Recenzje - Kino

Złap smoka za ogon

2010-04-09 08:44:43

Podejdź do smoka spokojnie, bez żadnych gwałtownych ruchów. Pamiętaj, aby wcześniej odłożyć wszelkie niebezpieczne narzędzia (topór i siekiera też się do nich zaliczają) - oto jak wygląda skuteczna recepta na oswojenie smoka.

„Jak wytresować smoka" to najnowsza produkcja twórców „Shreka" i „Madagaskaru" . Tym razem mamy do czynienia z genialną adaptacją książki Cressidy Crowell. Film jest zrealizowany w technologii 3D, co daje niesamowity efekt przeniesienia do fantastycznego świata i poczucia, jak to jest mieć wiatr we włosach latając nad oceanem. Reżyser Dean DeBlois wprowadza nas w nieznany, odległy a zarazem egzotyczny świat smoków i wikingów. Stanowią oni odrębne społeczności, które delikatnie rzecz ujmując spotykają się w małym miasteczku, w którym każdy wieczór może być tym ostatnim. Każdej nocy rozpętuje się niewyobrażalne piekło.

Silni i brutalni Wikingowie mają w stadzie czarną owcę - syna wodza o wdzięcznym imieniu Czkawka. Pakowanie się w kłopoty jest dlań chlebem powszednim. Ratowanie z opresji tego nierozgarniętego chłopaka to obowiązek cięższy niż zabicie stada bestialskich smoków. Jest mały, chudy kompletnie nie przypomina nawet dalekiego krewnego plemienia wikingów. Wprowadza chaos. Uważany jest za wyjątkową ofermę. Zatem sława, jaką się cieszy, jest co najmniej tragiczna. Jednak jak wiemy już z kinematograficznego doświadczenia, takie ewenementy z reguły zostają superbohaterami ratującymi świat. Tylko, że herosi zazwyczaj mają swoją achillesową piętę albo kobietę, która ściąga ich na dno, Czkawka natomiast jest jednym wielkim słabym punktem.

Mały Wiking dostaje szansę od losu - może wytresować smoka, a zarazem udowodnić, że nie jest takim nieudacznikiem, na jakiego wygląda. Chłopak zamiast stanowczej tresury zajmuje się niańczeniem olbrzyma, co więcej zostaje jego przyjacielem. Poznaje tajniki smoczego stada, zna wszystkie słabe punkty tych krwiożerców. Przebywanie ze Szczerbatkiem, bo tak właśnie nazwał jednego z najbardziej niebezpiecznych stworzeń, jest dla niego bezcenne.

Uświadamia sobie, że to zwierzę też ma uczucia, a w zasadzie jest jak dziecko, które z zadowoleniem tarza się w trawie, czy mruczy podczas głaska po grzbiecie. Paradoksem jest to, że właśnie to smoczysko było największym zagrożeniem dla osady. Był jak niewidzialny diabeł rozgramiający wszystko co w zasięgu wzroku, a Czkawka rzuca mu do pyska ryby i lata na nim pomiędzy skałami. Przy pierwszym spotkaniu chciał zabić tego krwiożercę, a porwał się na tą niego z wykałaczką albo czymś na zasadzie noża kuchennego. Trzystu letnia walka z plemienia wikingów ze smokami, która była tylko obustronną rzezią nie niosącą żadnych korzyści, okazuje się bezzasadną. Problem tkwi jednak w tym, że tylko chłopiec wiecznie pakujący się w tarapaty, zdaje sobie z tego sprawę.

Polska wersja językowa tego filmu to genialnie głosy m.in. Mateusza Damięckiego (Czkawka),Maciej Damięckiego (Stoick Ważki), Juli Kamińskiej (Astrid). Zastanawia jedna rzecz: czy relacje panujące między Czakawką a jego ojcem Stoickiem wyglądają tak samo u Mateusza i Macieja Damięckich? Naturalność z jaką prowadzili dialogi mogłaby na to wskazywać. Maciej Wierzbięta stworzył tekst który wielokrotnie bawił widza, a czasami nawet wzruszał.

„Jak wytresować smoka" to genialnie zrealizowany film animowany. Zabawne powiedzenia bohaterów oraz odległy świat zdecydowanie powinny zainteresować nie jednego widza.

Alicja Szaraniec
(alicja.szaraniec@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: jak wytresować smoka recenzja dubing film polskie głosy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • SPOILER!!! [0]
    Odpowiedź na: A coś więcej o jakości samego filmu?
    aks
    2011-03-20 20:04:50
    Fajny spoiler, dzięki... :/
  • A coś więcej o jakości samego filmu? [1]
    smok
    2010-04-18 19:07:41
    Bo 4/5 całości to streszczenie fabuły...
Zobacz także
Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Civil War
Civil War - recenzja

Dlaczego jest to jeden najlepszych filmów 2024 roku?

Polecamy
RÃłd smoka serial 2022
Ród smoka - recenzja odcinka 1.

Czy jest szansa na powtórzenie sukcesu "Gry o tron"?

Spider-Man Uniwersum
Spider-Man Uniwersum - recenzja przedpremierowa

Najlepsza animacja roku czeka, aż ją zobaczysz!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kolor purpury
Kolor purpury (2024) - recenzja DVD

Czy warto zobaczyć remake musicalu Stevena Spielberga?

Andrew Scott, Ripley
Ripley - recenzja serialu

Serial Netflix to nowa ekranizacja książki "Utalentowany pan Ripley".

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!