jest chłodny i przerażający. Autor pokazuje nam życie pełne: bólu, kar i nienawiści ,braku współczucia. Film jest czarno biały. Na celu ma ukazanie dobra i zła. Henake nawiązuje do tego, że dzieci wyrosną potem na nazistów i to właśnie one będą uczestniczyć w drugiej wojnie światowej. Pokazuje jak zostały wychowane i jakie wartości są dla nich najważniejsze. Moim zdaniem film,, Biała Wstążka” jest trudny w odbiorze, ale przynosi nam wiele do przemyślenia. Długo zostanie przeze mnie zapamiętany.
 • Recenzja "Biała wstążka" Michael Hanake [0]
  Kinga M
  2014-11-03 17:36:54
  Film przedstawia historię młodzieży, która żyje w niemieckiej wsi. Pochodzi z rodziny pełnej pogardy, agresji, nienawiści. Baron i pastor to główni władcy wsi. Akcja odbywa się w niemieckiej wsi przed wybuchem Wojny Światowej. Przeciw takiemu traktowaniu stawia się baronowa oraz nauczyciel. Uznany lekarz we wsi ulega wypadkowi; spada z konia i ponosi poważne obrażenia szyi. Spowodował to drut, który został rozciągnięty pomiędzy drzewami i nikt nie wie jak się tam znalazł. To dopiero początek niepokojących wydarzeń w wbrew pozorom spokojnej wsi. Kolejną historią była zagadkowa śmierć syna wiejskiego gospodarza. Po jakimś czasie, miejscowi odnaleźli go nieżywego w przerażającym stanie. Nikt nie wie kto i w jakim celu stwarza takie tragedie. Dzieci wychowują się przez narzucanie religii, tłumienia uczuć. Mają wpojone zło. Michael Hanake silny nacisk kładzie na dominującą religię protestancką, która odzwierciedlała rygor. „Biała wstążka” była zakładana dziecku, które nie spełniło oczekiwanych zachowań. Była ona symbolem o przypominającej niewinności, którą powinni odzyskać poprzez przemyślenie swoich błędów. Nadszedł czas Wojny Światowej, która przyćmiła incydenty we wsi. Jednak nauczyciel w roli narratora uporczywie dociekał sprawcy, jednak okoliczności nie zostały wyjaśnione.
 • Biała Wstążka [0]
  Agnijak
  2014-11-03 16:04:34
  „Biała Wstążka” jest to moim zdaniem bardzo surowy i ciężki film. Miałam poczucie, że reżyser bawi się emocjami widza ciągle zmieniając wydarzenia. Film przedstawia przerażające wypadki jakie miały miejsce na wsi. Największą uwagę poświęciłam w tym filmie dzieciom, które pozornie wydają się poukładane, tak naprawdę tłumią w sobie uczucia i emocje. Nie mają okazji by dać upust emocjom, gdyż od razu są karane za to najczęściej w sposób cielesny. Stąd moim zdaniem były te wypadki. Film jest pełen napięcia, jak dla mnie bez zakończenia co wzbudziło we mnie lekko irytacje i rozczarowanie.

Inne filmy tego reżysera

Aktorzy w tym filmie zagrali również

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi