Dzieje się - Kino

Znamy listę dzieł nominowanych do nagród MISIE 2019

2019-09-09 11:37:05

Popkulturalna Akademia Wszystkiego ogłasza nominacje do trzeciej edycji MISIÓW. Jak co roku instytucja przyznaje antynagrody WĘŻE i nagrody MISIE. Wśród nominowanych znalazły się działa, które najbardziej poruszyły widzów w sezonie 2018/2019. Na liście znalazły się: "Kler”, „Jak pies z kotem”, „Córka trenera”, „Wilkołak”, seriale „Rojst”, „Ślepnąc od świateł”, dokumenty „Tylko nie mów nikomu”, „Wieś pływających krów". Oprócz tego wśród nominownych dzieł znajdziemy książki, płyty, komiksy i filmy krótkometrażowe.

Misie 2019

Lista nominacji

ROZBAWIŁO


Córka trenera
– film kinowy Producent Natalia Grzegorzek, reż. Łukasz Grzegorzekza idealną na poprawę nastroju, uroczo nienachalną baśń o dojrzewaniu i emancypacji.  To wypełniony dyskretnym humorem rodzinny sparing mistrzowsko rozegrany przez Karolinę Bruchnicką i Jacka Braciaka.

Jaś i Małgosia – rodzieństwo, które przeżyło – film krótkometrażowy - g.f. Darwin; prod. Marek Hucz, reż. Jan Jurkowskiza oryginalną reinterpretację powszechnie znanej baśni, która odkrywa skryte w niej pokłady czarnego humoru dodatkowo uwypuklone znakomitym występem Marcina Dorocińskiego. 

Polska mistrzem Polski - seria żartów rysunkowych; autorzy Rafał Skarżycki, Tomasz Leśniak; wyd.  Timof Comics i cotygodniowa publikacja w „Gazecie Wyborczej” za cotygodniowy zabawny zimny prysznic, który udanie z dystansem podsumowuje to, co w naszym kraju śmieszy, tumani, przestrasza.

Turbolechici – komiks; autor Karol „KRL” Kalinowski wyd. Sheptoohaza niepowtarzalny humor świetnie ujęty w strukturę komiksowego zeszytu. I za umiejętniepodkręcenie do „turbo” naszych lechickich wad i zalet.

Wieś pływających krów – film dokumentalny prod. Robert Zygmuntowski, Katarzyna Trzaska, Marek Żydowicz, Monika Braid; reż. Katarzyna Trzaskaza liryczną opowieść o zderzeniu cywilizacji, której delikatny humor przepełniony jest ciepłem i sympatią wobec portretowanych bohaterów.

WZRUSZYŁO

Córka trenera – film kinowy Producent Natalia Grzegorzek, reż. Łukasz Grzegorzekpraktycznie przepisując z kategorii powyżej - za idealną na poprawę nastroju, uroczo nienachalną baśń o dojrzewaniu i emancypacji. To naprawdę wzrusza.

Jak pies z kotem – film kinowy prod. Michał Kwieciński, reż. Janusz Kondratiukza kino będące sposobem na przepracowanie osobistej straty i traumy. Podana w lekki, niewymuszony sposób opowieść o braterskiej miłości i umieraniu, która nie tylko wzrusza, lecz autentycznie porusza i wprawia w zadumę.

Komeda Recomposed – płyta z muzyką Jaskułke Sexter; Warner Music Polandza twórcze zmierzenie się z jazzową klasyką. Jaskułke traktuje kompozycje Komedy jako punkt wyjścia do muzycznych poszukiwań, w których nostalgia ustępuje miejsca nowoczesności, jednocześnie zaś pozostaje wspaniałym hołdem dla Mistrza.

Lekcje futbolu – książka Paweł Mościski; Wydawnictwo w podwórkuza utkaną z osobistych przeżyć i wspomnień refleksję na temat piłki nożnej jako sposobu na objaśnianie świata.

Nie ma – książka Mariusz Szczygieł; Wyd. Dowody na istnienieza niebanalną opowieść o nieuchronności przemijania. WSTRZĄSNĘŁO Głosy.

Co się zdarzyło na wyspie Jersey - książka Ewa Winnicka, Dionisios Sturis; wyd. Czarneza reportaż, od którego ciężko się oderwać i opowieść o Polsce daleko od Polski.Inkub – książka Artur Urbanowicz; wyd. Vesperza udaną próbę polskiej opowieści grozy.

Kler – film kinowy. Producent Jacek Rzehak, reż. Wojciech Smarzowski, za filmowe uderzenie młotem, które jest zarazem potężnym ciosem i finezyjną gawędą.

Mój kraj, taki piękny – film krótkometrażowy - reż. Grzegorz Paprzyckiza obnażający naszą narodową plemienność skondensowany zapis przerażającej spirali nienawiści, którą w imię partykularnych interesów od kilku lat nakręcają polscy politycy.

Tylko nie mów nikomu – film dokumentalny; prod. Marek Sekielski, reż. Tomasz Sekielskiza odważny zapis tej smutnej części naszej rzeczywistości, o której zwykle publicznie się milczy.

DZIAŁO SIĘ

Rojst – serial tel. prod. Filip Bajon, Dariusz Sidor, Maciej Sojka, Jerzy Dzięgielewski, reż. Jan Holoubekza udaną rekonstrukcję czasów minionych i udowodnienie, że tylko pozornie jest za czym tęsknić.

Ślepnąc od świateł – serial tel. prod. Izabela Łopuch, reż. Krzysztof Skoniecznyza wyrazistą wizję szybkiej i brutalnej współczesności, do której wielu aspiruje. To oparta na głośnej powieści Jakuba Żulczyka serialowa petarda.

Tylko nie mów nikomu –film dokumentalny; https://www.youtube.com/watch?v=BrUvQ3W3nV4 prod. Marek Sekielski, reż. Tomasz Sekielski za bezwzględne dążenie do odpowiedzi i napięcie, jakiego nie znajdziemy w żadnej fabule.

Wajda – wystawa Muzeum Narodowe w Krakowie; kurator Rafał Syskaza imponującą rozmachem i ilością zawartych informacji ekspozycję poświęcona postaci i dorobkowi Andrzeja Wajdy. Uczta dla kinofilów, biografów i miłośników historii.

Wilkołak – film kinowy; prod. Magdalena Kamińska, Agata Szymańska; reż. Adrian Panekza tempo i grozę jaką rzadko komukolwiek udaje się wywołać intencjonalnie w polskim kinie.

NAJLEPSZY BOHATER

Andrzej (z filmu Jak pies z kotem) scen. Janusz Kondratiuk, Dominik W. Rettinger; aktor Olgierd Łukaszewiczza zapadający w pamięć portret starego zgryźliwego tetryka mierzącego się z chorobą i widmem nieuchronnego odejścia.

kierownik hotelu (z serialu Rojst) scenariusz Jan Holoubek, Kasper Bajon; aktor Piotr Fronczewskiza drugoplanową, ale zapadającą w pamięć postać, którą uosabia charakter dawnych lat wnaszym kraju.

Maciej Kornet (z filmu Córka trenera) scen. Krzysztof Umiński, Łukasz Grzegorzek, aktor Jacek Braciakza niebanalny i wielowymiarowy wizerunek zaangażowanego rodzica w XXI wieku.

Wit Szostak (z ksiązki Poniewczasie) autor Wit Szostakza oryginalną próbę literackiego opowiedzenia o sobie i niekoniecznie.

Witold Wanycz (z serialu Rojst) scenariusz Jan Holoubek, Kasper Bajon; aktor Andrzej Sewerynza wiarygodnie skonstruowaną postać dziennikarza, który ma przekonania, wątpliwości i skrupuły. Zawsze.

NAJLEPSZA BOHATERKA

Beata (z filmu Jak pies z kotem) scen. Janusz Kondratiuk, Dominik W. Rettinger; aktorka Bożena Stachuraza to, że w równorzędnym kwartecie bohaterów tej filmowej opowieści ona jedna nie jest gwiazdą kina i musi być podporą dla całej reszty. I wywiązuje się z tej roli rewelacyjnie.

Joanna Chyłka (Z serialu Chyłka. Zaginięcie) scen. Michał Wawrzecki, Justyna Stefaniak, Krzysztof Szpetmański na podstawie powieści Remigiusza Mroza; aktorka Magdalena Cieleckaza rewelacyjnie i wiarygodnie pokazaną zapadającą błyskawicznie w pamięć postać twardej, niezależnej kobiety czynu.

Ewa Maksymiuk (z dokumentu Maksymiuk koncert we dwoje) scen. Maria Nockowska; Ewa Maksymiukza wielką rolę w życiu wielkiego człowieka. I kreację, która przecież nie jest kreacją, tylko dokumentalną prawdą.

Kinga Słowik – Alicja (z filmu Fuga) scen. Gabriela Muskała; aktorka Gabriela Muskałaza postać, która balansuje na cienkiej granicy wiarygodności, ale nigdy jej nie przekracza. Postać, która potrafi równocześnie zachwycać i odrzucać.

Maria Sokołowska (Z serialu Zasada Przyjemności) scen. Maciej Maciejewski; aktorka Magdalena Buczkowskaza wrzuconą w męski świat charyzmatyczną policjantkę, która na każdym kroku musi udowadniać, że ma jaja.

NAJLEPSZY CZARNY CHARAKTER

Dario (z serialu Ślepnąc od świateł) scen. Krzysztof Skonieczny, Jakub Żulczyk; aktor Jan Fryczza idealnego ekranowego złego – takiego, którego uwielbiamy oglądać, ale na samą myśl, że moglibyśmy go spotkać w życiu przechodzi nas dreszcz.

Milicjant Marek Kulik (z serialu Rojst) scenariusz Jan Holoubek, Kasper Bajon; aktor Jacek Belerza świetnie oddaną bezwzględność i łatwość w krzywdzeniu jaką mieli funkcjonariusze PRL-u.

Ksiądz Leszek Lisowski (z filmy Kler) scen. Wojciech Rzehak, Wojciech Smarzowski; aktor Jacek Braciakza emanację zła w czystej postaci, pięknie skrytego za uśmiechem i koloratką.

Arcybiskup Mordowicz (z filmy Kler) scen. Wojciech Rzehak, Wojciech Smarzowski; aktor Janusz Gajosza wiarygodnie oddaną butę i poczucie wyższości. Aż chce się paść na kolana. Dla kreacji.

Wataha (z filmu Wilkołak) scen. Adrian Panekza (pierwszą od lat w polskim kinie) nieaktorską kreację zła, na której widok nie wybuchamy śmiechem.

NAJLEPSZY TWÓRCA

Bartosz Minkiewcz (za komiksy WILQ i Straine) - za nieustannie aktualny i zaskakujący humor, przekraczanie granic i niebanalność wyborów tematów.Marek i

Tomasz Sekielski (za film Tylko nie mów nikomu)- za odwagę, konsekwencję i twórczą niezależność na wielu poziomach

Kasia i Jacek Sienkiewicz (za zespół Kwiat jabłoni) - za nową, świeżą i fascynującą propozycję muzyczną na naszym dość skostniałym rynku.

Wojciech Smarzowski (za film Kler) - za film, który musiał powstać, ale wcale nie musiał być aż tak dobry i wielowymiarowy. A jest.

Wit Szostak (za książkę Poniewczasie) - za literaturę, którą wciąga i wymaga.

PS/ip

fot: materiały prasowe

Słowa kluczowe: konkurs, nominacje, kultura, komiksy, książki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jedno Åźycie
"Jedno życie" filmem otwarcia przeglądu Kino Na Granicy w Cieszynie

Będzie to pierwszy seans tej produkcji w Polsce.

Challengers film 2023
Rusza przedsprzedaż biletów na "Challengers" i "Niepokalaną"

Obie produkcje będzie można zobaczyć w kinach sieci Multikino już 26 kwietnia.

Transformers One
"Transformers One" - zwiastun filmu animowanego z gwiazdami w obsadzie głosowej [WIDEO]

Chris Hemsworth, Brian Tyree Henry i Scarlett Johansson w animowanej komedii akcji!

Polecamy
Fucking Bornholm
Grochowska, Stuhr, Polak i Damięcki w dramacie o pokoleniu 40-latków [FOTO]

Zobaczcie pierwsze zdjęcia z filmu "Fucking Bornholm".

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Jedno Åźycie
"Jedno życie" filmem otwarcia przeglądu Kino Na Granicy w Cieszynie

Będzie to pierwszy seans tej produkcji w Polsce.

Challengers film 2023
Rusza przedsprzedaż biletów na "Challengers" i "Niepokalaną"

Obie produkcje będzie można zobaczyć w kinach sieci Multikino już 26 kwietnia.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!