Recenzje - Kino

Złe wychowanie Cameron Post - recenzja przedpremierowa

2019-01-23 03:52:46

Rzadko się zdarza, by ekranizacja powieści dla młodzieży zdobyła szturmem serca krytyków, jednak Złe wychowanie Cameron Post” z Chloë Grace Moretz w roli głównej wyróżniło się na wielu przeglądach niezależnych produkcji. Czego możemy się spodziewać po historii, która otrzymała Nagrodę Główną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Sundance? Odpowiedź w recenzji.

Złe wychowanie Cameron Post

Cameron Post poznajemy jako nastolatkę, która trafia do chrześcijańskiego ośrodka – Bożej Obietnicy. Zostaje tam wysłana „dla własnego dobra”, ponieważ na balu maturalnym przyłapano ją w objęciach najlepszej przyjaciółki. W rodzinie dziewczyny nie ma miejsca na takie zachowania, więc opiekunowie Cameron podejmują decyzję o zapisaniu nastolatki na terapię konwersyjną. Szybko się okazuje, że placówka, która reklamuje się jako skuteczny zakład leczący z homoseksualizmu, stanowi źródło nieprzemyślanych i wątpliwych moralnie metod.

Główna bohaterka musi zmierzyć się z nową sytuacją, dostosowując się do zasad panujących w ośrodku. W Bożej Obietnicy spotyka pozostałych uczestników terapii, którzy podobnie jak ona szukają sposobu na radzenie sobie z wyobcowaniem. Reżyserka, Desiree Akhavan, wyraźnie podkreśla izolację bohaterów od świata zewnętrznego, nie tylko w wymiarze fizycznym, ale i emocjonalnym. Akcja filmu rozgrywa się w latach 90. XX wieku, więc luki w wiedzy na temat seksualności jeszcze bardziej pogłębiają zagubienie nastolatków. Tutaj należy zaznaczyć, że mimo podobnych doświadczeń, postacie są zróżnicowane. Niektórzy reagują dobrowolną współpracą z wychowawcami, pozostali – dosadnym sarkazmem. Jeszcze inni cicho obserwują, próbując uporządkować chaos, do którego ich wrzucono.

„Złe wychowanie Cameron Post” to film oczekujący od widza uwagi i zrozumienia. Skupia się na pokazywaniu ludzkiego dramatu, jednak nie zagłębia się w wątki, które mają duży potencjał (historia jednego z wychowawców, Ricka, zdecydowanie zasługuje na więcej miejsca w scenariuszu). Zupełnie jakby reżyserka obawiała się pójść o kilka kroków dalej i przedstawić całą opowieść w nieco szerszej perspektywie. Otrzymujemy obraz pełen niewiadomych i uproszczeń, ale pozbawiony nachalnego moralizatorstwa. Odbiorca dostaje przestrzeń, w której może samodzielnie uporządkować poszczególne sceny, niestety brakuje w tym pola umożliwiającego zaistnienie w świadomości widza na dłużej.

Należy przy tym dodać, że mimo powyższych mankamentów, wciąż jest to niezłe, dobrze zagrane i zrealizowane kino dla nastolatków, ale nie tylko. Twórcy podeszli z szacunkiem do przedstawienia problemów dorastającego człowieka, więc w rezultacie powstał film, który może nie zrewolucjonizuje gatunku, ale też nie pozostawi po sobie złych wspomnień.

Joanna Kułak

Złe wychowanie Cameron Post, reż. Desiree Akhavan, prod. USA, czas trwania 90 min, dystr. Aurora Films, polska premiera 25 stycznia 2019

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: film, 2019, ocena, ekranizacja, opinia

Złe wychowanie Cameron Post - zdjęcia z filmu (5)

Złe wychowanie Cameron Post - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 1
Złe wychowanie Cameron Post - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 2
Złe wychowanie Cameron Post - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 3
Złe wychowanie Cameron Post - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 4
Złe wychowanie Cameron Post - zdjęcia z filmu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Obraz poÅźądania
Obraz pożądania - recenzja

Thriller, który w napięciu trzyma dopiero na końcu.

Obecność 3: Na rozkaz diabła
Obecność 3: Na rozkaz diabła - recenzja

James Wan oddał stołek reżysera mniej doświadczonemu twórcy. Czy serii horrorów wyszło to na dobre?

Smok Åźyczeń
Smok życzeń - recenzja

Współczesny chiński "Alladayn", pełen pouczających lekcji.

Polecamy
Zabawa w chowanego - recenzja

Kontynuacja filmu "Tylko nie mów nikomu".

Na noÅźe
Na noże - recenzja festiwalowa

Oceniamy kryminał Riana Johnsona z wieloma gwiazdami w obsadzie.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Obraz poÅźądania
Obraz pożądania - recenzja

Thriller, który w napięciu trzyma dopiero na końcu.

Obecność 3: Na rozkaz diabła
Obecność 3: Na rozkaz diabła - recenzja

James Wan oddał stołek reżysera mniej doświadczonemu twórcy. Czy serii horrorów wyszło to na dobre?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!